SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

W naszej szkole promocja czytelnictwa odbywa się na różne sposoby. W nocy z 8 na 9 października odbyło się – pod patronatem biblioteki, nauczyciela polonisty, wychowawców klas –  nocne czytanie. Dzieci z klas IV-VI wraz z rodzicami wyruszyły, jak głosiło zaproszenie, w podróż z książką w ciekawy, wesoły świat. Wszystko rozpoczęło się na sali gimnastycznej w odpowiedniej scenerii o godzinie 19:00. Na początku   były zabawy integracyjne, taneczne i sportowe. Następnie wszyscy chwycili za książki. 4 rywalizujące drużyny, przygotowując się do konkursu, czytały  i analizowały fragmenty  książki „Lew, czarownica i stara szafa”. Walka była zacięta, bo  wszyscy  bardzo dobrze znali losy bohaterów. Po podliczeniu wyników okazało się, że nie ma przegranych i dlatego wszyscy otrzymali nagrody w postaci słodkiego co nieco.   
Radosnym wrażeniom nie było końca. Dzieci doszły do wniosku, że nie ma to jak lektura do poduszki, bo zasypianie z książką może dać, prócz zadowolenia i wykształcenia się rytuału wieczornego czytania, również kolorowe sny.

 

Spotkanie pod hasłem „Nocne czytanie” trwało do białego rana. Nie było ważne, czy ktoś był bardziej wyspany na materacu, czy wręcz przeciwnie, zmęczony, bo nienawykły  do nocnego harcowania. Istotny był wymiar edukacyjny całej akcji: nocne  czytanie to dobry sposób na edukację i zabawę.  O godzinie 7:00 rano wszyscy zadowoleni, wzbogaceni o nowe doświadczenia, wrócili do domów. Niektórzy pytali, kiedy będzie kolejna „noc czytania”.
Czytanie, uwrażliwiając dziecko na literaturę, ma wpływ także na  całą jego osobowość.  Edukacja, relaks, rozrywka to główne korzyści rodzącej się „mody na czytanie”. Mamy nadzieję na kolejne szkolne „Nocne czytanie”. Jest przecież jeszcze tyle wspaniałych książek do poznawania, przypominania, odkrywania na nowo.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.