SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Dnia 24.04.2013 r. uczniowie klas IV-VI pod opieką p. Wandy Wilczyńskiej oraz p. Ireny Kukli uczestniczyli w wycieczce po ziemi kieleckiej.

Najpierw odwiedzili Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Mieści się ono w pałacyku, który jest darem polskiego społeczeństwa ofiarowanym Mistrzowi Słowa w 1900 r. z okazji 25–lecia pracy twórczej. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika i oglądali autentycznie wyposażone pokoje, oryginalne przedmioty należące kiedyś do Noblisty, fotografie oraz unikatowe dokumenty. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja darów, albumów ofiarowanych pisarzowi w dowód uznania i podziwu dla talentu pisarza. Uczniowie zwiedzili również duży park otaczający dworek, w którym dominują stare dęby i lipy oraz ogród będący kiedyś pod opieką trzeciej żony pisarza Marii i córki Dzini. Następnie aleją lipową udali się w kierunku Czerwonej Bramy do wyjścia.

Kolejnym etapem wyjazdu było obejrzenie przedstawienia pt. „Cyrograf” na kanwie legend świętokrzyskich w reżyserii Marii Wójcikowskiej w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Widzowie rozpoznawali przypowieści o zbóju Madeju czy wędrującym pielgrzymie Emeryku, sabat czarownic na Łysej Górze, świętojańskie harce w noc Kupały, jaskinię „Piekło”, cudowne źródełko uczynione pastorałem świętego Wojciecha, a wszystko to spięte w dzieje dwóch zaprzyjaźnionych rodzin. Dwie godziny niesamowitych wrażeń dostarczyła nie tylko ciekawa, wartka akcja, współczesny język, ale również bajeczna scenografia i kostiumy.

Z czasów przełomu XI i XII wieku –wtedy rozgrywała się akcja spektaklu – uczestnicy przenieśli się do współczesnej galerii „Echo”. Po zjedzeniu obiadu i zakupach wszyscy wrócili do domów. Wycieczka była udana i na pewno każdy będzie ją miło wspominał, ponieważ dostarczyła wiele radości i ekscytujących wrażeń.

zespół redakcyjny z kl. VI

Copyright © 2014. All Rights Reserved.