SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

28 maja 2011 roku minęła 30 rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W związku z tą rocznicą na kampusie UKSW w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Zlot Szkół noszących Jego imię. Do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego należy 250 placówek, wśród których jest również nasza szkoła.

W ramach zlotu odbyły się m.in. warsztaty dla nauczycieli i uczniów, poświęcone problemowi dobra i zła, wspomnienia o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, pokazy filmów, jak również spotkania m.in. z europosłem Pawłem Kowalem. Duże wrażenie na uczestnikach zlotu zrobił filmowy wywiad z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, który był odtwórcą postaci Kardynała w widowisku teatralnym Prymas w Komańczy, opowiadającym o pobycie kard. Stefana Wyszyńskiego w miejscu odosobnienia w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy.

Poza tym uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają sale wykładowe uczelni wyższej, jak również zostali oficjalnie zaproszeni do studiowania na tejże uczelni.

Zlot przebiegał pod hasłem zaczerpniętym ze słów Kardynała: Bądźcie orłami szybującymi w przyszłość Ojczyzny.

Jak przypomniała wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego p. Iwona Czarcińska -  można zapomnieć jakiejś daty, można nie pamiętać jakiegoś wydarzenia z życia Księdza Prymasa, ale jeśli ten patron przełoży się na życie tej młodzieży, to będzie wielkie zwycięstwo takiego patrona.

Miłą niespodzianką dla uczniów naszej szkoły była nagroda dla Weroniki Woś z kl. IV za projekt medalu poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Weronika przygotowała swoją pracę na XI Ogólnopolski konkurs „Z Prymasem Tysiąclecia w trzecie tysiąclecie”, zorganizowany przez Zespół Szkół w Głogowie Młp.

Na zakończenie zlotu odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył biskup archidiecezji warszawskiej, Piotr Jarecki wyświęcony na kapłana przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Agata Szymczyk

Copyright © 2014. All Rights Reserved.