SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Zajęcia edukacyjne poza szkołą to ciekawa forma nauki i zabawy dla dzieci.
W poniedziałek 26 września dzieci z klas 0-III pojechały na zajęcia przyrodnicze do zagrody edukacyjnej „Ostoja Dworska” w Leśnicy. Głównym tematem zajęć było „drzewo”.  
 „Ostoja Dworska” to spokojne i przytulne miejsce z miłą atmosferą w Paśmie Przedborsko-Małogoskim, stanowiące doskonały punkt edukacyjny, tworzący naturalną scenerię do prowadzenia zajęć na łonie przyrody, eko-warsztatów.  W czasie pobytu w Ostoi Dworskiej uczniowie poznali tradycje i obyczaje ziemi świętokrzyskiej. Warsztaty w sposób przyjazny wprowadziły dzieci w świat tradycji, przyrody i ekologii. Były doskonałym uzupełnieniem lekcji o tematyce regionalnej, przyrodniczej i ekologicznej. Zajęcia prowadzone były w obrębie gospodarstwa zarówno w  izbie regionalnej w starym spichlerzu jak i wiacie edukacyjnej wśród wiekowych drzew z widokiem na krajobraz kulturowy. W ruinach dawnej wozowni  stworzono miejsce ogniskowe na każdą porę roku. Opodal znajduje się sad  skupiający dawne odmiany sadownicze jabłoni, grusz, śliw. Ostoja stanowi  znakomite miejsce do obserwacji i nauki,  tropienia ptaków i  zwierząt. Unikatowy  wieniec  lipowy skupiający 14 drzew  (wiek około 150 lat) stanowi nasze dziedzictwo przyrodnicze. Zagroda gospodarska zaprasza do poznania wielu rodzimych ras owiec.

W  obrębie zagrody dzieci uczyły się obserwując, zgłębiając i poznając tajniki zwyczajów, obrzędów, rzemiosła wiejskiego, pracy na roli i w gospodarstwie.  

 

 Celem wycieczki było budzenie szacunku dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego „małej ojczyzny”, rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów, kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy, kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. Uczniów powitał właściciel – Grzegorz Szymański, który w stroju chłopa świętokrzyskiego opowiadał gwarą o rodzajach drzew,  gdzie je sadzić i jak pielęgnować, jakie korzyści ma  człowiek  z otaczających drzew i ich darów. Następnie wszyscy uczestniczyli w zwiadzie przyrodniczym „Po drodze”. Dzieci rozpoznawały i nazywały napotkane drzewa. Dopełnieniem warsztatów była zabawa „Wielkie poszukiwanie” gdzie uczniowie mieli za zadanie znaleźć woreczek ukryty na terenie posesji. Skarb znalazła najmłodsza poszukiwaczka Blanka Gacia.  Pobyt  uatrakcyjniono zabawami, które prowadził osobiście właściciel. Na zakończenie pobytu dzieci wykonały zadanie plastyczne, ozdabiając papierowy kubek i degustowały drożdżowe bułeczki.
Pobyt w Zagrodzie Edukacyjnej, zajęcia oraz zabawy integracyjne dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń. Wycieczka była udana i na długo zagości w pamięci dzieci. Organizatorami wycieczki były panie z klas 0-III.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.