SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Dnia 28 kwietnia 2016 roku uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Kielc, Oblęgorka i Strawczynka. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 7.30. Naszymi opiekunkami były wychowawczynie: pani Agata Szymczyk, pani Wanda Wilczyńska i pani Agata Frączek.
Pierwszym etapem naszej wyprawy było Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach. Po obejrzeniu przedstawienia o Magnesiku i Magnusi, dzięki wielu ciekawym doświadczeniom, poznawaliśmy tajniki magnetyzmu. Następnie udaliśmy się do kina ECN na projekcję filmu w technice 3D dotyczącą zużywanej przez nas energii. Najciekawszym elementem był pobyt w hali pełnej niesamowitych urządzeń, gdzie mogliśmy dotykać, testować i sprawdzać różne wynalazki, rywalizować ze sobą, czy relaksować się i odpoczywać. Było tam 28 interaktywnych stanowisk do samodzielnego eksperymentowania. Wyjątkowym eksponatem był potężny, ważący, bagatela pół tony kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni.

 

Po wyjściu z Centrum Nauki był czas na krótki odpoczynek i regenerację sił. Po posiłku udaliśmy się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Pod kierunkiem pani przewodnik mogliśmy zwiedzić tę letnią rezydencję pisarza ofiarowaną mu z okazji dwudziestopięciolecia pracy literackiej. Oprócz gabinetu, salonu, palarni i sypialni oglądaliśmy liczne pamiątki ofiarowane przez przyjaciół, księgozbiory, a przede wszystkim rzeczy codziennego użytku, których dziś nie spotykamy: sekretarzyki, świeczniki, noże do papieru, kałamarz. Naszą uwagę przykuły również trofea myśliwskie przywiezione z podróży zagranicznych oraz portrety pisarza, jego członków rodziny i liczne obrazy. Poznaliśmy wiele interesujących faktów z życia pisarza, przeszliśmy tajemnym przejściem do ekspozycji w kształcie ogromnej szafy mieszczącej liczne rekwizyty z epoki, w której żył i tworzył Henryk Sienkiewicz.
Wyjazd zakończył się wypoczynkiem w  Centrum Sportowo – Rekreacyjnym „Olimpic” w Strawczynku.
Wycieczka była pełna wrażeń. W doskonałych humorach wróciliśmy do Mieczyna. Dobrze zapamiętamy tę wyprawę.

                                                                                                                                                                                                               Uczestnicy wycieczki

 

Zobacz zdjęcia z wycieczki <<<

Copyright © 2014. All Rights Reserved.