SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca, czasu, światopoglądu i religii. Początki uroczystości Wszystkich Świętych sięgają IV wieku, kiedy to w Antiochii obchodzono dzień wspomnienia wszystkich męczenników. W VII wieku, za czasów Papieża Bonifacego, dzień ten nabrał większego znaczenia i obchodzony był 13 maja. Papież Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada. W 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła Katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały kościół.

W naszej szkole, z okazji uroczystości Wszystkich Świętych, montażem słowno muzycznym, zapaleniem zniczy przed tablicą naszego patrona uczciliśmy pamięć wszystkich, których już nie ma w śród nas. Daliśmy także przesłanie, aby przebywając na cmentarzu każdy przez chwilę pomyślał o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nie odmówi modlitwy. Za tych którzy polegli w obronie ojczyzny, zginęli w katastrofach, wypadkach. Koniecznie zapalmy taki znicz i przystańmy w zadumie „Śpieszmy się kochać ludzi , tak szybko odchodzą".

Samorząd Uczniowski

Copyright © 2014. All Rights Reserved.