SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

30 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona tradycjom i zwyczajom najważniejszego i najradośniejszego święta zarówno w kościelnym roku liturgicznym jak i w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej - Świąt Wielkiej Nocy. „Wielkanocne spotkania” odbywają się u nas co roku, jednak tegoroczny apel miał nieco inny charakter niż dotychczas, gdyż poza uczniami, nauczycielami, rodzicami uczniów oraz pracownikami szkoły wzięli w nim udział również nieco starsi mieszkańcy Mieczyna, którzy w niezwykle ciekawy sposób opowiadali uczniom o tradycjach wielkanocnych dawniej i dziś, a zwłaszcza tych kultywowanych w naszym regionie. Mieliśmy przyjemność gościć państwa Barbarę i Eugeniusza Rak, panie: Helenę Znojek, Marię Robak, Stanisławę Jordan, Bronisławę Sójkę i Stanisławę Obarzanek. W organizację spotkania zaangażował się sołtys Mieczyna pan Sławomir Podstawka.

Na początku uroczystości dzieci z klasy pierwszej przedstawiły krótki program artystyczny, aby w ten sposób powitać wszystkich zebranych i wprowadzić w atmosferę Wielkanocy. Przypomniały również najbardziej znane i podtrzymywane tradycje związane z obchodem Świąt Wielkanocnych. Następnie goście bardzo ciekawie opowiadali o obyczajach wielkanocnych, wspominając je ze swoich młodzieńczych lat. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały wspomnień i opowieści, a później zadawały gościom pytania.

Kolejnym punktem uroczystości było ogłoszenie przez panią Irenę Kukla wyników szkolnego konkursu pt. „Wielkanocna pisanka”. W tym roku w konkursie wzięło udział aż 50 uczniów. Wykorzystując różne techniki plastyczne dzieci wykonały przepiękne pisanki za co w nagrodę  otrzymały okolicznościowe dyplomy i słodkie upominki.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania poczęstowali się wielkanocnymi słodyczami. Były to czekoladowe jajeczka oraz tradycyjne wielkanocne ciasta przygotowane specjalnie na tę okoliczność przez przybyłych do szkoły gości. W podziękowaniu za wspaniałe spotkanie dzieci obdarowały gości własnoręcznie wykonanymi pisankami metodą orgiami.

Spotkanie wielkanocne przebiegło w miłej i świątecznej atmosferze. Dostarczyło dzieciom wielu wspaniałych wrażeń oraz wzbogaciło ich wiedzę o życiu okolicznych mieszkańców i pozwoliło poznawać zachodzące w nim przemiany.

Dyrektor szkoły Małgorzata Klimczyk - Karpińska, uczniowie oraz nauczyciele bardzo dziękują gościom za poświęcony czas i radosną świąteczną atmosferę.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.