SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Uczniowie naszej szkoły 19 stycznia zorganizowali marsz ekologiczny. Akcja była częścią kampanii „Nie trujcie!", prowadzonej przez fundację Arka przeciwko paleniu śmieci w domowych piecach. Uczniowie klasy VII wyruszyli spod szkoły i przeszli wzdłuż drogi głównej w Mieczynie i Karolinowie. Nieśli smoka -Smoga, który symbolizował zanieczyszczenia, jakie wraz z dymem unoszą się w powietrzu. Kampania „Nie trujcie!", dotyczy zakazu palenia odpadów w piecach domowych oraz przestrzegania tego zakazu. W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja, czyli spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Piece te są przestarzałe i nieefektywne. Na dodatek spala się w nich słabej jakości węgiel, muł i odpady, które powinny trafić do recyklingu, a nie do domowego pieca!

 

Na zajęciach uczniowie klas IV-VII dowiedzieli się, że palenie śmieci i kiepskiej jakości opału doprowadza do coraz większego skażenia powietrza, a w rezultacie do bardzo dużych problemów ze zdrowiem. W formie warsztatów i zabawy dzieci poznawały m.in. jak codzienne, domowe sposoby segregowania śmieci, oszczędzania energii wpływają na jakość powietrza. Każda klasa wykonała plakat pod hasłem „Kochasz dzieci -nie pal śmieci” oraz układała rymowanki i hasła, które głosili uczniowie najstarszej klasy w marszu ekologicznym. Ponadto uczniowie klasy VII wykonali smoka- Smoga z kartonowych pudełek. Wszystkie prace zaprezentowano na szkolnym korytarzu.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.