SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Przypadająca w tym roku setna rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowe wydarzenie. Dla uczczenia tego jubileuszu zorganizowaliśmy w szkole „Gminny przegląd prozy i poezji patriotycznej”  pod hasłem „ Moja  Niepodległa Ojczyzna”. Mottem tej uroczystości były słowa Pani  Grażyny Siekluckiej: „Polsko suwerenna i niepodległa, Polsko triumfu i chwały, chroń naszych ziem krwawo zdobytych, wraz z Twoim stróżem, orłem białym.”
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ze wszystkich szkół  z terenu naszej gminy. Swoją obecnością zaszczycił nas pan wójt Jacek Sienkiewicz. Zebranych powitała pani dyrektor Małgorzata Klimczyk- Karpińska, a następnie  uczniowie klasy 8 w krótkim referacie przedstawili  drogę Polaków do niepodległości. Po tym wstępie uczniowie  z poszczególnych szkół recytowali przygotowane wiersze i prozę. Prezentowane przez uczestników teksty były na wskroś przesiąknięte patriotyzmem, pełne patosu i dumy narodowej. Ukazywały burzliwe dzieje naszego kraju, sylwetki narodowych bohaterów i walkę o niepodległość.

 

Szczególnie bliskie okazały się czasy Solidarności. Niektórzy pamiętają je z własnego życia, inni ze wspomnień najbliższych. Uzupełnieniem tej cząstki naszej niełatwej historii były wspomnienia pana wójta przywołane recytacją oraz wykonaniem muzycznym utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego przez jednego z uczniów.
Występom towarzyszył podniosły nastrój i chwile wzruszenia. To była dla wszystkich prawdziwa lekcja patriotyzmu.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem uczestnikom dyplomów i statuetek upamiętniających 100 – lecie Odzyskania Niepodległości.

   

Copyright © 2014. All Rights Reserved.