SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

‘Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji” - to przewodnie hasło apelu który odbył się w naszej szkole 27 listopada, podczas którego uczniowie klasy VI przybliżyli temat tolerancji. Na początku Filip Stępień piosenką Stanisława Sojki ‘Tolerancja” przypomniał społeczności szkolnej, czym jest tolerancja, a tym samym akceptacja wobec różnych odmienności, nie tylko niepełnosprawności. Następnie uczniowie klasy VI przedstawili scenkę z życia pewnej klasy pt.” Każdy inny, wszyscy równi”. O tym, że każdy jest inny, nie trzeba nikogo przekonywać. To widać, nawet wtedy, gdy obok siebie siedzą tylko dwie osoby. Różny może być sposób ubierania się, gust muzyczny, hierarchia wartości, płeć, kolor włosów, pochodzenie. W dalszej części apelu uczniowie klasy III wyrecytowali wiersze o przyjaźni, tolerancji. Na koniec wysłuchaliśmy akompaniamentu do piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat „ w wykonaniu Filipa Stępnia oraz dekalogu przyjaźni i tolerancji zaprezentowanego przez klasę VI.

 

Spotkanie miało również przesłanie profilaktyczne, aby pamiętać o tolerancji na co dzień, szczególnie w szkole. Z pewnością od nas samych zależy, czy szkoła stanie się miejscem spokojnym, czy też będzie budzić obawy w uczniach, albowiem niemiłe komentarze, dokuczliwe uwagi można znosić jedynie przez kilka dni, na dłuższą metę stają się uciążliwe i mogą prowadzić do przykrych doświadczeń.
 Puentą spotkania było pokazanie, iż „Nie musimy akceptować cudzych przekonań, ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania. Akceptacja to największy komplement, jaki można otrzymać”.   
                                                                                                    

   Irena Kukla


Copyright © 2014. All Rights Reserved.