SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Uroczystość nadania szkole imienia

 

     

„[…] szybujcie wysoko ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła […]” - słowa te wypowiedziane przez Stefana kardynała Wyszyńskiego, stały się hasłem przewodnim uroczystości nadania naszej szkole imienia Prymasa Tysiąclecia.

Do tego niezwykłego wydarzenia przygotowywaliśmy się od dawna. W roku szkolnym poprzedzającym nadanie imienia prowadzona była intensywna praca wychowawcza mająca na celu zapoznanie się z życiem i nauką Prymasa. Uczniowie wykonali wiele prac nawiązujących do omawianej tematyki (gazetki, albumy, prace plastyczne). Podsumowaniem działań było przeprowadzone w maju Gminne Spotkanie Patriotyczne, pod hasłem „Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce”, poświęcone postaci kardynała Wyszyńskiego.

28 maja 2008 roku przywitał nas pięknym słońcem. Wszyscy uczniowie zgromadzili się przed szkołą o godz. 9.30, gdzie otrzymali od wychowawców pamiątkowe emblematy przedstawiające wizerunek Patrona i nazwę szkoły. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego, zwartym szykiem wszyscy udali się do kaplicy.

O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta, w czasie której został poświęcony sztandar szkoły. Mszy świętej przewodniczył biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan. Po nabożeństwie wszyscy udali się do szkoły, gdzie nastąpił ciąg dalszy uroczystości.

Rozpoczęło je uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej (w holu szkoły), którego dokonali: Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach pani Anna Świerczewska – absolwentka naszej szkoły oraz Wójt Gminy Krasocin pan Józef Siwek. Po poświęceniu tablicy przez księdza biskupa goście przeszli do sali gimnastycznej, gdzie po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego, pani dyrektor Małgorzata Klimczyk dokonała oficjalnego powitania wszystkich zebranych.

Następnie głos zabrała pani Mieczysława Ciszek – nauczycielka naszej szkoły. Przedstawiła ona krótki rys historyczny szkoły wraz z opisem działań przygotowujących szkołę do uroczystości. W dalszej części uroczystości głos zabrał Wójt Gminy – Józef Siwek. Uroczyście odczytał akt nadania szkole imienia Prymasa Tysiąclecia i przekazał go Dyrektorowi Szkoły.

Po otrzymaniu aktu nadania, poczet rodziców w składzie: pan Sławomir Podstawka – chorąży, panie Beata Łapot i Renata Kozieł – asysta , przekazał Dyrektorowi Szkoły sztandar „jako symbol tradycji patriotycznych i wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli”. Następnie sztandar przejęła delegacja uczniowska w składzie: Piotr Ciszek, Anna Klimczyk, Beata Siwek, po czym nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów na sztandar szkoły. Wśród składających ślubowanie byli przedstawiciele wszystkich klas tj.: Julia Siwek, Sebastian Klimczyk, Mateusz Łapot, Martyna Błaszczykiewicz, Dominika Woś i Krystian Chruściel.

Po ślubowaniu głos zabrała przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Magdalena Frączek. W imieniu społeczności uczniowskiej dziękowała rodzicom i sponsorom za ufundowanie sztandaru, nauczycielom za wkład pracy włożony w przygotowanie uroczystości, a gościom za uświetnienie jej swą obecnością.

Zaproszeni goście również skorzystali z prawa głosu. Wystąpił m. in. Kurator Oświaty w Kielcach pan Lucjan Pietrzczyk, Przewodniczący Rady Powiatu we WłoszczowIe pan Jerzy Bała, Dyrektor ZPO w Pierzchnicy pan Piotr Makuch, pani Wizytator KO Anna Świerczewska, absolwent szkoły pan Tadeusz Włodarczyk z Częstochowy.

Kolejnym punktem naszej uroczystości było wbijanie pamiątkowych gwoździ. Pierwszy gwóźdź został wbity przez Jego Ekscelencję Biskupa Kazimierza Ryczana.

W skupieniu i w wyjątkowo uroczystej atmosferze dobiegła końca część oficjalna. Po wyprowadzeniu sztandarów wszyscy uczestnicy obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Pani Dyrektor Małgorzata Klimczyk złożyła wszystkim serdecznie podziękowania za uczestnictwo w uroczystości i zaprosiła do zwiedzania Izby Pamięci. Goście mogli tam obejrzeć m. in. wystawę zdjęć przedstawiających naszego patrona we wczesnych latach dziecięcych, poprzez lata spędzone w więzieniu oraz dokumentujące jego działalność jako biskupa i kardynała.

Był też poczęstunek oraz czas na dzielenie się wrażeniami, towarzyskie pogawędki, pamiątkowe zdjęcia i wpisy do kroniki szkolnej.

Tak oto nadanie imienia naszej szkole przeszło do historii.

 

 

 

Agata Szymczyk


 Pillgrzymka

 

 

 

 

15 maja uczestniczyliśmy w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. U stóp Matki Bożej Jasnogórskiej, wspólnie z 2500 uczniów z różnych stron Polski modliliśmy się o błogosławieństwo dla wielkiej rodziny szkół prymasowskich.

 


16.04.2008r.

 

 

Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce. To myśl przewodnia Gminnego Spotkania Patriotycznego poświęconego postaci wielkiego Polaka, patrioty, Prymasa Tysiąclecia -Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na spotkanie przybyli uczniowie klas szóstych szkół podstawowych z terenu naszej gminy ze swymi opiekunami.

Na program złożyły się :

-występy artystyczne poszczególnych szkół,

-wspólne śpiewanie,

-prezentacja prac plastycznych,

-konkurs wiedzy o życiu Kardynała S. Wyszyńskiego,

- rozmowy, gry integracyjne.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Pierwsze miejsce

Siwek Beata (SP Mieczyn)

Drugie miejsce

Obarzanek Krzysztof (SP Bukowa), Hatys Szymon, Szokalski Paweł (SP Czostków), Dusza Patryk, Knap Szymon (SP Krasocin), Kukla Przemysław (SP Mieczyn), Lis Żaneta (SP Oleszno)

Trzecie miejsce

Kwapisz Martyna (SP Bukowa), Chruściel Paulina (SP Mieczyn)

 

Lidia Siwek


Nasza szkoła przygotowuje się do pięknej uroczystości nadania jej imienia „Prymasa Tysiąclecia”. W związku z tym, ten rok upływa nam pod znakiem poznawania sylwetki Patrona. Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg zadań, aby poznać życie i naukę tego wielkiego człowieka. Jednym z zadań było zorganizowanie szkolnego konkursu wiedzy o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Przygotowania do finału konkursu trwały cały rok. Już od października uczniowie, korzystając z dostępnych źródeł informacji, zdobywali wiadomości o Patronie. W kwietniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

Dla przedszkolaków i klasy pierwszej był to konkurs plastyczny. Dzieci rysowały postać kardynała w różnych sytuacjach z jego życia. Klasy II – VI pisały test sprawdzający wiedzę dotyczącą postaci Patrona.

W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły.

W grupie młodszej na wyróżnienie zasługują dwaj uczniowie z klasy II:

Karol Kukla i Sebastian Klimczyk, którzy uzyskali maksymalną ilość punktów. W klasie III, pierwsze miejsce z maksymalną liczbą punktów zajęła Weronika Lapot, II miejsce Diana Gągorowska,III miejsce Magda Kuśmierczyk.

W grupie uczniów klas IV – VI największą ilość punktów zdobyli: Paulina Chruściel, Beata Siwek, Przemek Kukla.

Ta trójka uczniów reprezentowała naszą szkołę w I Gminnym Konkursie Widzy o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, który odbył się również w naszej szkole.

 

Piotr Ciszek


Czwartek 3 kwietnia był dla nas dniem szczególnym. Gościliśmy w szkole Panią Iwonę Czarcińską z Instytutu Prymasowskiego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pani Czarcińska przyjechała, aby przybliżyć nam postać Patrona naszej szkoły- Prymasa Tysiąclecia. Opowiadała o ciekawostkach z życia Kardynała kiedy był jeszcze małym chłopcem, uczniem oraz o czasach, kiedy jako studentka miała możliwość spotykać się z nim, rozmawiać. Znała Go osobiście. Dziś wiemy, że Kardynał Wyszyński był prostym, skromnym a jednocześnie wielkim człowiekiem.


Konkurs na najładniejszy stroik wielkanocny

 


7 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. W związku z tym męska część Samorządu Uczniowskiego zadbała o to, aby wszystkie panie w naszej szkole poczuły się wyjątkowo. Do pięknie przystrojonego kosza włożyliśmy czekolady i laurki, które później wraz z życzeniami wręczaliśmy paniom. Wszystkie panie były miło zaskoczone.

 

Piotr Ciszek, Dawid Łapot


12.02.2008 r. we Włoszczowie odbyły się zawody powiatowe dziewcząt w tenisa stołowego. Naszą szkołę reprezentowały Paulina Chruściel i Magdalena Frączek z kl. VI. W zawodach brały udział następujące szkoły: Krasocin, Kurzelów,Wola Wiśnowa, Mieczyn, Secemin, Kluczewsko, Włoszczowa nr1. Uczestników podzielono na grupy. W naszej grupie znalazły się szkoły z Krasocina, Secemina i Kurzelowa. Wyniki rozgrywek przedstawiają się następująco:

1- Mieczyn; 2 - Kluczewsko; 3 - Secemin; 4 - Kurzelów; 5 -Wola Wiśniowa; 6 - Krasocin; 7 - Włoszczowa nr 1

Do zawodów przygotowywała pani Agata Frączek.

 

Paulina Chruściel z kl. VI


22 stycznia gościliśmy w szkole babcie i dziadków z okazji ich święta. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w przedstawieniu. Przedszkolaki przygotowały piękne jasełka, którymi zachwycili się nasi goście. Pozostałe klasy zaprezentowały tematyczne piosenki, wiersze i skecze. Dziewczęta z klasy V i VI wystąpiły w ciekawej choreografii tanecznej. Nie tylko my mieliśmy coś dla seniorów. Oni obdarzyli nas mnóstwem cukierków. Wspólny poczęstunek przygotowany przez naszych rodziców zakończył spotkanie. Wszystkim bardzo się podobało. Nasze babcie i dziadkowie podziękowali nam i zapewnili o swojej obecności za rok.

 

Magdalena Frączek z kl. VI


19 stycznia bawiliśmy się na zabawie karnawałowej, popularnie nazywanej ,,choinką". Zabawa rozpoczęła się o godzinie 14:30. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej najpierw bawiły się klasy 0-3 oraz dzieci młodsze, które nie chodzą jeszcze do przedszkola. W tym roku przyszło ich wyjątkowo dużo. Uczniowie klas 0-3 przygotowali na tę okoliczność specjalne stroje i maski.

W drugiej części zabawy bawili się uczniowie klas 4-6. Cały czas czynny był sklepik szkolny, w którym można było kupić słodycze i napoje. Prowadzili go nasi rodzice. Dla wszystkich uczniów przygotowano smaczny poczęstunek- pączek, mandarynkę i herbatę .

Zabawa przebiegała w miłej atmosferze, wszyscy bardzo dobrze się bawili. Był to wspaniały bal karnawałowy.

 

Piotr Ciszek z kl. VI


 

W środę 20.12.2007r. w naszej szkole odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe. Na samym początku ks. Marek Szyba przeczytał fragment Pisma Świętego dotyczący narodzenia Pana Jezusa. Następnie odbyło się przedstawienie. Aktorami byli najmłodsi uczniowie naszej szkoły - przedszkolaki. Towarzyszył im chórek dziewczyn z piątej klasy, który zagrał na fletach kilka kolęd. Do granych melodii ze śpiewem włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania: uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście. Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim obecnym i za ich pośrednictwem ich rodzinom i bliskim, życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

 

Iza Łapot z kl. V

 


W dniu 06.12.2007r do naszej szkoły przyjechał Św. Mikołaj. Ponieważ pogoda nie pozwalała na przyjazd saniami, wybrał się samochodem. Przywiózł dużo prezentów, na przykład: notesy, samochody, paletki, szkatułki, lalki i wiele innych niespodzianek, ale najwięcej było słodyczy. Każdy dostał jakiś upominek. Dzieci przywitały go z wielką radością. Śpiewały piosenki i mówiły wierszyki. Mikołaj opowiadał dowcipy. Pytał także nauczycieli o zachowanie uczniów. Padało wiele jakże różnych odpowiedzi. Mikołaj przyrzekł, że za rok na pewno nas odwiedzi. Na koniec dał upominek Pani Dyrektor.

 

Iza Łapot z kl. V


W dniu 16.11.2007r. odbyła się wycieczka do Nowin i Kielc Spod szkoły wyruszyliśmy o 8:00, a na 9:00 byliśmy już na miejscu.

Na początku pojechaliśmy do Kinoplexu na film pt.:,,Ratatuj". Bajka był ciekawa i śmieszna, dlatego też dzieci często wybuchały śmiechem. Potem pojechaliśmy do najstarszej biblioteki w Kielcach. Było tam dużo książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Była również kawiarenka i wypożyczalnia filmów. Później pojechaliśmy do "Doliny Gadów". Pan przewodnik pokazał nam wszystkie zwierzęta znajdujące się w klatkach. Można było potrzymać na rękach węże i inne stworzonka. Pani Agata Szymczyk robiła nam zdjęcia. O godzinie 15:00 byliśmy już na basenie "Perła". Tam spędziliśmy miło czas bawiąc się i pływając.Do domów dotarliśmy wieczorem, zadowoleni i bardzo zmęczeni. Wycieczka była pełna wrażeń.

 

Paulina Chruściel z kl. VI

 


 

15 listopada 2007 r. w Bukowie odbyły się rozgrywki minipiłki nożnej dziewcząt na szczeblu gminnym. Brały w nich udział drużyny z pięciu szkół: Mieczyna, Bukowy, Oleszna, Czostkowa i Krasocina.

 

Drużyna naszej szkoły wystąpiła w składzie:

Magdalena Frączek, Paulina Chruściel, Michalina Laskowska, Dorota Ciszek, Izabela Łapot, Daria Bubis, Anna Klimczyk, Dominika Woś, Olga Staciwa, Karolina Kozieł.

Rozegraliśmy 4 mecze a ich wyniki przedstawiały się następująco:

Mieczyn – Oleszno : 13:0

Mieczyn – Czostków : 10:0

Mieczyn - Bukowa: 2:0

Mieczyn - Krasocin: 1:1

Zajęliśmy pierwsze miejsce i zakwalifikowaliśmy się do rozgrywek powiatowych. Odbyły się one 20 listopada we Włoszczowie. Tam zajęłyśmy IV miejsce. Mogło być lepiej, ale i tak cieszymy się z wyniku.

 

Magdalena Frączek ucz. kl. VI

 


W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do społecznego, ogólnopolskiego Programu „Szkoła bez przemocy”.

Głównym celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.

W naszej placówce już wcześniej podjęliśmy działania przeciwdziałające przemocy, a były to:

Spotkania z policjantem,

Szersza oferta zajęć pozalekcyjnych,

Wycieczki, rajdy, wyjazdy na basen,

Tematyczne gazetki ścienne,

Pogadanki na godzinach wychowawczych,

Akcja „Rośnijmy zdrowo”,

Zbiórka surowców wtórnych, itp.

Aby nasze działania jeszcze bardziej poszerzyć i zaktywizować całą szkolną społeczność chcemy wziąć udział w Programie Grantowym i pozyskać na ten cel środki finansowe.

 

 

Agata Frączek - koordynator d.s. bezpieczeństwa


12 listopada w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 89 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Występ przygotowali uczniowie z klas 3-6 pod kierunkiem pani Wandy Wilczyńskiej i pani Urszuli Frączek. Uczniowie klas starszych przekazali wszystkim wiadomości o wydarzeniach i postaciach, które przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli. Recytacją wierszy uczcili pamięć tych, którzy polegli w walce. Przypomnieli też patriotyczne pieśni z tamtych lat. Z tej okazji przygotowano również okolicznościowe gazetki.

Dzięki tej uroczystości ciągle pamiętamy o ważnych dla naszego narodu i naszej historii wydarzenia i ludziach.

 

Piotr Ciszek ucz. kl. VI


 

15 listopada uczniowie z kl. "0", I, II i III byli na wycieczce w Kielcach. Bardzo ciekawy program sprawił, że czas minął niezwykle szybko, ale przyjemnie. Najpierw było kino, potem Muzeum Zabawek i na koniec Egzotarium. I właśnie Egzotarium okazało się być największą atrakcją. Można było nie tylko oglądać gady, ale również niektóre z nich dotykać, głaskać a wielkiego pytona nawet wziąć w ręce czy powiesić sobie na ramionach. Był bardzo spokojny.

 


6 i 8 listopada uczniowie z kl. VI brali udział w interdyscyplinarnych konkursach. Dawid Łapot i Magda Frączek reprezentowali szkołę w konkursie matematyczno - przyrodniczym i obydwoje zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Gratulacje.

W konkursie humanistycznym natomiast udział wzięli Piotr Ciszek i znów Magda Frączek. Do drugiego etapu przeszedł P. Ciszek. Organizatorem konkursów jest Kuratorium Oświaty w Kielcach.


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

 

Uroczyste ślubowanie uczniowie kl. I złożyli w obecności rodziców, pana wójta, koleżanek i kolegów z kl. I-III i nauczycieli. Po programie artystycznym były życzenia i prezenty: laurki od klasy III, dyplomy od dyrektora szkoły i ogromne, kolorowe tuby z niespodziankami od rodziców.

 


KOCHAJMY LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ

 

 

Pod takim hasłem odbył się apel w przededniu Wszystkich Świętych. Panie U. Dudek i M. Sornat wraz ze swymi podopiecznymi - uczniami kl. II i "0" wprowadziły nas w atmosferę tego święta.

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

 

15 października, w poniedziałek, na uroczystym apelu uczniowie klasy V, w krótkim programie artystycznym złożyli życzenia i podziękowali nauczycielom za trud i serce jakie każdego dnia wkładają w nauczanie i wychowanie naszych uczniów. Tradycyjnie już, pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom za szczególne zaangażowanie w życie szkoły i wyniki w pracy dydaktyczno - wychowawczej. W tym roku wśród wyróżnionych były panie: mgr Małgorzata

 

Sornat, mgr Lidia Siwek i mgr Mieczysława Ciszek

 


WITAJ SZKOŁO

 

3 września o godz.9:00 uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 07/08. Pani dyrektor gorąco powitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególne słowa powitania skierowała do dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I. W swym krótkim przemówieniu zwróciła uwagę, że szkoła to nie tylko oceny, sprawdziany i klasówki, ale to również miejsce, gdzie na uczniów czekają różnorodne imprezy dostarczające wielu wrażeń i przeżyć. Krótkim programem artystycznym rok szkolny powitali uczn. kl. V.

Po apelu spotkaliśmy się z wychowawcami w klasach, a następnie wszyscy tj. uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w mszy św.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.