SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

 Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce” - te słowa Prymasa Tysiąclecia towarzyszyły na Jasnej Górze uczestnikom 9. Pielgrzymki Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Z naszej szkoły grupę pielgrzymów z klas V-VII poprowadziły panie: Agata Frączek, Irena Kukla, Agata Szymczyk.
 Pielgrzymka rozpoczęła się przy pomniku naszego Patrona. Tu, w asyście pocztów sztandarowych złożone zostały kwiaty i odczytana modlitwa o beatyfikację Księdza Prymasa. Uczestników pielgrzymki w imieniu organizatorów przywitała pani Iwona Czarcińska wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Następnie zostaliśmy zaproszeni do kaplicy św. Józefa na Halach gdzie odbyła się projekcja filmu  „Jako w niebie, tak i w Komańczy”. Jest to fabularyzowany dokument ukazujący Prymasa Stefana Wyszyńskiego podczas jego internowania w Komańczy, gdzie Prymas napisał Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego oraz Wielką Nowennę Tysiąclecia. Film przypomina również, jak losy Prymasa Stefana Wyszyńskiego przeplatały się z losami Papieża Jana Pawła II. Wszystkie te wydarzenia ukazane są na tle codziennego życia rodziny leśnika z Komańczy.  Na pokazie filmu był obecny jego producent- Bogdan Miszczak, u którego kupiliśmy dla szkoły kopię filmu.
Głównym punktem pielgrzymki była  odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski - biskup pomocniczy częstochowski.  W swojej homilii przypomniał,  że Prymas Wyszyński był wielkim bojownikiem o jedność Narodu i wezwał, by za jego wstawiennictwem modlić się o jedność i wolność polskich serc.

 

Jak zauważył bp Przybylski ks. Prymas pamiętał i o tym wciąż mówił, że to „ grzech i pycha zawsze rozbijają jedność”. - Pierwszym źródłem braku jedności jest grzech a drugim pycha, która podpowiada, że to ja jestem najważniejszy i wszyscy mają żyć tak jak mnie się wydaje - mówił kaznodzieja i wskazywał na sposoby walki: „jeśli chcecie pokonać grzech to bądźcie zawsze w komunii z Jezusem”.  Dodał, że „ważne jest zdrowie, ważna jest mądrość i wiara, ale jak nam zabraknie jedności to diabeł może wszystko rozbić”. - Brońmy się przed grzechem będąc w komunii z Jezusem i brońmy się przed pychą, ucząc się od Maryi pokory – zakończył kazanie bp Przybylski.
Ważnym punktem pielgrzymki były prezentacje przygotowanych przez szkoły wystąpień „Ślady niepodległości w mojej małej Ojczyźnie”.  W roku stulecia odzyskania niepodległości każda placówka zaproszona została do przygotowania 3-minutowego przedstawienia dowolnie wybranej postaci lub zdarzenia ukazującego związek „małych ojczyzn”, regionów z tymi, którzy tworzyli niepodległe dzieje Polski, jej historię, kulturę. Nasze wspomnienie dotyczyło jednej z największych bitew powstania styczniowego, bitwy pod Małogoszczem, która miała miejsce 24 lutego 1863 r.
Do boju o Polskę poszli ochotnicy z miast i pobliskich wsi. Wśród nich był m.in. Adam Chmielowski – późniejszy św. Brat Albert. Piosenka, którą zaprezentowaliśmy – „Marsz Polonia”  wspomina  inną ważną postać tej bitwy - Dionizego Feliksa Czachowskiego, którego batalion, skutecznie osłaniał odwrót wojsk Langiewicza. Nasze wystąpienie uzupełniała praca plastyczna, w której przygotowanie bardzo zaangażowała się m.in. pani Anna Pawelec – pracownik biblioteki w Krasocinie – filia w Mieczynie.
Na zakończenie pielgrzymki, w Domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia, otrzymaliśmy zestaw książek i czasopism poświęconych m.in. wspólnym spotkaniom Kardynała Stefana  Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II.  
Spotkanie na Jasnej Górze na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczących w nim pielgrzymów, zarówno uczniów, jak i nauczycieli, było bowiem wielkim przeżyciem duchowym oraz okazją do zgłębienia wiedzy na temat życia i działalności patrona szkół - Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

                                                                             
 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.