SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Tegoroczny Tydzień Promocji zdrowia rozpoczęliśmy 28 kwietnia przedstawieniem profilaktycznym „Czerwony Kapturek szuka Księcia”. Poruszono w nim wątek związany z bezpieczeństwem w sieci, a w szczególności kontaktami podejmowanymi przez Internet. Aktorzy – uczniowie klasy V i IV - świetnie wcielili się w role książąt, królewien, smoka, wilka, a nawet zaczarowanych drzew. Przedstawienie „ozdobione” piosenkami w wykonaniu Elizy Palac z klasy VI i Emilii Raczyńskiej z klasy IV było niezapomnianą przygodą nie tylko dla wszystkich oglądających, ale także dla przygotowujących je uczniów.

Kolejny dzień był dla naszej szkoły wyjątkowy z racji odbywającej się po raz piąty Gminnej Biesiady Profilaktycznej. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również w tym roku, nie zabrakło znamienitych gości: wójta Gminy Krasocin – Pana Ireneusza Gliścińskiego oraz kierownika Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Krasocinie – Pani Ireny Kuśmierczyk, wojewódzkiego koordynatora Klubów 4H – Pani Renaty Gos, starszego specjalisty Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach - Pana Stanisława Golmento, starszego inspektora KRUS PT we Włoszczowie - Pani Doroty Staniek, kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasocinie – Pana Mirosława Łapota, prezesa OSP w Mieczynie – Pana Mariusza Łapota. Gościliśmy również przedstawicieli uczniów wszystkich szkół z terenu naszej gminy oraz ich opiekunów, a także rodziców naszych dzieci.

 

Zgodnie z hasłem tegorocznej biesiady „Ruch to zdrowie - każdy o tym wie, kiedy o bezpieczeństwie nie zapomina się” , kluby 4H działające w szkołach przygotowały odpowiedni przekaz. W tym roku dominowały układy taneczne przygotowane przez uczniów szkoły w Bukowie, Cieślach, Krasocinie i Mieczynie, natomiast uczniowie ze szkół w Czostkowie i Olesznie przypomnieli nam cenne informacje dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach i bezpieczeństwa w czasie zabaw.

Po części artystycznej głos zabrali: Pani Małgorzata Klimczyk – Karpińska – dyrektor naszej szkoły, wójt gminy – Ireneusz Gliściński oraz Pan Stanisław Golmento - przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy, która objęła patronat nad naszą imprezą. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że o bezpieczeństwie nigdy nie można powiedzieć za wiele i zasadnym jest organizowanie takich jak nasze przedsięwzięć.

W dalszej części biesiady nastąpiło wręczenie przez Pana Wójta przedstawicielom uczniów pamiątkowych statuetek. Opiekunowie natomiast zabrali do swoich szkół sportowe gadżety od naszego tegorocznego sponsora – Państwowej Inspekcji Pracy. Nasza placówka otrzymała ponadto super wyposażoną turystyczną apteczkę pierwszej pomocy. Nagrodą za nasze działania profilaktyczne był również okazały puchar przywieziony przez Panią Renatę Gos – wojewódzkiego koordynatora Klubów 4H, a przekazany na ręce Pani Dyrektor.

Po niemalże sportowych zmaganiach przyszedł czas na uzupełnienie kalorii i rozmowy o zdrowym odżywianiu przy zdrowo zastawionych stołach.

Trzeci dzień naszych działań miał nietypowy charakter. Z uwagi na zbliżające się majowe święta, zaproponowaliśmy naszym uczniom quiz historyczny obejmujący swym zakresem wiadomości o symbolach narodowych oraz Konstytucji 3 Maja. Zabawa - przypominająca popularny teleturniej „Jeden z dziesięciu” (w naszej wersji „Jeden z dziewięciu”) wyłoniła zwycięzcę – Bartłomieja Kozieła z klasy VI i była ciekawym sposobem na przypomnienie i utrwalenie ważnych dla nas Polaków wiadomości.

Nasz Tydzień Promocji Zdrowia jeszcze się nie kończy. Aby zachęcić uczniów i ich rodziców do aktywności fizycznej, ogłosiliśmy konkursy plastyczne np. „Jak aktywnie spędzam czas z najbliższymi?” (prace rodzinne) oraz na hasła-reklamy o tematyce prozdrowotnej. Na lekcjach wychowawczych przeprowadzane są pogadanki o pozytywnym wpływie ruchu na zdrowie człowieka, zarówno fizyczne jak i psychiczne. A przed nami wycieczki, spacery i rajdy rowerowe.

Zespół ds. Promocji Zdrowia

Copyright © 2014. All Rights Reserved.