SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

5 października 2010 r. uczniowie kl. I z rodzicami i wychowawczynią, p. L. Siwek, wzięli udział w integracyjnym ognisku. Pieczenie kiełbasek połączono z lekcją historii oraz poznawaniem okolicy. Ognisko zorganizowano w miejscowości Gruszka koło Radoszyc.

Wychowawczyni wcześniej nawiązała kontakt z Urzędem gminy w Radoszycach. Z ramienia Gminy organizacją spotkania zajął się pan P. Pękalski. Kiedy 5 października po lekcjach uczniowie wraz z rodzicami dotarli na miejsce, czekała na nich miła niespodzianka – rozpalone ognisko a przy nim przedstawiciel Urzędu Gminy pan Pękalski, pułkownik Ryszard Relidziński i pan leśniczy. Spotkanie rozpoczęto oddaniem hołdu poległym. Na polu bitewnym pod Gruszką i Jóźwikowem 29 września 1944 roku rozegrała się największa bitwa partyzancka na ziemi kieleckiej. Poległo 50 partyzantów, a 70 odniosło rany. Po tym patriotycznym akcencie przy tryskających iskrach i piekących się kiełbaskach pan pułkownik opowiadał o trudnych latach wojny, o bohaterstwie Polaków, o tym co działo po bitwie z mieszkańcami Gruszki i okolicznych miejscowości. Pan P. Pękalski natomiast przedstawił walory tej okolicy i Gminy Radoszyce. Czas w miłej atmosferze upłynął bardzo szybko. Na koniec uczniowie podziękowali gospodarzom za gościnę i zaprosili do odwiedzenia Mieczyna i Gminy Krasocin.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.