SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

W listopadzie bieżącego roku szkolnego nasza szkoła jako jedna z 30 szkół w kraju i jedna z 15 szkół podstawowych brała udział w testowaniu gry edukacyjnej „Godność, wolność i niepodległość” w ramach Projektu edukacyjnego Ministra Edukacji Narodowej „Niepodległa na lata 2017–2021”.

Po przeprowadzonym teście w dniach 16 -17 grudnia w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja, której celem było przedstawienie i upowszechnienie gry. Na spotkanie zaproszono kuratoria oświaty, ośrodki doskonalenia nauczycieli, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorów szkół, nauczycieli historii, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców klas, nauczycieli świetlicy, nauczycieli zainteresowanych edukacją historyczną. Na konferencję zaproszenie otrzymała również nasza szkoła, a reprezentowała nas pani Lidia Siwek.
Gra składa się z 15 misji, które swoją tematyką nawiązują do okresu odzyskania przez Polskę niepodległości i są zgodne z podstawą programową, dzięki czemu z powodzeniem mogą być wykorzystywane podczas zajęć lekcyjnych i zajęć dodatkowych.
Z myślą o edukacji wczesnoszkolnej, czyli dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej opracowano trzy misje: "Z wizytą w domu Dziadka", "Nazywam się Cichociemna - Elżbieta Zawacka - Zo", "Misja małego himalaisty". W klasach starszych szkoły podstawowej uczniowie mogą zagrać w: "Memory z Józefem Piłsudskim", "Odkryj II RP", "Uwolnij Rudego", "Odkrywanie historii takiej, jaka była naprawdę", "Ogórkiem przez PRL", "Polska współczesna". Część z misji ma do wyboru poziom podstawowy lub zaawansowany.
Podsumowując konferencję wskazano, że gra jest pomocna w procesie nauczania oraz w ciekawy i nowatorski sposób kształtuje u uczniów postawy patriotyczne i obywatelskie. Już w styczniu 2020 roku gra wchodzi w fazę pilotażu, który zaplanowany jest na pół roku i ma na celu weryfikację realizacji założeń projektu oraz jego potencjalny rozwój.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.