SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Korzystając z pięknej jesiennej pogody, członkowie Klubu 4H wraz z opiekunką p. L. Siwek oraz  wychowawczyniami klas IV i VI, paniami W.Wilczyńską i  A. Frączek, wybrali się na wycieczkę rowerową do Lasocina. Tam  młodzież najpierw  spotkała się z P. Fatalską, która przedstawiła  historię zespołu pałacowego. Uczniowie dowiedzieli się, że w skład zespołu pochodzącego z początku XIX w wchodził  pałac o powierzchni 800 metrów kwadratowych z 16 pomieszczeniami mieszkalnymi, oficyna, dwie stodoły, spichlerz, budynek gospodarczy i blisko 8-hektarowy park.

Pani Fatalska  przedstawiła także wiele ciekawostek związanych z ostatnimi właścicielami pałacu -  rodziną Niemojewskich. Następnie, idąc skrajem Przedborskiego Parku Krajobrazowego i podziwiając jego urok w przepięknej jesiennej szacie, uczniowie udali się wprost  do pałacu. Z jego świetności pozostały, niestety, tylko ruiny. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w lasocińskiej szkole. Tam   bardzo miło   powitała i ugościła   wycieczkowiczów  dyrektor  szkoły  Pani A. Przepióra. Przekazała uczniom wiele informacji historycznych i  przyrodniczych związanych z regionem. W szkole można było skorzystać z siłowni. Potem przejażdżka rowerowa przez wieś nad lśniący czystością staw. Na koniec niespodzianka  w leśniczówce.  Przygotowane drewno i rozpalony gril czekał na gości z Mieczyna. Pieczone kiełbaski wybornie smakowały. W drodze powrotnej do domu, jadąc przez Ewelinów,  uczniowie odwiedzili grób bohaterów Powstania Styczniowego. Minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Pani W.Wilczyńska zrobiła przy tej okazji małą powtórkę z historii.

Wycieczka  do sąsiedniej gminy okazała się być bardzo owocna tak dla umysłu jak i dla ciała.

Lidia Siwek

Copyright © 2014. All Rights Reserved.