SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

W 2012 roku minęło 70 lat od tragicznej śmierci Janusza Korczaka w nazistowskim obozie zagłady w Treblince oraz 100 lat od założenia Domu Sierot w Warszawie przy ulicy Krochmalnej. Dla upamiętnienia tak wielkiego autorytetu moralnego i intelektualnego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 ROKIEM JANUSZA KORCZAKA. Ten fakt stał się w naszej szkole okazją do wielu działań mających na celu popularyzowanie biografii i poglądów tego niezwykłego człowieka.

Projekcja filmu pt. „Korczak” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz warsztaty filmowe przeprowadzone na lekcjach wychowawczych nie tylko przybliżyły uczniom klas IV - VI postać Henryka Goldszmita, ale również wprowadziły w klimat trudnych lat okupacji hitlerowskiej i stały się okazją do ożywionych dyskusji.

Kolejnym działaniem, w związku z Rokiem Korczaka, było spotkanie uczniów klas 0 –VI z autorką książek dla dzieci i młodzieży panią Beatą Ostrowicką, na którym zaprezentowała swoją najnowszą książkę pt. „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”. W książce przedstawiła – w sposób przystępny dla dzieci - wzruszającą opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i ich niesamowitym opiekunie.

Kontakt z człowiekiem pióra oraz wystawka publikacji związanych z życiem i twórczością Janusza Korczaka zachęciły uczniów do własnych poczynań literackich.

Wizualną oprawę Roku Korczaka, tworzyła gazetka ścienna wykonana przez uczniów klasy V pod hasłem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” oraz prace plastyczne wykonane przez uczniów klasy IV na konkurs pt. „Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali…”

Podsumowaniem obchodów Roku Janusza Korczaka była prezentacja multimedialna o życiu, twórczości i działalności Janusza Korczaka – „Nie ma dzieci – są ludzie”.

Wanda Wilczyńska, Agata Szymczyk

Copyright © 2014. All Rights Reserved.