SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

 Edukacja regionalna ma na celu poszukiwanie śladów przeszłości, spisywanie legend,  zbieranie wspomnień z czasów młodości babć i dziadków. Kształcenie regionalne powinno odbywać się w taki sposób, aby dzieci mogły samodzielnie odkrywać własne związki z regionem, poznawać jego historię, legendy, obrzędy i tradycje. Temu właśnie służą spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki,wywiady, konkursy, gry dydaktyczne,tworzenie albumów, małych izb pamięci, kącików regionalnych.
Ukazanie dzieciom tego, co w ich rodzinnej miejscowości jest piękne, ciekawe, godne zaprezentowania, to najprostszy sposób budowania postaw patriotycznych. Mając to na uwadze w dniu 19.04.216r.zorganizowano przedszkolakom spotkanie z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich z Mieczyna, paniami:Barbarą Rak, Stanisławą Jordan i Marianną Robak. Spotkanie zbiegło się z obchodami „Tygodnia  Ekologicznego” w  szkole. Dlatego też nasi goście zostali udekorowani plakietkami „Uśmiechnij się”, a efekt akcji widoczny był od razu - promienne uśmiechy na twarzach naszych gości.

 

W miłej i serdecznej atmosferze przedszkolaki miały  sposobność poznać dawne zajęcia kobiet – robienie na drutach, szydełkowanie, wyszywanie, haftowanie. Panie pokazały dzieciom, jak ręcznie na drutach zrobić szalik. Wielką atrakcją było oglądanie różnych włóczek, kordonków, ścinków tkanin oraz potrzebnych do pracy przyborów czyli: szydełka, igły i drutów. Panie z Koła Gospodyń potrafiły nimi wyczarować różne cudeńka: serwetki, szale, szaliki, pięknie haftowane obrazy, swetry. Byliśmy pełni podziwu dla tych własnoręcznie wykonanych arcydzieł. Kilka z nich panie przekazały do naszego regionalnego kącika, za co bardzo dziękujemy.
 Zaproszone panie przy herbatce wspominały swoje dzieciństwo, a nasze dzieci z ogromnym  zainteresowaniem słuchały opowiadań. Na zakończenie spotkania, dziękując paniom za przybycie, dzieci zaprezentowały swoje  umiejętności wykonując różne zadania z wykorzystaniem sprzętu informatycznego. Na tablicy interaktywnej układały puzzle, rysowały, rozpoznawały matematyczne kształty, pokazywały jak ubrać się stosowanie do pory roku. Te działania dzieci zachwyciły naszych gości.                          

    Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom tradycje ludowe nie będą zapomniane i przetrwają kolejne pokolenia.

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania <<<

Copyright © 2014. All Rights Reserved.