SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

W drugim semestrze br. szkolnego  klasy 0 – III naszej szkoły uczestniczą w ogólnopolskim projekcie pod nazwą „Lekki Tornister”. Jest to program informacyjno-edukacyjny skierowany do dzieci, rodziców i nauczycieli. Jogo głównym celem jest rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki wad postawy oraz zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków uczniów. W ramach projektu szkoła otrzymała pakiet edukacyjny ułatwiający realizację zadań z dziećmi, dzięki czemu mogliśmy w sposób przystępny, atrakcyjny i łatwy do zapamiętania przekazać naszym uczniom wiedzę na temat zachowania prawidłowej postawy ciała. Uczestnicząc w zajęciach na temat profilaktyki wad postawy dzieci poznały bajkę pt. „Zielona Kropeczka”, wykonywały ćwiczenia fizyczne i proste układy taneczne, ćwiczyły prawidłową postawę,  poznały też  piosenkę o „Lekkim tornistrze”. Ważnym zadaniem było ważenie plecaków i przegląd ich zawartości. Okazało się, że cześć rzeczy znajdujących się w nich  jest zbędnych,  nie powinny znaleźć się w plecakach. Kolejnym zadaniem było wykonanie gry planszowej i przygotowanie gazetki informacyjnej, która jest wyeksponowana na szkolnym korytarzu  i wszystkim uczniom naszej szkoły przypomina o konieczności dbania o zdrowie.

 

Ważnym punktem w realizacji projektu była wizyta pracowników służby zdrowia z ZOZ w Krasocinie. Najpierw dzieci spotkały się z pielęgniarką – panią Ewą Kozubek, która mówiła o higienie, zdrowym odżywianiu i ruchu na świeżym powietrzu. Następnie do szkoły przyjechała  pani Wanda Herczyńska -lekarz pediatra - która  w rozmowie z dziećmi podkreślała jak ważna dla zachowania zdrowia jest właściwa postawa ciała. Wyjaśniała  jak prawidłowo chodzić, siedzieć i spędzać czas wolny, aby było to z korzyścią dla  zdrowia.
W spotkaniu z lekarzem uczestniczyli też rodzice naszych uczniów, a pani doktor chętnie odpowiadała na stawiane jej pytania.
Realizowane w projekcie cele są niezwykle ważne. Dzieci, rozpoczynając naukę w  szkole podstawowej, zmieniają swój dotychczasowy tryb życia  oraz intensywnie rosną. Złe nawyki, niestety, sprzyjają wykształceniu się  wad postawy.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.