SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

W październiku uczniowie klasy IV, wraz z nauczycielem historii-panią Mieczysławą Ciszek, odbyli wycieczkę do Karolinowa do domu pana Józefa Siwka, który pragnie ocalić od zapomnienia książki, dawne przedmioty, orz inne ciekawe eksponaty. Na początku duże wrażenie na dzieciach zrobiła pokaźna biblioteka, w której można odnaleźć nie tylko stare książki, ale również współczesne, ciekawe wydania. Pan Józef interesująco opowiadał i pokazywał dzieciom zgromadzone w swoim domu eksponaty. Z każdym z nich związane są wydarzenia i osoby. Dzięki temu dzieci mogły poznać przedmioty z dawnych lat oraz sposoby ich użytkowania przez naszych przodków, a także związane z nimi tradycje i lokalne zwyczaje. Wśród zgromadzonych pamiątek były również te przywiezione przez pana Józefa z podróży po kraju i z wycieczek zagranicznych. Dzieci bardzo interesowały się tymi przedmiotami i z zaciekawieniem słuchały związanych z nimi opowieści.

 

Ważne miejsce w ekspozycji zajmują pamiątki rodzinne, stare fotografie i to one stały się inspiracją do przekazania dzieciom wiadomości o czasach II wojny światowej i sytuacji miejscowej ludności w tych trudnych latach. Chłopcy zainteresowali się  przedmiotami związanymi z wojskiem, przymierzali nawet stare hełmy i zadawali liczne pytania.
To była wspaniała, żywa lekcja historii. Ponadto Pan  Józef pokazał dzieciom, że warto mieć pasje, zainteresowania i ciągle je rozwijać.
Dziękujemy panu Józefowi Siwkowi za gościnę i cenną widzę, którą w niezwykle ciekawy sposób przekazał naszym uczniom.


Copyright © 2014. All Rights Reserved.