SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Celem edukacji prozdrowotnej jest kształtowanie zdrowego stylu życia i inspirowanie do harmonijnego rozwoju. Rok rocznie nasza szkoła prowadzi bardzo aktywne działania w zakresie promocji zdrowia poprzez: stwarzanie uczniom warunków do kształtowania zdrowego stylu życia oraz harmonijnego rozwoju, uświadamianie współzależności pomiędzy czterema wymiarami zdrowia: fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym oraz kształtowanie własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia i jego doskonalenie.

 

16 kwietnia uczniowie klasy VI rozpoczęli apelem obchody Tygodnia Promocji Zdrowia. Na tym pierwszym spotkaniu podali „Receptę na zdrowie”- aktywny wypoczynek oraz zbilansowana dieta bogata w owoce i warzywa. Kolejnego dnia chętni uczniowie z kl. III- VI recytowali wiersze o warzywach i owocach. Zaprezentowano również najciekawsze przepisy na surówki warzywne i owocowe, po odczytaniu których wszyscy mieli ochotę na zastrzyk witaminowy i z apetytem zjedli przygotowane przez organizatorów jabłka. Środa przebiegała pod hasłem ,,Higiena jako dbałość o właściwy stan swojego zdrowia fizycznego i umysłowego”. Higiena to również stosowanie różnych środków, na przykład pasty do zębów czy mydła. Przedszkolaki oraz uczniowie klasy I recytowali wiersz o ,,Niesfornym Tygrysku”, który odczuł na własnej skórze skutki braku higieny. W kolejnym dniu trwania akcji uczniowie klas starszych pod opieką wychowawców wyruszyli na wycieczkę pod hasłem ,,Po zdrowie do lasu”. W lesie mieli możliwość posłuchać śpiewu ptaków, zaobserwować budzącą się do życia przyrodę. Niektórzy oddali się sylwoterapii i czerpali dobrą energię przytulając się do wiekowego dębu. Była również zabawa „w chowanego” i gimnastyka wśród drzew. Młodsze klasy w tym dniu przygotowywały bogate w składniki odżywcze surówki i sałatki wiosenne oraz kompozycje z warzyw i owoców.

Piątek był podsumowaniem tygodniowych działań. Tego dnia uczniowie klasy II zaprezentowali swój program artystyczny. Dzieci przebrane za witaminki apelowały, aby pamiętać o roli witamin jako wsparciu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Były piękne stroje oraz piosenki. W tym dniu gościliśmy również pielęgniarkę, panią Urszulę Klimczyk, która zwróciła uwagę na „choroby brudnych rąk”, uczyła prawidłowego mycia rąk oraz warzyw i owoców. Uczniowie, którzy w sposób szczególny zaznaczyli swój udział w Tygodniu Promocji Zdrowia zostali nagrodzeni dyplomami. I tak, za recytację wiersza Juliana Tuwima „Warzywa”, dyplom otrzymała Weronika Wertka z klasy V, a Natalia Radek z klasy IV za recytację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Uczennice: Wiktoria Podstawka i Martyna Kmiecik obie z klasy V oraz Angelika Ptak z klasy IV i Joanna Kozieł z klasy VI otrzymały dyplomy za najlepsze przepisy kulinarne. Dyplomy otrzymały również klasy I-III za swój aktywny udział w Tygodniu Promocji Zdrowia, który zakończył się degustacją surówek i sałatek przygotowanych przez uczniów klas IV-VI.

Organizatorzy

Copyright © 2014. All Rights Reserved.