SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/09

 

1 września 2008r.o godz.9 na sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie i nauczyciele, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja uczniów z klasy VI udała się pod tablicę pamiątkową, by złożyć kwiaty i zapalić znicz. Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego klasa V przygotowała krótki program artystyczny. Po jego zaprezentowaniu zabrała głos Pani dyrektor, która serdecznie powitała wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Udzieliła kilku cennych rad i wskazówek. Po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do swoich klas, aby przywitać się ze swoimi wychowawcami. Następnie cała społeczność szkolna udała się do pobliskiej kaplicy na mszę świętą. W trakcie mszy ksiądz poświęcił tornistry. Po modlitwie w skupieniu rozeszliśmy się do domów.

 

Napisały: Karolina Kozieł, Patrycja Włodarczyk


Sprzątanie Świata

 

 

Tradycyjnie już, we wrześniu przeprowadziliśmy akcję Sprzątania Świata. Uczniowie udali się do pobliskiego lasku, aby pozbierać śmieci. Pod opieką wychowawców ,wyposażeni w jednorazowe rękawiczki oraz worki posprzątali cały wyznaczony teren. Każda grupa starała się wywiązać jak najlepiej z powierzonych zadań.

 

I. Kukla


Projekt - "Wyzwól w sobie inwencję twórczą"

 

23.09.08. odbyło się w szkole spotkanie uczniów kl.4-6 z fotografem, panem Jerzym Kowalskim, właścicielem Zakładu Fotograficznego we Włoszczowe. Zajęcia zorganizowano w ramach projektu pod nazwą „Wyzwól w sobie inwencję twórczą". Pan Kowalski zapoznał dzieci z obsługą aparatu fotograficznego, zademonstrował jak należy dobierać programy odpowiednio do fotografowanych scenerii i miejsc, udzielił cennych wskazówek dotyczących ustawienia oraz roli światła. Część teoretyczną w ciekawy sposób przeplatał z częścią praktyczną ,w której uczniowie pozowali do zdjęć, uczyli się w jaki sposób należy oświetlić postać, aby zdjęcie było „dobre”. Pan fotograf przywiózł ze sobą profesjonalny sprzęt, który wywarł na naszych uczniach wielkie wrażenie. Nie obyło się bez pytań, na które dzieci otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie zakończyło się zrobieniem pamiątkowego, grupowego zdjęcia.

 

I. Kukla


Ślubowanie uczniów kl. I.

 

 

 

Pierwszego października odbyło się ślubowanie uczniów kl. I. Dzieci przez cały miesiąc czyniły przygotowania, aby jak najlepiej zaprezentować się przed rodzicami, nauczycielami i starszymi kolegami. Tego uroczystego dnia w odświętnych strojach, kolorowych biretach, przy dźwiękach muzyki przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wprowadziła dzieci do sali gimnastycznej, gdzie ciepło przywitała je społeczność szkolna. Na początku słowa powitania skierowała do wszystkich wychowawczyni klasy, a następnie uczniowie powitali zebranych wierszem i piosenką.Po słowach wstępu nastąpił najważniejszy punkt uroczystości – złożenie przez uczniów ślubowania, któremu przewodniczyła pani dyrektor. Następnie pani dyrektor dokonała pasowania dzieci na uczniów naszej szkoły, a ksiądz proboszcz udzielił im specjalnego błogosławieństwa.

 

Mieczysława Ciszek

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował uroczystą akademię. Były wiersze, piosenki, scenki humorystyczne. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły oraz zaproszonym gościom.

W dalszej części spotkania Pani dyrektor podziękowała uczniom za pamięć i ciepłe słowa życzeń oraz wręczyła nagrody nauczycielom. Po akademii wszyscy pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście udali się słodki deser .

 

Irena Kukla


Ojciec Święty Jan Paweł II żyje w naszych sercach

 

Pod takim hasłem 16 października obchodziliśmy w szkole 30 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.

Uczniowie klasy VI pod kierunkiem ks. Marka Szyby przygotowali wzruszającą akademię poświęconą wspomnieniu Wielkiego Polaka. Uczniowie recytowali wiersze, cytowali słowa Ojca Świętego. Na zakończenie wszyscy odśpiewali „Barkę” - ulubioną pieśń naszego duchowego przewodnika.

 

Irena Kukla

 


Wszystkich Świętych, dzień zaduszny - pamiętamy

 

31 października uczennice klasy VI zaprezentowały montaż słowno – muzyczny pod hasłem „WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, DZIEŃ ZADUSZNY – PAMIĘTAMY”. Recytowane wiersze (głównie ks. Twardowskiego) oraz podkłady muzyczne Piotra Rubika wprowadziły całą społeczność szkolną w nastrój właściwy dla tego święta.

 

Agata Szymczyk, Urszula Dudek

 


 

Spotkanie z pisarką - panią Wiolettą Piasecką

19 listopada gościliśmy w szkole pisarkę i aktorkę w jednej osobie, Panią Wiolettę Piasecką. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas najmłodszych ze szkół w Mieczynie, Brygidowie i Olesznie. Nasz gość, Pani Piasecka, przybrawszy postać wróżki szybko pochłonęła zgromadzoną widownię. Uczniowie, z jej pomocą, zaczęli odkrywać swoje talenty i prezentować je na scenie. Obejrzeli również bajkę o współczesnej królewnie. Na zakończenie spotkania wszyscy zainteresowani mogli zdobyć autograf pisarki. Spotkanie, we współpracy z biblioteką gminną, zorganizowała pani L. Siwek

 

Lidia Siwek

 


 

Dzień Niepodległości

 

 

 

Dnia 12 listopada 2008 r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 90 rocznicy odzyskania niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klas IV – VI zaprezentowali montaż słowno—muzyczny nawiązujący do słów wiersza Leopolda Staffa „Będziemy znowu mieszkać w swoim domu”. Widzowie mieli okazję przypomnieć sobie fakty z historii Polski, które torowały drogę Polaków do wolności. W klimat uroczystości wprowadziły obecnych recytacje wierszy patriotycznych, scenki rodzajowe oraz pieśni nawiązujące do tej tematyki. Akademia została przygotowana przez p. Wandę Wilczyńską i p. Urszulę Frączek. Dekorację wykonali uczniowie pod kierunkiem p. Ireny Kukli i p. Agaty Frączek.

 

Olga Maroń

 


 

Tydzień dla bezpieczeństwa

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w dniach od 8 – 12 XII 2008 r. w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem „Tydzień dla bezpieczeństwa”.

Uczniowie klas 0- III pod kierunkiem wychowawców przygotowywali i prezentowali apele. Każdego dnia apel dotyczył innej tematyki bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach.


Spotkanie opłatkowe

 

19 grudnia 2008r. w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe dla uczniów, nauczycieli i emerytowanych pracowników szkoły.

W sali gimnastycznej, na tle pięknej dekoracji, uczniowie klasy VI przedstawili Misterium Bożonarodzeniowe pt. „Nie było miejsca dla ciebie”. Usłyszeliśmy kolędy i pastorałki w językach polskim i niemieckim. Misterium przygotowali ks. M. Szyba i p. A. Frączek a dekoracje wykonała p. I. Kukla. Pastorałki w j. niemieckim przygotował p. K. Iwanek.

 

Agata Frączek

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

 

11 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz pierwszy w naszej szkole. Akcją dowodziła opiekunka SU pani Agata Frączek a w organizację przedsięwzięcia zaangażowały się również: opiekunka Klubu 4H pani L. Siwek, oraz panie I. Kukla, M. Sornat.

Wolontariusze z kl. VI kwestowali od rana przy kościele w Stojewsku i kaplicy w Mieczynie. Główna impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00 w sali gimnastycznej. Zebraliśmy 1137zł + 2 euro. Składamy serdeczne podziękowania sponsorom: P.W. RAF-POL Rafał Chruściel, piekarni „Nowa” Z. Palacz z Łopuszna, Ubezpieczeniom od A do Z, Z. Frączek oraz wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na tak szczytny cel.


Oskar laureatem konkursu "Chcesz mieć zdrowe zęby ...."

 

"Chcesz mieć zdrowe zęby, chcesz mieć mocne kości, pij codziennie mleko – eliksir młodości". Jest to myśl przewodnia ogólnopolskiego konkursu w którym Oskar Kmiecik z kl. V został nagrodzony. Praca Oskara znalazła się wśród sześciu wyróżnionych prac uczniów z województwa świętokrzyskiego i została umieszczona w kalendarzu na rok 2009 popularyzującym spożywanie mleka i jego przetworów wśród dzieci. Z nagrodą i podziękowaniem dla Oskara przyjechał do szkoły dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Kielcach pan Maciej Kierasiński oraz wicewojewoda Piotr Żołądek. Gratulując Oskarowi sukcesu pan dyrektor zachęcił wszystkich uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu podkreślając przy tym, że mleko jest niezbędnym i wartościowym składnikiem diety, zwłaszcza w okresie rozwoju człowieka.

Serdeczne gratulacje składają Oskarowi również uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.


Dzień Bezpiecznego Internetu

Dnia 10 lutego 2009 roku obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchody DBI polegają na rozpowszechnianiu idei bezpiecznego Internetu dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest, aby jak największa liczba osób dowiedziała się, jak bezpiecznie korzystać z Sieci i jak reagować na znalezione w niej szkodliwe treści i zagrożenia.

Po przedstawieniu przez uczennice klasy VI kilku rad, jak należy pracować przy komputerze oraz jakie zagrożenia dla zdrowia czyhają na osoby niewłaściwie używające komputera i Internetu, uczestnicy apelu obejrzeli kreskówkę o przygodach Sieciaków, przekazującą dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Sieci.

 

 

Agata Szymczyk


Tolerancja - stop przemocy

 

 

Dnia 06.03.09r. odbył się w naszej szkole apel pod hasłem „Tolerancja – stop przemocy. Uczniowie kl. VI oraz najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego zachęcały do bycia tolerancyjnym. Zapoznały społeczność szkolną ze sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz do okazywania sobie życzliwości i wzajemnej pomocy. Na znak tego, że uczniowie naszej szkoły są tolerancyjni, odśpiewali piosenkę trzymając się za ręce.

 

 

Irena Kukla, Małgorzata Sornat

 


 

Dzień Wiosny, Dzień Profilaktyki

 

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca, ale w naszej szkole chcieliśmy ją uroczyście powitać 25 marca i chyba obraziła się, bo przywitała nas pierzyną białego puchu. Mamy jednak nadzieję, że artystyczne popisy uczniów skutecznie przegoniły zimę.

Dzieciaki z oddziału przedszkolnego przygotowały Marzannę i krótki program słowno - muzyczny na pożegnanie zimy. Wspomogli ich w tym uczniowie klasy pierwszej.

Ten dzień był również szkolnym Dniem Profilaktyki. Uczniowie klas II – VI prezentując swoje talenty plastyczne, wokalne, taneczne, sportowe, pokazali jak można świetnie się bawić nie okazując przy tym agresji czy innych niewłaściwych zachowań.

Rozwijanie talentów i możliwość ich pokazania innym jest sposobem na spędzanie wolnego czasu, walkę z nieśmiałością. rozwijanie mocnych stron osobowości. Taka forma przedstawienia siebie cieszy się w naszej społeczności szkolnej wielkim zainteresowaniem. Z roku na rok coraz większa liczba uczniów pokonuje swoją nieśmiałość i chętnie prezentuje się przed innymi.


Tydzień Kultury Języka

 

W dniach 9-14 marca obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka. Podczas tego szczególnego Tygodnia uczniowie mieli szansę przekonania się, że język ojczysty to nie tylko szkolny przedmiot, ale także część kultury — ciekawa, piękna, zabawna, a przede wszystkim bardzo ważna w życiu każdego z nas i w życiu naszego narodu.

Zwiastunem obchodów była gazetka na szkolnym korytarzu pod hasłem „Uczeń naszej szkoły jest zawsze kulturalny”. Następnie w klasach rozszyfrowywano gwarę, łamańce językowe oraz przeprowadzono konkursy w których wyłoniono szkolnych orłów ortografii.

W kategorii klas II i III tytuł mistrza zdobył Klimczyk Sebastian z kl. III, a wicemistrzem został uczeń klasy II - Frączek Damian.

W przedziale klas IV- VI pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy V Błaszczykiewicz Martyna a na drugim uplasowała się Woś Dominika z klasy VI.

Odbył się również program artystyczny w którym poprzez słowo, piosenkę i krótkie scenki uczniowie przekonywali wszystkich, że w słowach „proszę, przepraszam, dziękuję” kryje się niezwykła, czarodziejska moc. Łamali sobie także język poprzez zabawę słowem.

Na zakończenie obchodów odbyła się wizyta u ojca literatury polskiej - Mikołaja Reja w Nagłowicach. Odwiedziliśmy także dzieci w Domu Dziecka dla których przygotowaliśmy upominki.

Nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły składają serdeczne podziękowania Panu Markowi Orlikowskiemu za sponsorowanie wyjazdu do Nagłowic.


Martyna lauretką konkursu „Zdrowe zęby, mocne kości..."

 

Po raz kolejny odnieśliśmy sukces w konkursie plastycznym organizowanym przez Agencję Rynku Rolnego. Martyna Błaszczykiewicz z kl. V została laureatką II edycji konkursu „Zdrowe zęby, mocne kości, bo w mym życiu mleko gości”, W konkursie wzięło udział 2000 uczniów. Nagrodę Martyna otrzymała 1.04.2009 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach na uroczystej gali finałowej.

 


Czwarta rocznica śmierci Jana Pawła II

 

02 kwietnia 2009r. minęła czwarta rocznica śmierci Jana Pawła II. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypomnieli społeczności szkolnej sylwetkę tego Wielkiego Polaka. W krótkim montażu słowno – muzycznym upamiętnili osobę Ojca Świętego wspomnieniami Jego najbliższego przyjaciela - Kardynała Stanisława Dziwisza.

Pod przewodnictwem ks. M. Szyby pomodlili się również o rychłą beatyfikację Jana Pawła II i odśpiewali Jego ulubioną „Barkę”.

 


 


Dzień Ziemi

 

22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie kl. VI przygotowali przedstawienie dotyczące problematyki zanieczyszczenia naszej planety. Odgrywane przez uczniów scenki przeplatane były piosenkami o treści ekologicznej. W programie widać było dużą troskę o środowisko naturalne oraz zwierzęta w nim żyjące. Szóstoklasiści zapoznali słuchaczy z faktami dotyczącymi zużycia wody. Na zakończenie apelowali o to, aby każdy z nas troszczył się o Ziemię, bo przecież to nasz wspólny dom.

 

 

Dominika wyróżniona w konkursie „Las w życiu człowieka”

 

Dominika Woś z kl. VI zajęła I miejsce w kategorii klas 4-6 w konkursie plastycznym pn. „Las w życiu człowieka” na szczeblu powiatowym.

23 kwietnia otrzymała nagrodę z rąk Starosty Powiatu Włoszczowskiego. Konkurs organizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Spośród 260 prac nadesłanych na konkurs, jury wybrało 12 najlepszych, które wezmą udział w etapie wojewódzkim.

Gratulujemy Dominice i życzymy dalszych sukcesów.

 

Irena Kukla

 


 

II Pielgrzymka Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

13 maja 2009 roku, już po raz drugi, spotkaliśmy się na Jasnej Górze na II Pielgrzymce Szkół noszących imię księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku, zebraliśmy się pod pomnikiem Kardynała aby odmówić modlitwę o jego beatyfikację i złożyć kwiaty. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawionej na szczycie Wałów Jasnogórskich, której przewodniczył ksiądz biskup Józef Zawitkowski. Wspólnie modliło się, śpiewało, dziękowało i prosiło o piękne życie ponad dwa tysiące osób. Zachęceni dobrym słowem biskupa, odprawiliśmy Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich – każdy z nas w swojej własnej intencji.

Spotkanie zakończyło się krótką modlitwą w Kaplicy Matki Bożej, której cudowny wizerunek zabraliśmy do domów w postaci pamiątkowego obrazka.

Duchowy wymiar pielgrzymki połączony z refleksjami dotyczącymi nauczania Dziedzictwa Prymasa na pewno pozostaną głęboko w naszych sercach.

 

Agata Frączek


 

Projekt "Lubimy szkołę"

 

Od pierwszego kwietnia realizujemy w szkole projekt, w którym uczestniczą wszystkie dzieci z przedszkola i klas I –III. Projekt edukacyjny „Lubimy szkołę” to zupełnie nowa propozycja zajęć pozalekcyjnych dla naszych uczniów. Pokazuje on, że szkoła oprócz nauki i mozolnej pracy, może zapewnić dzieciom również atrakcje, które będą odskocznią od tej codzienności. Oprócz tego, że ciekawie spędzą czas wolny, będą również zdobywać nowe wiadomości i umiejętności, poszerzać swoje zainteresowania, kształtować pozytywne postawy. Ponadto będą miały możliwość przebywania w atrakcyjnych miejscach.

 

Mieczysława Ciszek

 


Gminna Biesiada Profilaktyczna

 

 

20 maja odbyła się w szkole Gminna Biesiada, której tematem wiodącym była profilaktyka, zaś myślą przewodnią - słowa naszego patrona „Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby Tobie czyniono. Działaj zawsze na korzyść bliźniego”. Celem spotkania było kreowanie wśród młodych ludzi zdrowego i bezpiecznego stylu życia bez nałogów, agresji i uzależnień. W imprezie wzięli uczniowie klas VI z terenu Gminy Krasocin, tj. ze szkół w Bukowie, Czostkowie, Krasocinie, Olesznie i Mieczynie. W spotkaniu wzięły udział również: Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Włoszczowe, Pani Dolaś Beata i przedstawiciel Urzędu Gminy w Krasocinie, Pani Głowacka Zofia. W krótkich prezentacjach teatralnych uczniowie pokazywali jak radzić sobie z pokusami XXI wieku . Młodzi aktorzy dawali recepty na trudne sytuacje w szkole, na ulicy, wśród kolegów, w domu rodzinnym. Była to wspaniała lekcja poglądowa, a przy okazji wiele talentów aktorskich miało pole do popisu. Imprezę udało się zorganizować dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli, którzy przyjechali z uczniami do Mieczyna.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki w postaci zabawki edukacyjnej. Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku. Szkoła składa serdeczne podziękowania Pani Głowackiej Zofii z Urzędu Gminy w Krasocinie, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowe oraz Gminnej Spółdzielni w Krasocinie za pomoc w zorganizowaniu imprezy.

 

Lidia Siwek

 


 

Dzień Patrona

 

Minął już rok od nadania Szkole imienia Prymasa Tysiąclecia. 28 maja 2009 roku odbyła się z tej okazji akademia, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele a także zaproszeni rodzice. Cała społeczność uczniowska, jak również nauczyciele są niezwykle dumni, że szkoła nosi imię tak znanego i cenionego Polaka- Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tuż po godzinie ósmej, wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się przy tablicy pamiątkowej, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Następnie delegacja uczniów z klasy IV złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod tablicą pamiątkową . Następnie do godziny 9.00 uczniowie pełnili wartę. O godzinie 9.00 rozpoczęła się w sali gimnastycznej akademia.

Dopełnieniem i uwieńczeniem tej wielkiej uroczystości była Msza Święta w pobliskiej kaplicy, która odbyła się o godzinie 10.00. Oprócz całej społeczności szkolnej w mszy uczestniczyli okoliczni mieszkańcy. Na zakończenie mszy nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru klasie V jako nowemu pocztowi.

 

Joanna Sonat

 


 

Rocznica upadku komunizmu i odzyskania wolności

 

W związku z dwudziestą rocznicą odzyskania wolności i upadku komunizmu uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczyciela historii przygotowali program artystyczny pt. " Zaczęło się w Polsce...". Szóstoklasiści opowiedzieli o wydarzeniach ważnych dla Polski, które miały miejsce w latach od 1946 do 1989 roku.

 

Jadwiga Polewczak


 

Dzień Szkoły bez Przemocy

 

5 czerwca już po raz drugi uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji Dzień Szkoły bez Przemocy. Był to dzień na sportowo. Najpierw jednak pani Agata Frączek przedstawiła prezentację multimedialną o realizowanym programie. Propagujemy szkołę przyjazną i bezpieczną.

Następnie podzieleni na grupy rozeszliśmy się do zaplanowanych zadań. Klasy 0 – II w sali gimnastycznej pod okiem swoich wychowawców prowadziły sportową rywalizację w sprawnościowych torach przeszkód. Starsi, na boisku szkolnym, rozgrywali mecze piłki nożnej i siatkówki, a ci z nas, którzy nie brali udziału w sportowej rywalizacji wykonali plakaty pod hasłem „Stop przemocy w szkole”.

Wszyscy świetnie się bawili. Na koniec każdy uczeń otrzymał czerwony balonik - symbol Dnia Szkoły bez Przemocy oraz skromny słodki upominek.

 

Samorząd Uczniowski

 


 

 

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.