SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Dnia 3 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość, na której mogliśmy usłyszeć fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez panie Lidię Siwek i Wandę Wilczyńską w ramach Narodowego Czytania „Wesela” organizowanego w całej Polsce. Dekorację wykonała pani Irena Kukla.
Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji akcji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.
W naszej szkole Święto Głośnego Czytania zapoczątkował występ uczniów klasy VII, którzy pokrótce przedstawili sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego. Następnie uczniowie tej samej klasy oraz ich koledzy z klas IV-VI przebrani w stroje odpowiadające bohaterom i epoce z akcji utworu rozpoczęli czytanie „Wesela”. Przedstawili oni 12 scen z pierwszego aktu utworu.

 

Następne sceny zgodzili się opracować przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Mieczyna: Państwo Barbara i Eugeniusz Rak, Pani Zenobia Laskowska oraz Pan Sławomir Podstawka, będący zarazem sołtysem; reprezentantka Ochotniczej Straży Pożarnej – Pani Agata Frączek, czyli nauczyciel wychowania fizycznego i religii z naszej szkoły, a także Pani Małgorzata Jordan jako przedstawiciel rodziców wychowanków szkoły.
Dzięki pomocy Koła Gospodyń Wiejskich z Mieczyna oraz innych przychylnych osób, mogliśmy przenieść się do epoki, w której trwało „Wesele”. KGW do dekoracji udostępniło wieniec dożynkowy, a także wiele folklorowych ozdób, które ożywiły wystrój sali gimnastycznej.

 


                        

                  

                                                     

 

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.