SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

W dniach 10-11 maja odbyła się szkolna wycieczka do Zakopanego. W dniu wyjazdu, punktualnie o 5:20, pod szkołę podjechał autokar. Uśmiechnięty pan  kierowca powitał turystów. To był znak, że podróż będzie udana.

Po przypomnieniu regulaminu, sprawdzeniu obecności i załadowaniu bagaży do autobusu uczniowie pożegnali się z rodzicami i rozstali z nimi na całe dwa dni. Pogoda sprzyjała więc i podróż szybko upłynęła. Pierwszym punktem programu w Zakopanem była Gubałówka. To znany stok i kolejka górska. Wysokość jej wynosi 1123 m n.p.m. Na szczyt tej góry można się wybrać jedną z najnowocześniejszych kolejek górskich w Polsce. Po drodze jest okazja by zobaczyć jak Zakopane jest pięknie wkomponowane  w tatrzański krajobraz. Na górnej polanie Gubałówki na turystów czeka wiele atrakcji, można tu podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego.

Po powrocie kolejką na dół, nasi turyści idąc Doliną Kościeliską, dotarli do Jaskini Mroźnej. Dolina ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię około 35 km². Ma liczne boczne odgałęzienia. Znajduje się w niej kilka bardzo popularnych jaskiń, między innymi właśnie Jaskinia Mroźna. Swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze, powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach, do złudzenia przypominających szron. Jej szata naciekowa – choć uboga – jest najbogatsza wśród udostępnionych do masowego zwiedzania jaskiń Tatr Polskich. Noc wycieczkowicze spędzili w schronisku a ranek znowu powitał ich piękną pogodą i cudnymi widokami. Podziwiali skąpane w słońcu ośnieżone szczyty Tatr: Giewont, Kasprowy Wierch i inne. A potem kolejne wyprawy. Pierwsza do kościółka na Jaszczurówce. Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Na dachu krytym gontem znajduje się niewielka wieżyczka w której  mieści się dzwon. Wnętrze kaplicy składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę. Wnętrze zdobią witraże projektowane przez S. Witkiewicza przedstawiające M.B. Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Następnym punktem turystycznego szlaku była świątynia związana z osobą papieża: Rzymskokatolickie Sanktuarium Maryjne przy ul. Krzeptówki. Świątynie konsekrował Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1997 r. w czasie VI pielgrzymki do Polski.

Będąc w Zakopanem nie można pominąć Wielkiej Krokwi, skoczni nierozłącznie związanej z sukcesami Adama Małysza. Równie atrakcyjne są Krupówki i właśnie one były ostatnim punktem pobytu w Zakopanem. A potem już droga powrotna do Mieczyna.

Zobacz galerię zdjęć.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.