SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Każdego roku, w ostatni czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving), chcąc w ten sposób uczcić pamięć Ojców Pielgrzymów, którzy w 1620 roku po raz pierwszy zagościli na ziemiach Ameryki Północnej uciekając przed prześladowaniami.

Aby nieco przybliżyć historię Święta Dziękczynienia uczniowie klasy IV wzięli udział w apelu przygotowanym pod kierunkiem pani Marii Gacia. Uczniowie przypomnieli nam skąd wzięła się tradycja Święta Dziękczynienia, jak upamiętnia się ten dzień a na zakończenie dziewczynki zaśpiewały znaną wszystkim pieśń ‘Cudowna łaska’(ang. Amazing grace’).

 

 W XVII wieku grupa Anglików przypłynęła do wschodnich wybrzeży Ameryki na statku zwanym Mayflower. Angielscy pielgrzymi wylądowali na półwyspie położonym w USA i założyli tam kolonię Plymouth. Przed przybyciem angielskich osadników, w miejscu Plymouth znajdowała się wieś zamieszkiwana przez Indian. Wódz Indian pomógł pielgrzymom uprawiać ziemię, która nie należała do żyznych i wymagała regularnego nawożenia. Bez jego pomocy kolonia nie przetrwałaby. Po roku wspólnego niesienia sobie pomocy przybysze zza oceanu zorganizowali dziękczynny obiad, na który zaprosili Indian. W odróżnieniu od Bożego Narodzenia, Święto Dziękczynienia obchodzą wszyscy Amerykanie niezależnie od wyznawanej religii. Przemierzają kraj by zjeść obiad z najbliższymi, pieką indyka, gromadzą się wspólnie przy stole i dziękują Bogu za wszystko co otrzymali.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.