Origami modułowe jest jedną z gałęzi sztuki składania papieru. W przeciwieństwie do tradycyjnego origami, w którym figurki powstają z jednej kartki papieru, modułowe modele zbudowane są z wielu zwykle identycznych modułów. Nawet najprostsze figurki, złożone z kilkunastu modułów zawsze wzbudzają zachwyt. Aby praca zakończyła się sukcesem – szczególnie gdy konieczne jest połączenie kilkudziesięciu elementów przyda się „odrobina” wyobraźni przestrzennej. Wbrew pozorom do konstruowania brył nie jest niezbędna wiedza z zakresu matematyki, wręcz przeciwnie, podczas składania modułów łatwiej jest taką wiedzę przyswoić.

Wielkość modułów, a tym samym wielkość figury, zależy od rozmiaru kartki papieru użytego do ich złożenia. Przekonała się o tym Martynka Kmiecik, która swojego łabędzia wykonała z kartki formatu A4 (około 350 modułów).
Sztuka origami ma jeszcze jedną zaletę - pomaga rozwijać grafomotorykę małą (czyli nadgarstki, dłonie i palce), co ma duże znaczenie jeśli chcemy poprawić np. nasze pismo.

Nauczyciel matematyki