SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

W dniu 8 lutego 2019 r. uczniowie klas 0-3 spotkali się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczynie. W szkole gościli druhowie: Łukasz Sobczyk i Damian Łapot. Podczas spotkania  młodzi słuchacze mogli dowiedzieć się na czym polega praca strażaka, a co najważniejsze - dowiedzieć się jak postępować w sytuacjach zagrożenia w domu, w szkole, na ulicy, czy w innych niespodziewanych miejscach. Strażacy opowiadali o jednostce w której służą, o akcjach w jakich brali udział. Zapoznali  pokrótce z umundurowaniem - zaprezentowali strój galowy i bojowy. Są to głównie specjalna kurtka i spodnie, które składają się z wielu warstw (m.in. tkanina zewnętrzna, wodoszczelna, niepalna). Zwieńczeniem strażackiego stroju jest hełm z przyłbicą, która chroni przed odpryskami w trakcie cięcia elementów metalowych. Z tyłu jest natomiast kołnierz, który chroni kark przed wysoką temperaturą.

 

Korzystając z okazji chętni uczniowie mogli przymierzyć niektóre elementy tego stroju i poczuć się jak prawdziwi strażacy. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się także, że praca strażaków nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi, kataklizmów.
Uczniowie utrwalili sobie także numery alarmowe  i dowiedzieli się w jakich sytuacjach powinni ich używać.
Dziękujemy strażakom za poświęcony czas i przekazane  wiadomości.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.