SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 20 września 2018 roku uczniowie klas: siódmej i ósmej wraz z wychowawczyniami: panią Agatą Szymczyk i panią Wandą Wilczyńską wyjechali na wycieczkę rowerową. Pierwszym celem wyprawy była Skałka Polska, która została spacyfikowana przez hitlerowców 11 maja 1943 roku. Przed kamieniem – miejscem, o który Niemiec roztrzaskał główkę małego dziecka - oddaliśmy w milczeniu hołd poległym mieszkańcom wioski. Dzięki przeczytanym fragmentom wywiadów z naocznymi świadkami tej tragedii mogliśmy się przenieść w wyobraźni do czasów sprzed ponad 70 lat i odtworzyć niektóre przerażające sytuacje. Następnie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia przed pomnikiem, na którym zostały wyryte imiona i nazwiska oraz wiek pomordowanych. Zwróciliśmy uwagę, że najmłodsza ofiara tej tragedii miała zaledwie 2 godziny! Opuszczaliśmy to miejsce z przeświadczeniem: „Nigdy więcej wojny!”.

 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na polanie w miejscowości Wojciechów. Tam czekały na nas pieczone ziemniaki i kiełbaski z grila, przygotowane przez naszych rodziców: panią Justynę Łapot i panią Monikę Skowron. Po posiłku i chwilach spędzonych przy ognisku wyruszyliśmy do szkoły.
Ta wycieczka na pewno pozostanie na długo w naszych sercach i pamięci.


Uczniowie klasy VIII

 


Copyright © 2014. All Rights Reserved.