SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Marzanna jest znana w Polsce od wieków, jako bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w pierwszy dzień wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Uznaje się, że topienie marzanny przyniesie dobre plony w danym roku. Zwyczaj topienia marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Dlatego też w pierwszy dzień wiosny – 21 marca, uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami jak co roku wybrali się, aby dokonać tradycji. Przygotowaną wcześniej ze słomy marzannę przedszkolaki owinęły w białą suknię i przystroiły w kolorowe ścinki bibuły. Następnie z wierszem na ustach: „Marzanno, marzanno, Ty zimowa panno – Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy” wyniosły ją na boisko szkolne, gdzie Panie podpaliły ją, a dzieci pożegnały zimę niecierpliwie czekając na wiosnę.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.