SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Pięciolatki z naszej szkoły wraz z opiekunem p. M. Kawka odniosły sukces zajmując II miejsce w III edycji konkursu ekologicznego „Eko – ludek roślina” organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z siedzibą Kielcach i Krzyżanowicach Średnich.

Konkurs był przeznaczony dla dzieci w wieku 5 – 6 lat i miał na celu wyrabianie u nich właściwego stosunku do ochrony naturalnego środowiska oraz propagowanie dbałości o przyrodę w miejscu zamieszkania. Temat konkursu dotyczył stworzenia przestrzennej pracy plastycznej pt. „Eko – ludek roślina” z odpadów możliwych do powtórnego wykorzystania. Wszystkie nadesłane prace oceniano w dwóch kategoriach, których wyznacznikami był wiek uczestników.

Przedsięwzięcie to cieszyło się bardzo dużą popularnością, ponieważ wzięło w nim udział łącznie  aż 100 przedszkoli i szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego oraz 3300 dzieci. Rozstrzygnięcie konkursu przebiegało dwuetapowo. W pierwszym etapie wyłoniono 160 prac z 1100 nadesłanych. W drugim natomiast komisja wybrała 10 prac, wśród których była praca naszych pieciolatków.  finałowych komisja konkursowa musiała wybrać 10 prac finałowych ze 160 nadesłanych.

Zadaniem nauczyciela reprezentującego szkołę w konkursie było podzielenie swoich uczniów na zespoły 3 – osobowe, zmotywowanie ich do wykonania przestrzennych prac plastycznych i wybranie wśród nich jednej konkursowej. Z naszego oddziału przedszkolnego do organizatorów konkursu zostało wysłane ekologiczne drzewo wykonane przez Weronikę Łapot, Zuzannę Sobczyk i Zuzannę Pawelec. Okazało się ono być drzewkiem, które przyniosło nam szczęście. Pomysł na pracę zrodził się z napojów, które dziewczynki piły najczęściej, a były nimi Kubuś Play i Tymbark. Wobec tego z dużej ilości posiadanych przez nie zielonych zakrętek powstała korona drzewa. Pień, konary i gałęzie zrobione były z plastikowych butelek oblepionych kawałeczkami szarego papieru. Całego uroku roślinie dodawała ekologiczna buźka. 24 czerwca 2013 r. podczas uroczystego spotkania autorów prac finałowych i ich opiekunów, każda z naszych uczennic otrzymała cenne nagrody: dyplom, ogromnego pluszowego misia i pakiet książek „Niepojęty świat zwierząt”. Natomiast nasza szkoła została obdarowana dużą ilością gier dydaktycznych.

M. Kawka

Copyright © 2014. All Rights Reserved.