SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Już po raz drugi w naszej szkole odbył się Tydzień promocji zdrowia – cykl imprez mających pomóc w zachowaniu tego jedynego i bezcennego skarbu.

Poniedziałek, 15 kwietnia był „dniem witaminowym”. Dzieci z klasy III wraz z wychowawczynią – panią Lidią Siwek, przygotowały serię piosenek i wierszy o witaminach zawartych w owocach i warzywach i o ich ważnym wpływie na nasz organizm.

Wtorek poświęcony był radzeniu sobie ze stresem. Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem pani Agaty Frączek pokazali, jak radzić sobie z tym, z jednej strony paraliżującym, a z drugiej mobilizującym uczuciem, które towarzyszy każdemu z nas od narodzin aż po śmierć. Jednak, jak mogliśmy się dowiedzieć, nie obecność stresu, a brak umiejętności radzenia sobie z nim jest przyczyną wielu zaburzeń fizycznych i psychicznych. Jedną z najważniejszych metod rozładowywania napięć i walki ze stresem jest aktywność ruchowa. Są to różnego rodzaju zabawy, ćwiczenia i dyscypliny sportu uprawiane dla przyjemności, rekreacji i zdrowia, dlatego uczniowie zaproponowali nam obejrzenie pokazu karate w wykonaniu: Karoliny Wydrych, Pawła Wydrycha, Jakuba Jordana z klasy IV, Macieja Wydrycha i Julii Jordan z klasy II. Następnie obejrzeliśmy pokaz taneczny w wykonaniu dziewczynek z klasy VI. Dużym uznaniem widzów cieszył się kolejny pokaz akrobatyczno-sportowy. I tak mogliśmy oglądać Weronikę Wertkę i Kingę Chruściel w ćwiczeniach akrobatycznych, Damiana Frączka jako pogromcę hula-hop, Krystiana Kozieła w roli boksera oraz Krystiana Robaka chodzącego na … rękach. Występ zakończyła piosenka o zdrowiu w wykonaniu Weroniki Woś.

W środę odbył się turniej matematyczno - sportowy z elementami wychowania komunikacyjnego, przygotowany przez panią Agatę Szymczyk i panią Agatę Frączek. Jego celem było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, logicznego myślenia oraz umiejętności pracy w zespole. W eliminacjach klasowych wzięli udział chętni uczniowie z klas IV-VI, którzy na pierwszym etapie rywalizowali rozwiązując krzyżówki matematyczne. Do drugiego etapu przeszli następujący uczniowie: Dawid Stepień, Dawid Łapot, Daniel Larecki z klasy IV, Bartłomiej Kozieł, Maja Sobczyk, Eliza Palac z klasy V i Damian Frączek, Weronika Woś, Weronika Wertka z klasy VI. Zmagania matematyczne, sportowe i „komunikacyjne” wyłoniły troje zwycięzców z taką samą liczbą punktów: Dawida Stępienia, Daniela Lareckiego i Weronikę Wertkę. Dogrywka miała miejsce w piątek.

W czwartek odbyła się najważniejsza impreza całego tygodnia – Gminna Biesiada Profilaktyczna. Tegoroczna, czwarta już biesiada miała hasło „Żyjemy zdrowo i bezpiecznie”. Zaproszeni goście: Wójt Gminy Krasocin - pan Ireneusz Gliściński, Wojewódzki Koordynator klubów 4H - pani Renata Gos, Kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Krasocinie - pan Andrzej Jankowski, przedstawiciele Powiatowego Zespołu Doradczego ARMIR we Włoszczowie: kierownik - pan Marian Mysior i pani Joanna Stefańczyk oraz kierownik ZOPO w Krasocinie - pani Irena Kuśmierczyk obejrzeli i wysłuchali różnych „przepisów na zdrowie”, zaproponowanych przez uczniów ze szkoły w Czostkowie, Krasocinie, Olesznie oraz Mieczynie. Po występach dzieci i młodzieży, na prezentację multimedialną o zapobieganiu cukrzycy i nadciśnieniu tętniczemu zaprosiła wszystkich obecnych pielęgniarka - pani Beata Wydrych, która po zakończonej imprezie mierzyła ciśnienie i poziom cukru chętnym uczniom, nauczycielom i gościom.

W trakcie uroczystości nie zabrakło miłych słów skierowanych do nauczycieli i uczniów zaangażowanych w promocję zdrowia, wypowiadanych m.in. przez wójta gminy czy kierownika Powiatowego Zespołu Doradczego ARMIR. Natomiast  Wojewódzki Koordynator klubów 4H - pani Renata Gos wręczyła pani Lidii Siwek – opiekunowi klubu 4H w Szkole Podstawowej w Mieczynie, list gratulacyjny doceniając jej wieloletnie zaangażowanie w działania klubu. Wręczenie pamiątkowych statuetek przez pana Ireneusza Gliścińskiego – wójta Gminny Krasocin uczniom i nauczycielom szkół zaangażowanych w tegoroczną biesiadę zakończyło jej oficjalną część, która, jak na biesiadę przystało, przeniosła się następnie do zdrowo zastawionych stołów.

Piątek – 19 kwietnia, był dniem podsumowań. Uczniów i nauczycieli powitała pani Agata Szymczyk, która zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „Dekalog zdrowego żywienia”. Po pokazie nastąpiła dyskusja i próba odpowiedzi na pytanie: Dlaczego tak trudno stosować się nam do zasad zdrowego żywienia? W dalszej części dnia podsumowań rozstrzygnięto konkurs „Moja ulubiona potrawa” oraz wręczono dyplomy i medale zwycięzcom turnieju matematyczno - sportowego. Po zaciętej dogrywce zwycięzcą turnieju okazał się Dawid Stępień, który otrzymał tytuł „Mistrza krzyżówek matematycznych i nie tylko” oraz puchar Dyrektora Szkoły. Drugie miejsce – srebrny medal zdobył Daniel Larecki, a trzecie miejsce i brązowy medal – Weronika Wertka.

Konkurs „Moja ulubiona potrawa” był podzielony na kategorie. Klasy I-III wykonywały rysunek swojej ulubionej potrawy, a klasy IV-VI pisały na nią przepis. I tak, w kategorii klas młodszych zwyciężyła Wiktoria Łapot, drugie miejsce zajęli Natalia Pianka i Hubert Frączek, trzecie zdobył Adrian Kozieł. W kategorii klas starszych zwyciężył Bartłomiej Kozieł, drugie miejsce zajął Bartłomiej Podstawka, a trzecie - Maciej Jedliński.

Nagrodami w konkurach oprócz dyplomów były również zdrowe owocowe jogurty i jabłka ufundowane przez Radę Rodziców.

Koordynatorzy Tygodnia Promocji Zdrowia dziękują wszystkim nauczycielom oraz rodzicom za współpracę i zaangażowanie. Jeśli nasze wspólne działania przyczynią się do zwiększenia świadomości dzieci i młodzieży dotyczącej wpływu żywienia, aktywności fizycznej na zdrowie i życie człowieka oraz kształtowania właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych będzie to wielki sukces naszych poczynań.

Koordynatorzy tygodnia promocji zdrowia:
Agata Szymczyk, Agata Frączek, Lidia Siwek, Irena Kukla

zobacz galerię >>>

Copyright © 2014. All Rights Reserved.