Plakat: Nr 112

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Jest to jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w sieci telefonów stacjonarnych w Unii Europejskiej jak również w sieci GSM na całym świecie. 

Stworzono go po to, aby z każdego miejsca naszego kontynentu przez całą dobę móc wezwać pomoc, gdy zagrożone jest życie nasze lub innych. W Polsce działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Centra działają w każdym mieście wojewódzkim oraz dodatkowo w Radomiu. 

Przy okazji warto przypomnieć, że połączenia na ten numer muszą być uzasadnione, by nie pozbawić innych szansy na ratunek. Choć trudno w to uwierzyć tylko w ubiegłym roku ponad 75 procent połączeń okazało się blokowaniem linii (fałszywe alarmy, głupie żarty i pomyłki).
 
Pamiętajmy - bez fałszywych zgłoszeń oczekiwanie na ratunek może być o wiele krótsze.