Plakat spektaklu

W ubiegłym tygodniu wzięliśmy udział w pokazie premierowym online monodramu „Marzenie Nataszy” w reżyserii Bartłomieja Miernika. Na to wyjątkowe wydarzenie zostaliśmy zaproszeni my- nauczyciele oraz młodzież.

Monodram to opowieść dziewczyny o imieniu Natasza, wychowanej w domu dziecka, która przedstawia kilka ostatnich wydarzeń ze swojego życia. Po spektaklu, uczestniczyliśmy w warsztatach, na których obecni byli także reżyser, odtwórczyni głównej roli, dwie panie psycholog oraz młodzież i pedagodzy z różnych zakątków Polski.
Spektakl oraz warsztaty odbyły się online za pośrednictwem platformy Zoom, wśród widzów zasiadło dwoje naszych uczniów kl 8 oraz nauczycielki p. M.Gacia, p. I. Kukla oraz W. Wilczyńska. Monodram poruszył ważne tematy etapu dojrzewania, takie jak pierwsza miłość, potrzeba miłości i akceptacji, emocje i sposób radzenia sobie z nimi, relacje, przyjaźń i ich wpływ na nasze zachowanie. Podczas monodramu widz konfrontuje się z konsekwencjami czynów bohaterki, to skłania do refleksji nad tym, czy potrafimy przewidzieć skutki naszych często impulsywnych zachowań. Podczas warsztatów po spektaklu młodzież miała okazje wypowiedzieć się na temat swoich odczuć, wrażeń i ogólnego odbioru sztuki. Następnie pedagodzy oraz psycholog rozmawiali z uczniami o postawie bohaterki i konsekwencjach jej czynów. Problemy społeczne, sytuacja rodzinna w jakiej dorastają młodzi ludzie, wszystko to oddziałuje na ich osobowość, dlatego ważne jest aby podejmować taką tematykę, zwłaszcza teraz, w okresie izolacji młodzieży od rówieśników. Dziękujemy serdecznie Fundacji Banina za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w spotkaniu. Było to dla nas i naszych uczniów wartościowe doświadczenie.

M.Gacia