SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w ogólnopolską kampanię „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia” organizowaną przez Fundację Dobre Życie. Celem kampanii było podniesienie świadomości konsumentów na temat prawidłowego odżywiania się, zwrócenie uwagi na zdrowotne właściwości chleba na zakwasie wypiekanego tradycyjnymi metodami. Kampania była także pretekstem i okazją do zainteresowania uczniów tym, jak się odżywiają i jak dieta wpływa na ich zdrowie.

W ramach akcji przeprowadzono w szkole szereg działań, m.in.:

- spotkanie z rolnikiem i rozmowy na temat uprawy zbóż,

- organizowanie kącików przyrodniczych w klasach,

- czytanie opowiadań o życiu i pracy na wsi dawniej i dziś,

- inscenizacje, scenki dramowe na podstawie czytanych tekstów,

- układanie i recytacja wierszy nawiązujących do twórczości poety ludowego F. Raka,

- rozmowy z panią pielęgniarką o zdrowym odżywianiu,

- przygotowywanie przez uczniów i rodziców sałatek i kanapek,

- degustacja różnych rodzajów pieczywa,

- wykonanie gazetki ściennej,

- przygotowanie scenariusza na przedstawienie pt.: „Od ziarenka do bochenka”,

- konkurs plastyczny.

Uwieńczeniem prowadzonych w ramach kampanii działań była prezentacja programu artystycznego przygotowanego pod kierunkiem pań Lidii Siwek i Ireny Kukla. Z tej okazji przygotowano ekspozycję sprzętu służącego niegdyś do mielenia mąki i wypieku chleba. Można było zobaczyć prawdziwe żarna, cepy, kosę, sierp, niecki do zagniatania ciasta na chleb, dzieżę, naczynie do przygotowywania zaczynu chlebowego, przetak i sito do przesiewania ziarna i mąki.

Chleb bardzo smakuje z masłem. Można więc było zobaczyć również masielnicę - pojemnik na masło, które wyrabiano w każdym wiejskim domu. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zademonstrowały sposób korzystania z tych urządzeń. Uczniowie natomiast, w formie inscenizacji, przedstawili proces powstawania chleba od przygotowania ziemi pod uprawę do wypieku w piekarni. Pięknymi recytacjami ukazali polskie tradycje związane z pieczeniem chleba oraz podkreślali szacunek do niego. Na zakończenie programu uczniowie, rodzice i nauczyciele mogli skosztować wiejskiego pieczywa na zakwasie oraz wypieków współczesnej kuchni z mąki kukurydzianej, owsianej, gryczanej i ryżowej.

Naszym zadaniem jako szkoły promującej zdrowie jest propagowanie zdrowego odżywiania, co czynimy na co dzień, a ta kampania była kolejnym tego przykładem.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.