SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

W dniach 7,8 października 2010r.r uczniowie klas starszych wyruszyli na rajdowy szlak biorąc udział w XXVI WOJEWÓDZKIM ZLOCIE MŁODZIEŻY PTSM "BIELINY 2010" . Wyprawę rozpoczęli pociągiem z Ludyni ze swymi stałymi kompanami, sąsiadami z Krasocina. W Kielcach spotkali się  z przewodnikiem i wyruszyli na wybraną trasę.

Wędrówki rozpoczęli od  wzgórza na Karczówce, gdzie otrzymali ogromną dawkę historii. Następnie odwiedzili Kadzielnię - rezerwat przyrody nieożywionej  usytuowany w południowej części miasta. Potem objazdowe zwiedzanie  Doliny Wilkowskiej, przejazd przez Porąbki  do Kakonina, leżącego tuż przy szlakach turystycznych biegnących skrajem świętokrzyskiej puszczy. Główną atrakcją Kakonina jest zabytkowa, drewniana chałupa pochodzącą z połowy XIX wieku, doskonale zachowany element świętokrzyskiej tradycji ludowej. Podążając w kierunku Bielin, rajdowicze dotarli do Huty Szklanej pod  pomnik upamiętniający ofiary Katynia, Charkowa i Miednoje - "Golgota Wschodu" . Obejrzeli także  kapliczkę świętej Barbary i  skansen "Wioska  średniowieczna", który jest w budowie. Po dotarciu do Bielin, miejsca tegorocznego zlotu, zjedli  turystyczny posiłek i wzięli udział w licznych konkursach. Swoje talenty plastyczne prezentowali Julia Siwek i Maciek Bubis,  krajoznawcze - Kamil Krzyżanowski i Mateusz Łapot, a przyrodnicze Natalia Robak i Karol Kukla.  Łączna liczba zdobytych punktów we wszystkich konkurencjach sprawiła, że na tegorocznym wojewódzkim zlocie   PTSM nasza szkoła  uplasowała się na III miejscu, zdobywając puchar i drobne upominki. Następnie uczestnicy rajdu udali się do schronisk. Mieczyn zakwaterowano w Mąchocicach Scholasterii z piechurami  ze Wzdołu Rządowego. Po kolacji odbył się  przegląd układanych  na gorąco piosenek turystycznych i integracyjne zabawy. W drugim dniu rajdu najpierw miało miejsce zdobywanie Radostowy a następnie wizyta w Ciekotach. W tej miejscowości, w latach młodzieńczych, mieszkał Stefan Żeromski.Przez Ciekoty prowadzi znakowany szlak turystyczny koloru niebieskiego - z Cedzyny  do Świętej Katarzyny  i dalej do Bodzentyna i Wąchocka. W odległości 2 km znajduje się malowniczy przełom rzeki Lubrzanki pomiędzy górami Radostową i Klonówką, przez które prowadzi główny szlak świętokrzyski koloru czerwonego.

Po dwóch dniach wędrówek i z dużą dawką informacji historycznych, przyrodniczych i geograficznych uczniowie wrócili do Mieczyna.

Lidia Siwek

Copyright © 2014. All Rights Reserved.