SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

11 listopada w kalendarzu Polaków to dzień niezwykły, to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości.  Świętem państwowym po raz pierwszy ustanowiono go dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989  przywrócono obchody tego święta i od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. W naszej szkole w dniu 10 listopada odbyła się uroczysta akademia poświęcona 93 rocznicy odzyskania niepodległości.

Pod kierunkiem p.Wandy Wilczyńskiej i p.Małgorzaty Sornat przygotowali ją uczniowie oddziału przedszkolnego, kl.V oraz chór szkolny prowadzony przez p.Urszulę Frączek. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły społeczność uczniowska, pracownicy szkoły oraz przybyli na uroczystość rodzice odśpiewali hymn państwowy. Następnie obecni obejrzeli montaż poetycko-muzyczny o tematyce patriotycznej, który rozpoczynał się marszem w wykonaniu przedszkolaków.
11 Listopada to rocznica poważna i wielka, ale możliwa do uczczenia również przez najmłodszych, czego sami byliśmy świadkami.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.