SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Dnia 26 października 2018 roku uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie wraz z wychowawczyniami panią Agatą Szymczyk, panią Wandą Wilczyńską oraz czworgiem rodziców i opiekunów uczestniczyli w autokarowej wycieczce do Oświęcimia i Wadowic. Wyjazd był kolejnym elementem działań organizowanych w naszej placówce poświęconych obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wpisał się również w 40-lecie wyboru naszego rodaka - Karola Wojtyły na Papieża.
Historyczną wyprawę rozpoczęliśmy od przekroczenia bramy oświęcimskiego obozu z napisem "Arbeit macht frei". Dużym udogodnieniem dla zwiedzających w poznawaniu historii tego miejsca było zastosowanie komunikatorów i korzystanie z usług pani przewodnik. Niezapomniane wrażenia wśród zwiedzających wzbudziły liczne fotografie przedstawiające wycieńczonych do granic możliwości więźniów, fragmenty filmów dokumentalnych i ogromne księgi z nazwiskami niemych świadków okrucieństwa zgotowanego przez hitlerowców. Oglądane eksponaty w postaci pasiaków, ogromnych stert butów, protez, kul inwalidzkich, walizek, naczyń - należących kiedyś do właścicieli - wywoływały nasz ból i współczucie. Pobyt w celi śmierci Ojca Maksymiliana Kolbego przywołał w pamięci opowieści znane z lekcji historii i religii. Pod koniec pobytu w tej części obozu udaliśmy się pod Ścianę Śmierci, by zapalić symboliczny znicz i uczcić pamięć wszystkich Ofiar.

 

Następnie udaliśmy się do oddalonego o kilka km obozu masowej zagłady Birkenau. Mogliśmy w milczeniu pokonać kamienistą drogę, która dla wielu Polaków, Żydów, Romów podczas II wojny światowej była ostatnią w ich życiu. Zatrzymaliśmy się w miejscu, gdzie kończyły się tory kolejowe, po których w bydlęcych wagonach przywożono mężczyzn, kobiety i dzieci, a następnie po dokonaniu selekcji większość z nich uśmiercano cyklonem B w pomieszczeniach przypominających łaźnie. Mieliśmy możliwość zobaczenia wnętrza jednego z 300 baraków, w którym w nieludzkich warunkach na trzypiętrowych pryczach "odpoczywali " zmarznięci, wygłodzeni, niepewni następnej minuty więźniowie po pracy ponad ich siły. W tym miejscu, obok pomnika i płyt z napisami w różnych językach (" Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy. Auschwitz - Birkenau 1940 - 1945..") pogrążyliśmy się w zadumie, oddając hołd pomordowanym przez nazistów.  
Ostatnim etapem naszej historycznej przygody były Wadowice, gdzie znajduje się nowoczesne Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Przewodnik oprowadzał nas nie tylko po przedwojennym mieszkaniu Wojtyłów, z którego mogliśmy odczytać słynny napis na kościele: "Czas ucieka, wieczność czeka". Dzięki zastosowaniu nowoczesnych form multimedialnego przekazu mieliśmy możliwość spotkać Świętego z Wadowic na wszystkich etapach Jego życia, pielgrzymować razem z Nim do najodleglejszych zakątków świata, słuchać opowieści o zwyczajnym człowieku, który poprzez gorliwą pracę, wierność Bożemu prawu oraz ogromną miłość Boga i człowieka budował swoją świętość.
Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych przeżyć i wrażeń, dzięki którym na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Organizatorzy



 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.