SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Corocznie, w ostatni czwartek listopada mieszkańcy Stanów Zjednoczonych Ameryki obchodzą Święto Dziękczynienia- Thanksgiving Day. Dzień ten ma upamiętniać ważne dla Amerykanów wydarzenie jakim było przybycie do Ameryki Północnej na statku Mayflower w 1620 roku. Wówczas to angielscy pielgrzymi przypłynęli na półwysep Cape Code położony w USA, w stanie Massachusetts i założyli tam kolonię Plymouth. Przed przybyciem angielskich osadników, w miejscu Plymouth znajdowała się wieś zamieszkiwana przez Indian i to właśnie oni pomogli osadnikom przetrwać srogą zimę i pokazali jak uprawiać mało żyzną ziemię. W dowód wdzięczności przybysze zza oceanu zorganizowali dziękczynny obiad, na który zaprosili Indian. Na stole pojawiły się wówczas głównie warzywa. Obecnie podczas kolacji dziękczynnej główną potrawą jest pieczony indyk. Co roku prezydent USA oficjalnie ułaskawia indyka. W tym roku podczas radosnej ceremonii ułaskawienia życie darowano indykowi o imieniu Cheese (Ser) z farmy w Ohio.

W Dniu Dziękczynienia Amerykanie spotykają się w rodzinnym gronie aby wspólnie spędzić czas i wyrazić wdzięczność za to co mają- za pracę, rodzinę, miłość, przyjaźń- za wszystko czym obdarzył ich łaskawy Bóg. Aby przybliżyć nieco tradycję Święta Dziękczynienia uczniowie klasy 4 Szkoły w Mieczynie przygotowali apel, natomiast dla uczniów klas 4-6 zorganizowano konkurs plastyczny na plakat z elementami języka angielskiego. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce

Wiktoria Łapot

Kacper Dawid Łapot

II miejsce

Milena Łapot

Emilia Raczyńska

Hubert Frączek

III miejsce

Natalia Wiatrowska

Copyright © 2014. All Rights Reserved.