SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Najlepsza nauka przez przeżywanie. Taka myśl przyświecała, zorganizowanej wspólnie z rodzicami, wycieczce trzecioklasistów do Czarncy. Wyprawa odbyła się we czwartek 27 września. Tego dnia nie zabrakło w szkole żadnego z uczniów kl. III. Po czterech lekcjach przybyli do szkoły rodzice i rozpoczęła się wycieczka. Podróż odbywała się nieco dłuższą drogą przez Oleszno by ominąć utrudnienia związane z remontem drogi w kierunku Włoszczowy. W progach szkoły Podstawowej w Czarny przywitała wycieczkowiczów Pani Dyrektor i zaprosiła do znajdującej się w murach szkoły Izby Pamięci Hetmana Czarnieckiego.

Tam czekał już Prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Pan Zygmunt Fatyga. Swymi opowieściami wprowadził uczestników wycieczki w świat historii, dał wspaniałą lekcję patriotyzmu. Uczniowie kl. III poznali miejsce narodzin wielkiego Polaka oraz drogę walki o wolność ojczyzny. Odwiedzili również Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Floriana, którego fundatorem była rodzina Czarnieckich. Znajduje się tam sarkofag, grobowiec oraz zgromadzone są cenne pamiątki rodziny. Będąc w Czarncy koniecznie trzeba zobaczyć park arboretum. Na jego terenie rośnie około 70 gatunków odmian drzew i krzewów ozdobnych, zarówno rodzimego jak i obcego pochodzenia. Park powstał aby uczcić pamięć Stefana Czarnieckiego. Pełni także funkcje dydaktyczne z dziedziny dendrologii.

Na zakończenie pobytu w Czarncy rodzice rozpalili ognisko. Były pieczone kiełbaski i zabawy. Wycieczka była krótka, ale bardzo udana.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.