SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Poznawanie pracy ludzi w różnych zawodach to żywa i ciekawa lekcja dla uczniów, dlatego 4 grudnia dzieci z przedszkola i klas I-III uczestniczyły w spotkaniu z górnikiem. Do szkoły, w górniczym mundurze, przyszedł pan Ryszard Ciszek-pracownik Lhoist Bukowa. Najpierw dzieci z zaciekawieniem oglądały galowy strój górnika. Fascynował je pióropusz. Usłyszały więc co oznaczają kolory pióropusza i kto je nosi. Z ogromnym zaciekawieniem też słuchały opowiadania o sposobach wydobywania kamienia oraz poznały krótki zarys produkcji wapna.  Ważne dla nich było to, że mogły wziąć do ręki kamień wapienny, porównać jego ciężar z ciężarem bryły wapna, a także zobaczyć próbki wapna wyprodukowanego w tym zakładzie. Przeprowadziliśmy również doświadczenie obrazujące proces gaszenia wapna. W tym celu do wysokiego słoika pan włożył próbkę wapna, polał odrobiną wody i wszyscy obserwowali zachodzącą reakcję. Na zakończenie spotkania dzieci przymierzały sobie czapkę górniczą, co wywołało u nich dużo radości. Każde chciało  założyć ją na głowę i nie zniechęcał je fakt, że była trochę za duża.
Takie spotkania uczą i dostarczają dzieciom niezapomnianych wrażeń.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.