SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie aktywnie włączyła się w działania w ramach kampanii „Gmina Przyjazna Pszczołom”. Zgromadziwszy   niezbędne materiały edukacyjne  dostępne w ramach projektu wykonano gazetki na korytarzu, w klasach i przeprowadzono zajęcia w poszczególnych  oddziałach. Uwieńczaniem tej formy edukacji był „Dzień owada” w naszej szkole.
Następnie zorganizowano wycieczki do lasu, na łąkę i do pięknych przydomowych ogródków. Dzieci tam miały możliwość na żywo poznać wiele pięknych kwiatów, w tym  rośliny miododajne. Szeroki asortyment  roślin w ogrodach sprawia,  że owady mają tam co robić,  czym  się żywić do  późnej jesieni i  zamieszkać  zimą. Ułożono bowiem rośliny tak, że jedne kończą kwitnienie, drugie zaczynają. Była to  także wspaniała lekcja przyrody i pokazu jak  wspierać   pszczoły  i owady  zapylające.
Kolejnym etapem naszych działań było spotkanie z pszczelarzem. Przedstawił on m. in. hierarchię w ulu wskazując na królową, karmicielki, wartowniczki, zbieraczki, trutnie. W czasie spotkania dzieci mogły przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których on używa w codziennej pracy (m.in. dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę, węzę,). Dowiedziały się czym się żywią pszczoły, jak powstaje z pyłku roślin miód, jak owady spędzają zimę oraz jak ważną rolę pszczoły  odgrywają w przyrodzie. Poznały  ich zwyczaje i pracę jaką wykonują.

 

Wyposażeni w tak bogatą wiedzę uczniowie przystąpili do sadzenia roślin miododajnych w swoich przydomowych ogródkach  i urządzania domków dla owadów w swoich obejściach domowych i miejscach przyjaznych pszczołom. W pobliżu naszej szkoły posiadamy   też  bogato urządzony „ hotelik dla owadów”.  
Na zakończenie tegorocznej akcji wspomagania pszczół urządziliśmy ucztę  miodną.  Na te okoliczność zaprosiliśmy także rodziców  i w słodkiej  atmosferze   postanowiliśmy kontynuować  podjęte  zmagania. Wszystkie prowadzone działania były splecione z fajną zabawą.  Każdy uczestnik  zdobył też wiele cennych wiadomości, miał możliwość rozwijania swoich zainteresowań, wykazać się pomysłowością. Drogie i konieczne do  życia człowieka pszczoły, owady zapylające zyskały wiele nowych miejsc do zamieszkania, kwiatów, roślin do zbierania pożywienia.

 

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.