SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

We wtorek 27 marca, korzystając z pięknej marcowej pogody, wyruszyliśmy na wycieczkę do Kielc. Pierwszym etapem podróży była Jaskinia Raj. Dotarliśmy tam bardzo szybko a to, co zobaczyliśmy bardzo nas zaskoczyło.

Jak dowiedzieliśmy się, jaskinia powstała około 360 milionów lat temu na dnie płytkiego morza. Na bogatą szatę naciekową składają się wiszące ze stropu girlandy stalaktytów, wyrastające z dna stalagmity, kolumnowe stalagnaty, makarony, podziemne „pola ryżowe” i draperie. W jaskini są też perły jaskiniowe, które tworzą się na dnie podziemnego jeziorka. Znaleziono tu mnóstwo szczątków ssaków z epoki lodowcowej, między innymi kości niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta, nosorożca włochatego. Odkryto także ślady działalności neandertalczyka, który zamieszkiwał grotę około 50 000 lat temu. O jego obecności świadczą krzemienne narzędzia oraz unikalna zapora zbudowana z poroży reniferów przy wejściu do jaskini.

Następnym punktem naszej wyprawy był Urząd Wojewódzki w Kielcach. Tam przywitali nas przedstawiciele władz. Opowiadali o zadaniach i strukturach urzędu oraz naszym województwie świętokrzyskim. Bliżej poznaliśmy zadania sztabu kryzysowego. Mieliśmy także możliwość sprawdzenia swoich odcisków palców. Spotkała nas również miła niespodzianka - było „słodkie co nie co” i konkurs z nagrodami. Zwycięzcy otrzymali plecaki, gry planszowe, portfeliki i inne ciekawe gadżety.

W urzędzie sprawy musieliśmy załatwiać dość sprawnie bo czekała na nas kielecka telewizja. Tutaj wygląd studia wszystkich zaskoczył. Odważni mieli możliwość sprawdzić się w roli spikera, redaktora, operatora kamer.

Ostatnim punktem wycieczki była Galeria Echo. Pojechaliśmy tam nie na zakupy, ale by coś zjeść. Po posiłku wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zadowoleni, mądrzejsi, z mnóstwem przeżyć i wrażeń wróciliśmy do domu z nadzieją na nową wycieczkę.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.