SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA W MIECZYNIE

Get Adobe Flash player

Inauguracja roku szkolnego 2010/11

Rozpoczął się rok szkolny 2010/11. Pierwszy dzwonek zabrzmiał w naszej szkole 1 września punktualnie o 9:00. Odświętnie ubrani uczniowie, rodzice i nauczyciele wzięli udział w uroczystym apelu. Krótka cześć artystyczna w wykonaniu uczniów kl. V nawiązywała do 71 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oficjalną część uroczystości zakończyły życzenia Dyrektora Szkoły. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami. Pierwszy dzień nowego roku szkolnego zakończyliśmy udziałem we mszy świętej.


Sprzątanie Świata

 

We wrześniu po raz 17 w Polsce odbywała się akcja "Sprzątanie Świata". Jej celem jest poprawianie stanu środowiska naturalnego i propagowanie nawyków proekologicznych. W naszej szkole akcja na stałe wpisała się już w kalendarz, a w tym roku przeprowadziliśmy ją w poniedziałek 20 września. Klasy 0-III, pod opieką wychowawców, z dużym zaangażowaniem sprzątały teren wokół szkoły. Starsi uczniowie, wraz z opiekunami, sprzątali teren wokół miejscowej kaplicy oraz pobliski las. Akcja przebiegała sprawnie, a dzięki wspaniałej pogodzie, nie odczuwaliśmy zmęczenia. Gdy będziemy naprawdę proekologiczni, świata nie będzie trzeba sprzątać.

 

Irena Kukla


Radosna Szkoła

 

Otrzymaliśmy pomoce do miejsc zabaw w ramach programu Radosna szkoła. Pierwszoklasiści są nimi zachwyceni. Tor przeszkód na lekcji wychowania fizycznego wcale nie jest przeszkodą do wspaniałej zabawy.

 


 

Ognisko integracyjne dla uczniów kl. I

 

5 października uczniowie kl. I z rodzicami i wychowawczynią, p. L. Siwek, wzięli udział w integracyjnym ognisku. Pieczenie kiełbasek połączono z lekcją historii oraz poznawaniem okolicy. Ognisko zorganizowano w miejscowości Gruszka koło Radoszyc.

Wychowawczyni wcześniej nawiązała kontakt z Urzędem gminy w Radoszycach. Z ramienia Gminy organizacją spotkania zajął się pan P. Pękalski. Kiedy 5 października po lekcjach uczniowie wraz z rodzicami dotarli na miejsce, czekała na nich miła niespodzianka – rozpalone ognisko a przy nim przedstawiciel Urzędu Gminy pan Pękalski, pułkownik Ryszard Relidziński i pan leśniczy. Spotkanie rozpoczęto oddaniem hołdu poległym. Na polu bitewnym pod Gruszką i Jóźwikowem 29 września 1944 roku rozegrała się największa bitwa partyzancka na ziemi kieleckiej. Poległo 50 partyzantów, a 70 odniosło rany. Po tym patriotycznym akcencie przy tryskających iskrach i piekących się kiełbaskach pan pułkownik opowiadał o trudnych latach wojny, o bohaterstwie Polaków, o tym co działo po bitwie z mieszkańcami Gruszki i okolicznych miejscowości. Pan P. Pękalski natomiast przedstawił walory tej okolicy i Gminy Radoszyce. Czas w miłej atmosferze upłynął bardzo szybko. Na koniec uczniowie podziękowali gospodarzom za gościnę i zaprosili do odwiedzenia Mieczyna i Gminy Krasocin.

 


Klub 4H z wizytą w Lasocinie

 

Korzystając z pięknej jesiennej pogody, członkowie Klubu 4H wraz z opiekunką p. L. Siwek oraz wychowawczyniami klas IV i VI, paniami W.Wilczyńską i A. Frączek, wybrali się na wycieczkę rowerową do Lasocina. Tam młodzież najpierw spotkała się z P. Fatalską, która przedstawiła historię zespołu pałacowego. Uczniowie dowiedzieli się, że w skład zespołu pochodzącego z początku XIX w wchodził pałac o powierzchni 800 metrów kwadratowych z 16 pomieszczeniami mieszkalnymi, oficyna, dwie stodoły, spichlerz, budynek gospodarczy i blisko 8-hektarowy park.

Pani Fatalska przedstawiła także wiele ciekawostek związanych z ostatnimi właścicielami pałacu - rodziną Niemojewskich. Następnie, idąc skrajem Przedborskiego Parku Krajobrazowego i podziwiając jego urok w przepięknej jesiennej szacie, uczniowie udali się wprost do pałacu. Z jego świetności pozostały, niestety, tylko ruiny. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w lasocińskiej szkole. Tam bardzo miło powitała i ugościła wycieczkowiczów dyrektor szkoły Pani A. Przepióra. Przekazała uczniom wiele informacji historycznych i przyrodniczych związanych z regionem. W szkole można było skorzystać z siłowni. Potem przejażdżka rowerowa przez wieś nad lśniący czystością staw. Na koniec niespodzianka w leśniczówce. Przygotowane drewno i rozpalony gril czekał na gości z Mieczyna. Pieczone kiełbaski wybornie smakowały. W drodze powrotnej do domu, jadąc przez Ewelinów, uczniowie odwiedzili grób bohaterów Powstania Styczniowego. Minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Pani W.Wilczyńska zrobiła przy tej okazji małą powtórkę z historii.

Wycieczka do sąsiedniej gminy okazała się być bardzo owocna tak dla umysłu jak i dla ciała.

Lidia Siwek


Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

13 października 2010 r. w Szkole Podstawowej w Mieczynie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela. Przybyli na nią zaproszeni emerytowani pracownicy szkoły, pani dyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice i uczniowie.

W pierwszej części pani dyrektor złożyła wszystkim świętującym życzenia oraz wręczyła nagrody dyrektora. Następnie po otrzymaniu słodkich niespodzianek od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego dzieci z klas III-VI przedstawiły montaż artystyczny, na który złożyły się wiersze okolicznościowe, humory ze szkolnych zeszytów, piosenki w wykonaniu szkolnego chóru. Na zakończenie uczniowie klasy III zatańczyli poleczkę.
Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem pani Mieczysławy Ciszek i pani Wandy Wilczyńskiej przy współpracy z panią Urszulą Frączek (oprawa muzyczna), panią Ireną Kukla (dekoracja) i panią Agatą Frączek (opiekun Samorządu Uczniowskiego).

 

Wanda Wilczyńska

 

   


Sukces w ogólnopolskim konkursie

 

Nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Feliksa Raka. Twórców oceniano w czterech kategoriach wiekowych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nadesłanie trzech własnych wierszy, nigdzie dotąd nie publikowanych i nie nagradzanych. W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła nasza uczennica - Izabela Raczyńska z kl. V, natomiast Angelika Ptak i Weronika Wertka otrzymały wyróżnienia.

 


Nasze jesienne wędrówki

 

W dniach 7- 8 października 2010r.r uczniowie klas starszych wyruszyli na rajdowy szlak biorąc udział w XXVI WOJEWÓDZKIM ZLOCIE MŁODZIEŻY PTSM "BIELINY 2010" . Wyprawę rozpoczęli pociągiem z Ludyni ze swymi stałymi kompanami, sąsiadami z Krasocina. W Kielcach spotkali się z przewodnikiem i wyruszyli na wybraną trasę.

Wędrówki rozpoczęli od wzgórza na Karczówce, gdzie otrzymali ogromną dawkę historii. Następnie odwiedzili Kadzielnię - rezerwat przyrody nieożywionej usytuowany w południowej części miasta. Potem objazdowe zwiedzanie Doliny Wilkowskiej, przejazd przez Porąbki do Kakonina, leżącego tuż przy szlakach turystycznych biegnących skrajem świętokrzyskiej puszczy. Główną atrakcją Kakonina jest zabytkowa, drewniana chałupa pochodzącą z połowy XIX wieku, doskonale zachowany element świętokrzyskiej tradycji ludowej. Podążając w kierunku Bielin, rajdowicze dotarli do Huty Szklanej pod pomnik upamiętniający ofiary Katynia, Charkowa i Miednoje - "Golgota Wschodu" . Obejrzeli także kapliczkę świętej Barbary i skansen "Wioska średniowieczna", który jest w budowie. Po dotarciu do Bielin, miejsca tegorocznego zlotu, zjedli turystyczny posiłek i wzięli udział w licznych konkursach. Swoje talenty plastyczne prezentowali Julia Siwek i Maciek Bubis, krajoznawcze - Kamil Krzyżanowski i Mateusz Łapot, a przyrodnicze Natalia Robak i Karol Kukla. Łączna liczba zdobytych punktów we wszystkich konkurencjach sprawiła, że na tegorocznym wojewódzkim zlocie PTSM nasza szkoła uplasowała się na III miejscu, zdobywając puchar i drobne upominki. Następnie uczestnicy rajdu udali się do schronisk. Mieczyn zakwaterowano w Mąchocicach Scholasterii z piechurami ze Wzdołu Rządowego. Po kolacji odbył się przegląd układanych na gorąco piosenek turystycznych i integracyjne zabawy. W drugim dniu rajdu najpierw miało miejsce zdobywanie Radostowy a następnie wizyta w Ciekotach. W tej miejscowości, w latach młodzieńczych, mieszkał Stefan Żeromski.Przez Ciekoty prowadzi znakowany szlak turystyczny koloru niebieskiego - z Cedzyny do Świętej Katarzyny i dalej do Bodzentyna i Wąchocka. W odległości 2 km znajduje się malowniczy przełom rzeki Lubrzanki pomiędzy górami Radostową i Klonówką, przez które prowadzi główny szlak świętokrzyski koloru czerwonego.

Po dwóch dniach wędrówek i z dużą dawką informacji historycznych, przyrodniczych i geograficznych uczniowie wrócili do Mieczyna.

 

Lidia Siwek

 


Dzień Papieski

 

 

W październiku obchodziliśmy 32 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Z tej okazji uczniowie klasy V, pod kierunkiem nauczyciela katechety, 15.10.2010r. przedstawili program artystyczny poświęcony temu wielkiemu Polakowi. Najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły, jego papieską drogę wyeksponowano przy pomocy prezentacji multimedialnej autorstwa p. Agaty Frączek. Program zaprezentowali uczniowie również w kościele parafialnym w Stojewsku w sobotę 16 października po Apelu Jasnogórskim.

 

Agata Frączek

 


 

Uroczystość ślubowania uczniów kl. I

 

Dzień 22 października był wielkim świętem dla naszej szkolnej społeczności. Tego dnia, po uroczystym ślubowaniu, do braci uczniowskiej zostali oficjalnie przyjęci uczniowie klasy I. Do występu pierwszaki przygotowywały się pod czujnym okiem swojej wychowawczyni, pani Lidii Siwek. W przygotowanie tej pięknej uroczystości zaangażowali się rodzice, pomogli też starsi koledzy z kl. IV i SU.

Ślubowanie odbywało się w scenerii zamku rycerskiego w towarzystwie króla i królowej. Był to moment niezwykle ważny i podniosły. Najpierw uczniowie powtarzali słowa przysięgi za Panią Dyrektor a potem nastąpił obrzęd pasowania. Uroczystość ślubowania pierwszoklasistów odbyła się w obecności wielu zaproszonych gości: dzieci z przedszkola i klas II i III z wychowawczyniami, rodziców oraz pana wójta J. Siwka i radnego, pana R. Chruściela.

Życzymy uczniom klasy pierwszej by dobrze czuli się w naszej szkole i wspaniałymi wynikami przynosili jej chlubę.

 

M. Klimczyk - Karpińska

 

 


Policjant odwiedził przedszkolaków

 

21 października przedszkolaków odwiedził policjant z pomocnikiem koziołkiem Matołkiem. W ciekawy sposób zapoznał dzieci z zasadami ruchu drogowego. Koziołek Matołek zatańczył z nimi, co sprawiło im wiele radości. Dzieci dowiedziały się też wiele o pracy policjanta, dokładnie obejrzały jego mundur, zadawały wiele pytań, np."Jak zostać policjantem". Na zakończenie spotkania dostały książeczki do kolorowania.

 

Małgorzata Sornat

 

 


Ciszą cmentarną ukołysani

 

Listopad kojarzy się nam ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym, z pamięcią o tych którzy ,,poprzedzili nas do wieczności". W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych.

Patrząc na nagrobki, czytamy nazwiska i wspominamy tych co ,,ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przestrzeni, odpoczywają w pokoju". Pamięć o zmarłych jest bardzo, ważna gdyż wartość narodu mierzy się jego stosunkiem do przodków. Listopadowa zaduma udziela się wszystkim, dorosłym, dzieciom i młodzieży. W naszej szkole, 29 października odbył się apel pt. ,,I po to człowiek został stworzony, żeby przez boga mógł być zbawiony". Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie klasy drugiej. Uczniowie przedstawili wiersze mówiące o jesiennej zadumie, o przemijaniu, wędrowaniu, niepotrzebnym lęku przed śmiercią. Przed uroczystością dzieci z tej klasy udały się na cmentarz gdzie zapalily znicze na grobach poległych i grobach opuszczonych. Apel przygotowali uczniowie pod opieką pani Urszuli Dudek.


Urszula Dudek

 

 


Jesienne przedstawienie przedszkolaków

 

Przedszkolaki, dla swoich rodziców, przygotowały przedstawienie pt."Bal u Pani Jesieni". To pierwszy i zarazem bardzo udany publiczny występ dzieci. Rodzice byli zachwyceni postępami swoich pociech.

Małgorzata Sornat

 


Tydzień Misyjny w naszej szkole

Ostatni tydzień października przeżywany jest w Kościele Katolickim jako Tydzień Misyjny. Z tej okazji uczniowie klasy III przygotowali i zaprezentowali w szkole przedstawienie misyjne pt."Biały Czarownik", by ukazać potrzebę działalności misyjnej kościoła, przypomnieć o problemach krajów misyjnych ( nieznajomość Boga, brak kościołów i księży, głód, choroby, ubóstwo, ciężka praca dzieci, brak szkół) i w ten sposób zachęcić uczniów do zaangażowania w pracę na rzecz misji.

Do przedstawienia przygotował dzieci ksiądz proboszcz Marek Szyba wspólnie z wychowawczynią klasy III panią Mieczysławą Ciszek. Za dekorację posłużyły: gazetka o tematyce misyjnej przygotowana przez Szkolne Koło Misyjne i elementy wykonane przez panią Irenę Kuklę. Przed występem uczniów ksiądz proboszcz opowiedział zebranym o pracy misyjnej i wprowadził w atmosferę życia małej murzyńskiej wioski, w której toczą się przedstawione w inscenizacji wydarzenia. Następnie wspólnie odśpiewano pieśń "Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię" i w tej atmosferze wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie.
Na koniec spotkania ksiądz proboszcz poprowadził jeszcze z uczniami krótką rozmowę, związaną z oglądanym przedstawieniem.

 

ks. Marek Szyba
Mieczysława Ciszek

 


Święto Niepodległości

 

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W tym roku przypada 92 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach nieobecności na mapie Europy. Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało ustanowione ustawą w 1937 r., 19 lat po odzyskaniu niepodległości.

Święto to przed wybuchem II wojny światowej w 1939 r. obchodzono tylko dwukrotnie w 1937 i 1938 roku. W czasie II wojny światowej nie obchodzono tego święta. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. w Polsce obchodzono święto państwowe w dniu 22 lipca - tj. w dniu rocznicy podpisania Manifestu Lipcowego. W 1989 r. przywrócono obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada. W całym kraju są organizowane uroczystości w związku z tym świętem. W naszej szkole uroczysta akademia odbyła się w środę 10 listopada. Akademię rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Brali w niej udział chętni uczniowie z kl. III – VI oraz kl. ,,0’’. Recytacje wierszy, krótkie informacje dotyczące ważnych wydarzeń z historii Polski, pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru zilustrowane planszami z datami i portretami wybitnych postaci historycznych przedstawiły drogę Polaków do upragnionej wolności. Dzieci z kl.,,0’’ ubrane w biało-czerwone stroje zakończyły występ tańcem pt. ,, Poprzez świat’’. Występ dzieci był przygotowany pod kierunkiem pani Wandy Wilczyńskiej, pani Małgorzaty Sornat i pani Urszuli Frączek. Dekorację wykonała pani Irena Kukla.

 

Wanda Wilczyńska

Małgorzata Klimczyk - Karpińska

 

 


Wycieczka do Krakowa

 

W piątek 19 listopada nasi uczniowie wybrali się z wycieczką do Krakowa. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu miasta. W wycieczce wzięli udział prawie wszyscy uczniowie kl. IV – VI i chętni z klas I i III. Pojechali również rodzice.

Pogoda od samego rana była wyjątkowo piękna, więc można było z okien autokaru podziwiać piękne krajobrazy. Podążając do „miasta żaków” po drodze wycieczkowicze wstąpili do Ojcowskiego Parku Narodowego. Tam wśród licznych atrakcji szczególną uwagę przykuwa Maczuga Herkulesa, monumentalnych rozmiarów skała wapienna, która wyrasta z ziemi pionowo do góry, rozszerzając się u swojego szczytu na kształt autentycznej maczugi. Nazwa bierze się właśnie od kształtu skały. W myśl legendy, tylko Herkules był w stanie dźwigać tak ciężką broń. Uczniowie mieli również możliwość zobaczyć z bliska zamek w Pieskowej Skale. Jest to jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków polskiej architektury, położony na skalistym cyplu skalnym nad doliną Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd. Do Krakowa wycieczka dotarła na godzinę jedenastą. Spacerkiem nad Wisłą rozpoczęła się wędrówka po mieście docierając na początek pod Smoczą Jamę. Następnym punktem w programie zwiedzania był Wawel. Należy pamiętać, że pomimo tego, że prawie 400 lat temu Wawel przestał być oficjalną rezydencją władców Rzeczypospolitej, jest miejscem szczególnym, łączącym wszystkich Polaków, jest również jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa.

Będąc w Krakowie nie można zapomnieć o tragicznie zmarłej parze prezydenckiej. Uczniowie odwiedzili ich grób w krypcie św. Leonarda i oddali hołd.

Dalsze wędrówki biegły najważniejszymi ulicami Krakowa, szlakami Jana Pawła II. Była wizyta w Kościele Mariackim, Okno Papieskie, Sukiennice i fragment murów obronnych.

Do domu uczniowie wrócili pełni wrażeń i wzbogaceni o nową wiedzę historyczną. Wszyscy zgodnie twierdzą, że wycieczka była bardzo udana.

 

Lidia Siwek

 

Zobacz galerię zdjęć.

 


Kl. I-III z wizytą w Kielcach

 

9 grudnia uczniowie klas 0 - III odbyli wycieczkę do Kielc.
Najpierw udali się do Urzędu Pocztowego, gdzie pani Naczelnik opowiedziała o pracy nowoczesnej poczty. Dzieci miały okazję zaobserwować elektroniczny sposób wybierania numerków do kolejki przy okienkach pocztowych. Dowiedziały się jakie sprawy można załatwić na poczcie, uczyły się prawidłowo adresować list oraz obejrzały ciekawą kolekcję znaczków pocztowych.

Na koniec w upominku otrzymały karty pocztowe i cukierki. Pobyt w Urzędzie Pocztowym na pewno ułatwi uczniom pracę na zajęciach dydaktycznych związanych realizacją tej tematyki.
Następnie poszli na dworzec PKP, aby dzieci mogły zobaczyć poczekalnię dworcową, wyjście na perony, przeczytać rozkład jazdy pociągów. Z dworca, ulicą Sienkiewicza dotarli do Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Tu po krótkim odpoczynku w kawiarni, obejrzeli przedstawienie pt. "Baśnie cygańskie". Było to wspaniałe, barwne widowisko. Dzieci mogły zaobserwować grę aktorów, sposób poruszania przez nich lalkami oraz wspaniale się bawić. Była to dla nich również lekcja właściwego zachowania się w teatrze.
Wyjazd do Kielc dostarczył dzieciom wielu miłych wrażeń i wspomnień. Wszystkie wróciły z wycieczki bardzo zadowolone, a najbardziej zachwyciło je przedstawienie teatralne, które obejrzały z wielkim zaciekawieniem.

Mieczysława Ciszek

 


Biesiada Profilaktyczna

 

14 grudnia odbyła się w naszej szkole II edycja Gminnej Biesiady Profilaktycznej. W imprezie wzięły udział Kluby 4H ze szkół w Krasocinie, Bukowie, Olesznie i Mieczynie. Celem biesiady było m.in. wspomóc dzieci i młodzież w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi ich prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu. Uroczystość, swą obecnością, uświetnili przedstawiciele instytucji z którymi szkoła współpracuje w realizacji zadań profilaktycznych: p.A. Glowacka z Urzędu Gminy w Krasocinie, A. Jankowski – kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Krasocinie, A.Kozieł – komendant Komisariatu Policji w Krasocinie oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – M. Mysior i A. Siwek

Zobacz galerię.


Święta w naszej szkole

 

Święta w naszej szkole zagościły już na początku grudnia, kiedy to p. Irena Kukla przyozdobiła szkolne okna i korytarze pięknymi witrażami. Następnie pojawiły się bombki i gwiazdy, a dopełnieniem całej dekoracji stała się wystawka stoików oraz kart świątecznych wykonanych metodą haftu matematycznego i edytora grafiki. Całość uzupełniła szopka betlejemska.

Kartki świąteczne i stroiki brały udział w konkursie. A oto wyniki:
Haft matematyczny:
I miejsce: Joanna Kozieł, Oliwia Tatar
II miejsce: Izabela Raczyńska, Wioleta Ptak
III miejsce: Aleksandra Kozieł, Angelika Dwojakowska.
Edytor grafiki:
I miejsce: Karol Kukla, Wiktor Frączek
II miejsce: Weronika Wertka, Weronika Woś
III miejsce: Marcin Kakowski
Stroik świąteczny:
I miejsce: Weronika Woś, Aleksandra Woś, Filip Gołuch
II miejsce: Klaudia Łapot, Wiktoria Stolarska
III miejsce: Justyna Frączek
Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni.
Gratulujemy!

Organizatorzy konkursów


Jak przeżywaliśmy wigilię

 

Wigilia w szkole jest oka­zją do wspól­nego prze­ży­wa­nia wyjąt­ko­wego nastroju Świąt Bożego Naro­dze­nia. 22 grudnia był w naszej szkole dniem szczególnie uroczystym. W przeddzień przerwy świąteczno - noworocznej we wszystkich klasach odbyły się klasowe wigilie. Uczniowie dzielili się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia, a przy wigilijnym stole śpiewali kolędy.

O godz. 12:00 cała szkolna społeczność oraz emerytowani pracownicy i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem Ewangelii przez księdza proboszcza Marka Szybę. Potem dzieci z oddziału przedszkolnego wysta­wiły Jasełka Bożo­na­ro­dze­niowe. Na sce­nie poja­wili się paste­rze, anioły, trzej mędrcy oraz Maryja z Józe­fem i Dzie­ciąt­kiem Jezus. Starsi uczniowie z chórku śpie­wali kolędy i pio­senki o tema­tyce świą­tecz­nej. Na zakończenie spotkania Pani dyrektor i ksiądz proboszcz złożyli zebranym życzenia świąteczno - noworoczne.

 


Konkursy "Kinomaniak" i "W krainie Alicji i Piotrusia Pana"

 

Niedawno w naszej szkole, na sali gimnastycznej odbył się Konkurs Wiedzy Filmowej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Uczestnicy odpowiadali na pytania z dziedziny kinematografii , dotyczące popularnych filmów fabularnych i animowanych. Wszyscy wspaniale się bawili , zarówno uczniowie biorący udział w konkursie , jak i publiczność obserwująca konkursowe zmagania uczestników .

I miejsce : Wiktoria Podstawka i Damian Frączek

II miejsce ex aequo : Justyna Frączek i Magda Kuśmierczyk oraz Izabela Raczyńska i Angelika Dwojakowska

Szkolny konkurs plastyczny pt. W krainie Alicji i Piotrusia Pana

W ramach konkursu uczniowie klas I-III wykonali plakaty przedstawiające wybraną postać z książki Alicja w krainie czarów lub Przygody Piotrusia Pana. Każda z dostarczonych prac została ciekawie i estetycznie wykonana ,wobec tego nagrodziliśmy upominkami wszystkich uczestników konkursu. Oto ich nazwiska:

Emilia Raczyńska

Wiktoria Łapot

Aleksandra Woś

Eliza Palac

M. Gacia


Konkurs szopek bożonarodzeniowych

 

 

 

Uczniowie klasy 2 i 3 pod kierunkiem wychowawczyń pani Ciszek i Dudek wzięli udział w międzyszkolnym konkursie szopek bożonarodzeniowych w którym zajęli 2 miejsce w kategorii klas 1-3. B. Podstawka z K. Dwojakowskim przygotowali szkielet szopki, K. Czerwińska wykonała z kasztanów murzynki, O. Woś z makaronu zrobiła postacie Józefa, Marii i dzieciątka i baranki. P. Mróz z serwetek papierowych wykonała aniołka, który przyozdobił szczyt szopki. K i P. Wydrych przygotowali zwierzątka i aniołki z papieru.

 

Urszula Dudek

 


XIX Finał WOŚP

 

W minioną niedzielę 9 stycznia 2011 r. nasza szkoła po raz kolejny zagrała w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanej przez Jurka Owsiaka. W tym roku pieniądze zbierane były na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Punktualnie o godz. 16:00, przed tłumnie zgromadzoną widownią, swój występ rozpoczęły przedszkolaki prezentując bożonarodzeniowe jasełka.

Potem były tańce, skecze, piosenki oraz przedstawienie „Królewna Śnieżka”. Występowali uczniowie SP w Mieczynie i młodzież pozaszkolna. Artystyczne popisy uczniów przeplatano licytacjami, a było co licytować.Wśród licznych gadżetów były m.in.kalendarze i koszulka XIX Finału WOŚP, figurki ptaków orła i sowy przekazane przez starostów powiatu włoszczowskiego, kalendarze z zawodnikami piłki ręcznej drużyny VIVE Targi Kielce, szalik zespołu „Fart Kielce”, akwaria z rybkami, faszerowany pieczony kurczak, łącka śliwowica, prześliczna choinka z makaronu ręcznie wykonana, koszulka sportowa uczniów naszej szkoły sprzed ponad dwudziestu lat, prace szydełkowe, książki, maskotki, płyty, itp. Licytacje cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Najwyższą cenę osiągnęły gadżety przekazane przez starostów Włoszczowy, panów Zbigniewa Matuśkiewicza i Ryszarda Maciejczyka. Figurki ptaków orła i sowy osiągnęły odpowiednio kwoty: 550 zł – orzeł starosty i 350 zł – sowa przekazana przez wicestarostę. W licytacjach wziął udział Pan wójt Ireneusz Gliściński. Wylicytował koszulkę zespołu sportowego naszej szkoły. Pan wójt, będąc nauczycielem, prowadził drużynę, której zawodnicy nosili właśnie tę koszulkę.

Dla chętnych była herbata, kawa, przepyszne ciasto no i chleb ze smalcem (palce lizać). Te smakołyki przygotowali rodzice. Muzyczną oprawę imprezy zapewnili DJ VANIA i Pan Robert Woś. Była wspaniała zabawa i wspaniałe pieniądze. Zebraliśmy 4056,84 zł i 2 euro. To prawie dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy aktywnie zaangażowali się w organizację XIX Finału WOŚP: sponsorom, darczyńcom, rodzicom. Mieszkańcy naszego środowiska mają WIELKIE SERCE.

Występy uczniów na WOŚP przygotowały panie: M. Sornat, M. Ciszek, L. Siwek i A. Frączek. Głównym organizatorem imprezy był samorząd uczniowski.


Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka

 

Święto Babci i Dziadka w naszej szkole stał się już piekną tradycją. Na tegorocznym spotkaniu gościliśmy babcie i dziadków, którzy przyjechali do nas z miejscowości oddalonych o kilka, a nawet o kilkanaście kilometrów. W udekorowanej sali gimnastycznej, po powitaniu i życzeniach złożonych przez nauczycieli, dzieci zaprezentowały ciekawy program artystyczny.

Na początku były życzenia od wnuków, następnie przedszkolaki wystawiły program pt."Kochamy Was", w którym oprócz wierszyków i piosenek, w barwnych strojach zatańczyły walczyka. W dalszej części dzieci recytowały okolicznościowe wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły oraz bawiły gości pełnymi humoru skeczami.

W miłej i przyjemnej atmosferze upłynęła również druga część spotkania, gości poczęstowaliśmy herbatą i ciastem, przygotowanym przez naszych rodziców.Spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości, było okazją do rozmów i wspomnień, można było dostrzec łzy wzruszenia.

Babcie i dziadkowie są najmilszą i najbardziej wyrozumiałą publicznością dla dzieci. Uśmiechnięte twarze, pełne miłości spojrzenia to najlepsza akceptacja i uznanie. Jest nam niezmiernie miło, że każdego roku Babcie i Dziadkowie chętnie uczestniczą w tej uroczystości, co utwierdza nas w przekonaniu, aby podtrzymywać tę tradycję. Jak co roku uroczystość przygotowały panie: Małgorzata Sornat, Mieczysława Ciszek, Lidia Siwek, Urszula Dudek. Elementy dekoracji wykonała pani Irena Kukla.

 

Mieczysława Ciszek , Małgorzata Sornat

 


Festiwal kolęd

 

Uczennica kl. VI - Justyna Frączek - kolędą " Do szopy wszyscy" wyśpiewała III miejsce w kategorii solista w I Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Seceminie. W konkursie wystąpiło 10 solistów i 9 zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Nasz szkolny chórek również bardzo ładnie zaprezentował się, ale rywalizacja z gimnazjami była trudna. Justynce gratulujemy sukcesu. Do konkursu uczniów przygotowywała pani U. Frączek.


Walentynki 2011

 

15.02.2011 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie KONKURSU WALENTYNKOWEGO na najpiękniejszą kartkę z życzeniami walentynkowymi, który był przeprowadzony pod przewodnictwem Pań: U. Dudek i W. Wilczyńskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. W drugiej części podsumowującego spotkania również nie zabrakło emocji. Przedstawiciele Szkolnego Samorządu Uczniowskiego pod przewodnictwem Pani A. Frączek rozdawali kartki zgromadzone przez POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Największa ilość otrzymanych kartek to aż 14 sztuk! Gratulujemy! Z okazji Walentynek 17 lutego odbyła się szkolna dyskoteka. Jej organizatorami były Panie: A. Frączek, A. Szymczyk i M. Sornat.


"Zaplątani w sieć" - konkurs rozstrzygnięty.

 

23 marca 2011 roku o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włoszczowie odbyła się II Powiatowa Konferencja Profilaktyczna „Zaplątani w sieć”. Organizatorem konferencji była Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna we Włoszczowie, a honorowy patronat pełnili: Starosta Włoszczowski - Zbigniew Matyśkiewicz oraz Burmistrz Gminy Włoszczowa - Bartłomiej Dorywalski.

Pierwszym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Zaplątani w sieć”. Konkurs miał na celu:

 • podniesienie świadomości młodzieży dotyczącej zagrożeń wynikających z korzystania z mediów (komputerów, Internetu i telefonu komórkowego),
 • kształtowanie właściwych postaw wobec tych zagrożeń,
 • przeciwdziałanie agresji,
 • dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne,
 • wzmacnianie poczucia własnej wartości,
 • ćwiczenie zachowań asertywnych i empatycznych,
 • rozwijanie zainteresowań twórczych,
 • doskonalenie umiejętności komunikacji, wyrażania własnych opinii, przekonań i poglądów.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół powiatu włoszczowskiego, a prace konkursowe oceniane były w 3. kategoriach wiekowych:

 1. kategoria I - uczniowie klas 4-6
 2. kategoria II - uczniowie gimnazjum
 3. kategoria III - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Na konkurs napłynęło łącznie 70 prac.

Naszą szkołę reprezentowały prace uczniów z klasy V: Joanny Kozieł, Oliwii Tatar, Karola Kukli. Praca Joanny Kozieł zdobyła I miejsce, a Oliwii Tatar III miejsce w kategorii uczniów klas 4-6. Praca Karola Kukli uzyskała wyróżnienie. Dziewczynki wykonały swoje prace techniką haftu matematycznego, natomiast Karol Kukla zastosował technikę akwareli.

Wartościowe nagrody (m.in. aparat fotograficzny, pendrive, najnowsze książki o powiecie włoszczowskim) z pewnością wynagrodzą wysiłek włożony w przygotowanie prac.

 

Opiekun szkolnego etapu konkursu

Prace konkursowe naszych uczniów

Joasia Kozieł

Karol Kukla

Oliwia Tatar

 


Bezpieczny Internet

 

   

"Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie "- pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu, który w naszej szkole na stałe zagościł w kalendarzu imprez i uroczystości. 2 marca, uczniowie naszej szkoły mieli okazję przypomnieć sobie ogólne zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Krótkie scenki rodzajowe oraz piosenki w wykonaniu uczniów Koła informatycznego, pozwoliły na zobrazowanie niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą nieumiejętne korzystanie z komputera podłączonego do Sieci.

 

Agata Szymczyk

 


Przywitaliśmy wiosnę

 

Zwyczaje i obrzędy towarzyszą nam już od wielu wieków, są ciągle żywe i potrzebne ludziom. Jednym z takich obrzędów jest zwyczaj topienia Marzanny.

21 marca radośnie i uroczyście powitaliśmy wiosnę. Zrobiliśmy to w sposób tradycyjny – z Marzanną. Dzieci trzymały w dłoniach kolorowe kwiaty, motyle i inne symbole wiosny. Śpiewały piosenki o wiośnie, recytowały wiosenne wiersze. Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe.

 

Małgorzata Sornat

 


XIX Tydzień Kultury Języka

 

W ramach tej imprezy dla uczniów kl. IV - VI w naszej szkole zorganizowane będą dwa konkursy: ORTOGRAFICZNY i POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ.

Serdecznie zapraszamy do udziału w nich!

 

Regulamin szkolnego konkursu:

KONKURS ORTOGRAFICZNY

KONKURS POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ

Cele konkursów:

 • Zdobywanie świadomości języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji,
 • Rozwijanie wiedzy o języku,
 • Dbanie o poprawność wypowiedzi własnych

Przeprowadzający konkursy: Wanda Wilczyńska

Termin: marzec 2011

Warunki i zasady uczestnictwa:

1. Konkursy przeznaczone są dla uczniów klas IV-VI.

2. Konkurs ortograficzny przeprowadzony zostanie w dwóch etapach:

A. Etap klasowy - biorą w nim udział wszyscy uczniowie danej klasy. Nauczyciel prowadzący po sprawdzeniu dyktand wyłoni uczniów, którzy wezmą udział w kolejnym etapie.

B. Etap szkolny. Biorą w nim udział uczniowie wyłonieni przez nauczyciela podczas etapu klasowego.

Tytuł SZKOLNEGO MISTRZA ORTOGRAFII zdobędzie uczeń, który najlepiej rozwiąże test znajomości zasad ortograficznych i napisze dyktando.

3. A. Konkurs poprawności językowej zostanie przeprowadzony w klasie IV, V, VI.

Wezmą w nim udział wszyscy uczniowie obecni w szkole dnia 21III 2011 r.

B. Zadanie uczestników będzie polegało na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 30 punktów.

C. Uczeń, który uzyska najwięcej punktów otrzyma tytuł SZKOLNEGO MISTRZA POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ.

4. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się na apelu szkolnym podsumowującym XIX Tydzień Kultury Języka.

5. Szkolny MISTRZ POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ oraz SZKOLNY MISTRZ ORTOGRAFII otrzymają pamiątkowe dyplomy i oceny celujące z języka polskiego za prace dodatkowe.

 

Wanda Wilczyńska

 


Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

 

Nasi kochani uczniowie klas III-VI mieli niedawno szansę zaprezentować swoją wiedzę na temat kultury, historii i tradycji krajów anglojęzycznych. Uczniowie chętni do wzięcia udziału w konkursie miesiąc wcześniej otrzymali zestaw zagadnień i w ostatnim tygodniu lutego napisali test sprawdzający zdobyte wiadomości.

Oto wyniki:

PIERWSZE miejsce zdobył: IGOR KUKLA (KLASA III)

DRUGIE miejsce: KAROL KUKLA (KLASA V)

TRZECIE miejsce :BARTŁOMIEJ KOZIEŁ (KLASA III)

Ogłoszenie wyników odbyło się podczas szkolnego apelu, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki a zwycięzców dodatkowo nagrodziliśmy książkami.

GRATULUJEMY i zachęcamy do udziału w konkursie również w przyszłym roku.

 

M.Gacia

 

 


Dzień Kobiet

 

8 marca chłopcy, wraz z panem St. Iwankiem, zaprosili wszystkie kobiety z naszej szkoły na uroczystość z okazji święta Pań. Spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie nasi mężczyźni czekali już z niecierpliwością, aby zaprezentować program przygotowany na tę okoliczność. Wszystko zaczęło się od prezentacji typów kobiet.

Niektóre dziewczęta wyglądały ślicznie, inne zabawnie, a jeszcze inne zarówno ślicznie jak i zabawnie. Podziwialiśmy kobiety: sportsmenkę, kokietkę, kumpelę, zdolną dziewuszkę i feministkę. Różnorodność w szeregach piękniejszej części naszego narodu jest, trzeba przyznać, dosyć duża. Były również piękne życzenia, kwiaty dla dorosłych pań a młodsze kobietki otrzymały coś słodkiego.

 

M. Klimczyk - Karpińska

 

 
Nowe konkursy w naszej szkole
 • "Precz z wulgaryzmami" - konkurs plastyczny.
 • Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

"Precz z wulgaryzmami"

Konkurs przeznaczony jest dla klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Mieczynie. Uczniowie każdej klasy wykonają wspólnie plakat (jedna klasa= jeden plakat), który będzie promował hasło ‘Precz z wulgaryzmami !’.
Technika pracy: dowolna
Format: A3 (duży blok)
Ocenie podlegać będzie estetyka wykonania i pomysł
Termin: do 07 marca 2011
Prace przyjmują: p. M.Gacia i p. W.Wilczyńska

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

I. Cele konkursu.
-Kształtowanie tolerancji wobec obcych kultur
-Rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów anglojęzycznych
-Motywowanie uczniów do gromadzenia wiedzy na temat krajów anglojęzycznych
II. Nauczyciel przygotowujący : Maria Gacia
III. Termin i miejsce przebiegu konkursu: luty 2011, Szkoła Podstawowa w Mieczynie (nauczyciel poinformuje uczniów o dokładnym terminie)
IV. Zasady konkursu
W konkursie biorą udział uczniowie klas III-VI Szkoły Podstawowej w Mieczynie.
Na miesiąc przed planowanym terminem konkursu zainteresowani uczniowie otrzymują zestaw zagadnień opracowany przez nauczyciela języka angielskiego. Konkurs odbywa się w szkole i ma formę pisemnego testu. Test składa się z10 pytań otwartych oraz 10 pytań, na które uczniowie odpowiadają zaznaczając P (zdania prawdziwe) oraz F(zdania fałszywe).Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Konkurs wygrywają uczniowie , którzy uzyskali maksymalną ilość punktów spośród wszystkich uczestników.
O wynikach konkursu uczniowie zostaną poinformowani na apelu szkolnym. Uczniowie, którzy zajęli miejsca I i II otrzymają nagrody książkowe, natomiast miejsce III zostanie nagrodzone dyplomem.

 
M. Gacia

 

Zapraszamy uczniów kl. III - VI do udziału w Konkursie o zdrowiu

1.Cele konkursu

 • pogłębianie wiedzy na temat zasad higieny osobistej, odzieży i otoczenia,
 • poznawanie znaczenia pokarmów i ich podstawowych składników dla prawidłowego funkcjonowania organizmu młodego człowieka,
 • nabywanie umiejętności dbania o swoje zdrowie,
 • kształtowanie aktywnej postawy wobec zdrowia swojego i innych,
 • uwrażliwienie na zdrowotne potrzeby swoje i innych,
 • kształtowanie pożądanych nawyków i zachowań zdrowotnych,
 • utrwalenie wiedzy zdobytej na lekcjach,
 • rozwijanie twórczego myślenia,

2. Nauczyciel przygotowujący: Irena Kukla

3. Termin i miejsce przebiegu konkursu: 4kwietnia 2011 Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie.

4. Zasady konkursu:

 • Konkurs skierowany jest do uczniów klas III-VI
 • Zadanie konkursowe dla uczniów klas III-IV polega na napisaniu testu składającego się z 12 zadań .
 • Zainteresowani uczniowie na miesiąc przed planowanym terminem konkursu otrzymali zestaw zagadnień opracowany przez nauczyciela przyrody .
 • Konkurs wygrywają uczniowie, którzy uzyskają maksymalną ilość punktów spośród wszystkich uczestników .
 • Chętni uczniowie klas V-VI mają za zadanie napisać wiersz-rymowankę o zdrowiu.
 • Wiersze- rymowanki należy oddawać do 31. 03 .2011do nauczyciela przyrody.
 • Jury wybierze trzy najładniejsze, najoryginalniejsze wiersze – rymowanki.

Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz upominki.

Ogłoszenie wyników nastąpi 7 kwietnia w Światowy Dzień Zdrowia.


Tydzień Kultury Języka
 

XIX Tydzień Kultury Języka był obchodzony w dniach 21-26 marca pod hasłem „Przeżywajmy poezję”. W szkole w związku z obchodami uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w kilku konkursach indywidualnych i zbiorowych.

W konkursie o TYTUŁ SZKOLNEGO MISTRZA ORTOGRAFII wzięli udział prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. W wyniku eliminacji klasowych do II szkolnego etapu przeszli uczniowie:

 

z kl. IV: Kinga Chruściel, Weronika Wertka, Julia Siwek, Weronika Woś, Damian Frączek.

z kl. V: Oliwia Tatar, Sebastian Klimczyk, Klaudia Łapot;

z kl. VI: Justyna Frączek, Natalia Robak, Diana Gągorowska, Magdalena Kuśmierczyk, Weronika Palac.

Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII zdobyła Diana Gągorowska. Z kl. IV najlepiej napisał Damian Frączek, z kl. V Oliwia Tatar a z kl. VI II miejsce zdobyła Natalia Robak. Diana Gągorowska otrzymała ocenę celującą z j. polskiego z prac dodatkowych, natomiast Damian Frączek, Oliwia Tatar i Natalia Robak oceny bardzo dobre.

Uczniowie kl. IV-VI wzięli również udział w konkursie o TYTUŁ SZKOLNEGO MISTRZA POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ. Tytuł mistrza zdobyła Klaudia Łapot, otrzymała ona dyplom i ocenę celującą z j. polskiego z prac dodatkowych. Najlepiej test w kl. IV napisał Krystian Kozieł, w kl. VI Magda Kuśmierczyk, II miejsce z kl. V zdobył Karol Kukla. Uczniowie ci otrzymali oceny bardzo dobre z j. polskiego z prac dodatkowych. Test poprawności składał się z 30 zadań typu zamkniętego i zawierał niektóre najczęściej spotykane błędy uczniowskie wybrane z wypracowań i sprawdzianów. Uczniowie kl. VI przytoczyli te zadania, prawidłowe odpowiedzi znajdowały się również na gazetce ściennej. Uczniowie kl. II i III wzięli udział w dwóch konkursach:

 • „Mistrz ortografii”
 • „Przysłowia mądrością narodów”

W konkursie ortograficznym uczestniczyli wszyscy uczniowie z tych klas, Mistrzem ortografii kl. II został Dawid Stępień, a kl. III Angelika Ptak. W konkursie „ Przysłowia mądrością narodów” uczestniczyli chętni uczniowie, a wyniki konkursu przedstawiają się następująco.

Kl. II

1. Karolina Wydrych

2. Paweł Wydrych

3. Patrycja Kozieł

Kl. III

1. Eliza Palac

2. Igor Kukla

3. Maja Sobczyk

 

Wanda Wilczyńska, Mieczysława Ciszek, Urszula Dudek

 

‘’PRECZ Z WULGARYZMAMI‘’

 

Chcemy, aby uczniowie naszej szkoły posługiwali się zawsze pięknym językiem ojczystym, dlatego w ramach XIX Tygodnia Kultury Języka uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty promujące kulturalną mowę bez użycia wulgaryzmów. Wszyscy ci, którzy zaangażowali się w przygotowanie plakatów, dołożyli wielu starań i użyli różnych technik artystycznych, aby jak najlepiej wyrazić hasło nawołujące do kultury słowa. Prace wyeksponowaliśmy na korytarzu szkolnym, zaś podczas apelu podsumowującego przewodniczący klas IV-VI odebrali pamiątkowe dyplomy.

 

M.GACIA

 


Światowy Dzień Zdrowia
 

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji członkowie szkolnego koła PCK przygotowali przedstawienie, w którym główne postacie: Profilaktyka, Zdrowa Dieta, Witaminka i Zdrowy Duch promowały walory odżywcze warzyw i owoców oraz zachęcały do częstszego sięgania po nie.

Natomiast Skleroza przestrzegała przed zgubnym skutkiem złego odżywiania. Przedszkolaki swoją piosenką przypomniały jak ważną sprawą jest higiena i dbanie o nią. Uczniowie zatroszczyli się o dekorację oraz kostiumy, wykonali gazetkę ścienną na której umieszczono informacje związane z tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Zdrowia „Odporność na antybiotyki”.

 

Do obchodów Światowego Dnia Zdrowia uczniowie naszej szkoły przygotowywali się od początku marca. Z tej okazji zorganizowano dwa konkursy o zdrowiu. Uczniowie z klas III - IV, chętni do wzięcia udziału w konkursie, miesiąc wcześniej otrzymali zestaw zagadnień i w pierwszym tygodniu kwietnia napisali test sprawdzający wiadomości.

W tej kategorii wyróżnienie otrzymali:

 • Eliza Palac z kl. III
 • Kinga Czerwińska z kl. III
 • Weronika Woś z kl. IV
 • Bartek Kozieł z kl. III
 • Igor Kukla z kl. III

Uczniowie klas starszych mieli za zadanie napisać wiersz –rymowankę o zdrowiu. Napłynęło wiele wierszy .

Wyniki przedstawiają się następująco:

 • I miejsce zajął Dominik Robak z kl. V
 • II miejsce Karol Kukla z kl. V
 • III miejsce Marcin Kakowski z kl. V

Wszyscy biorący udział w konkursach otrzymali brawa i owoce a zwycięzcy dyplomy i drobne upominki.

 

Opiekunka szkolnego koła PCK

 

 

 Żywe pomniki beatyfikacji Jana Pawła II

 

1 maja 2011 r., zaledwie 6 lat po śmierci, został wyniesiony na ołtarze papież - Polak Jan Paweł II. Dla uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty „Żywe pomniki beatyfikacji Jana Pawła II”.

29 kwietnia o godz. 12:00 miała miejsce uroczystość posadzenia "Jodły Papieskiej" jako żywego pomnika upamiętniającego ten szczególny dzień. Najpierw uczniowie zaprezentowali program artystyczny przedstawiający postać Karola Wojtyły - wielkiego Polaka, patrioty i papieża a następnie wszyscy zgromadzeni: uczniowie, nauczyciele, ksiądz proboszcz i rodzice udali się na wyznaczone przed szkołą miejsce. Tam, po odśpiewaniu „Barki”, ksiądz proboszcz poświęcił drzewko i granitową tablicę, na której umieściliśmy słowa papieża pozostające dla pokoleń jak żywe perły:

…"ZACHOWUJCIE JAK SKARB NAJWIĘKSZY TO, CO BYŁO ŹRÓDŁEM DUCHOWEJ SIŁY NASZYCH OJCÓW.”

Po wspólnym odmówieniu modlitw przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów umieścili jodłę na wyznaczonym miejscu. Na zakończenie wszyscy odśpiewali pieśń „Taki duży taki mały”.

Te podniosłe, jedyne w swym rodzaju chwile, pozostaną na zawsze w naszych sercach i umysłach. Wzrastająca przed szkołą jodła po wieczne czasy będzie przemawiać do nas słowami papieża - Polaka.


Konstytucja 3 Maja ma 220 lat

 

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to, 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto. Konstytucja powstała z myśli nie tylko niepodległościowej, ale także myśli, która przyświecała tworzeniu państwa nowoczesnego, a przede wszystkim państwa obywatelskiego.

Dla uczczenia tego szczególnego święta w środę 4 maja uczniowie z kl. III - VI zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przygotowany przez p. W. Wilczyńską.

 


 

Cuda architektury europejskiej w naszej szkole

 

W ramach obchodów Dnia Europejskiego w miesiącu maju w naszej szkole zorganizowana została wystawa najsłynniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli Europy. Konstrukcje, imitujące wielkie cuda architektury kontynentu europejskiego, powstały z przestrzennych puzzli i spoczęły na korytarzu szkolnym.

Ekspozycję stanowią: paryski Łuk Triumfalny, Wieża Eiffla, Big Ben i most Tower Bridge w Londynie oraz rzymskie Koloseum. Pojawienie się miniatur tych monumentalnych budowli wzbudziło ogromny entuzjazm wśród uczniów, którzy z uwagą przyglądali się każdemu elementowi i z nie mniejszym zapałem odkrywali architektoniczną tajemnicę. ‘Być dziś patriotą - to być obywatelem nie tylko Polski, lecz jednocześnie Europy’, mamy więc nadzieję, że wystawa zachęciła uczniów do zgłębienia wiedzy o krajach Unii Europejskiej, aby w przyszłości stali się prawdziwymi obywatelami naszego wspaniałego kontynentu.

M. Gacia

 


 

Na turystycznym szlaku w Zakopanem

 

W dniach 10-11 maja odbyła się szkolna wycieczka do Zakopanego. W dniu wyjazdu, punktualnie o 5:20, pod szkołę podjechał autokar. Uśmiechnięty pan kierowca powitał turystów. To był znak, że podróż będzie udana.

Po przypomnieniu regulaminu, sprawdzeniu obecności i załadowaniu bagaży do autobusu uczniowie pożegnali się z rodzicami i rozstali z nimi na całe dwa dni. Pogoda sprzyjała więc i podróż szybko upłynęła. Pierwszym punktem programu w Zakopanem była Gubałówka. To znany stok i kolejka górska. Wysokość jej wynosi 1123 m n.p.m. Na szczyt tej góry można się wybrać jedną z najnowocześniejszych kolejek górskich w Polsce. Po drodze jest okazja by zobaczyć jak Zakopane jest pięknie wkomponowane w tatrzański krajobraz. Na górnej polanie Gubałówki na turystów czeka wiele atrakcji, można tu podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego.

Po powrocie kolejką na dół, nasi turyści idąc Doliną Kościeliską, dotarli do Jaskini Mroźnej. Dolina ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię około 35 km². Ma liczne boczne odgałęzienia. Znajduje się w niej kilka bardzo popularnych jaskiń, między innymi właśnie Jaskinia Mroźna. Swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze, powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach, do złudzenia przypominających szron. Jej szata naciekowa – choć uboga – jest najbogatsza wśród udostępnionych do masowego zwiedzania jaskiń Tatr Polskich. Noc wycieczkowicze spędzili w schronisku a ranek znowu powitał ich piękną pogodą i cudnymi widokami. Podziwiali skąpane w słońcu ośnieżone szczyty Tatr: Giewont, Kasprowy Wierch i inne. A potem kolejne wyprawy. Pierwsza do kościółka na Jaszczurówce. Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Na dachu krytym gontem znajduje się niewielka wieżyczka w której mieści się dzwon. Wnętrze kaplicy składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę. Wnętrze zdobią witraże projektowane przez S. Witkiewicza przedstawiające M.B. Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Następnym punktem turystycznego szlaku była świątynia związana z osobą papieża: Rzymskokatolickie Sanktuarium Maryjne przy ul. Krzeptówki. Świątynie konsekrował Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1997 r. w czasie VI pielgrzymki do Polski.

Będąc w Zakopanem nie można pominąć Wielkiej Krokwi, skoczni nierozłącznie związanej z sukcesami Adama Małysza. Równie atrakcyjne są Krupówki i właśnie one były ostatnim punktem pobytu w Zakopanem. A potem już droga powrotna do Mieczyna.

Zobacz galerię zdjęć.

 


 

Kl. 0-III z wizytą w Europejskim Centrum Kultury

 

23 maja dzieci z klas 0 - III odbyły wycieczkę do Pacanowa. Jej główną atrakcją był pobyt w Europejskim Centrum bajki. W tym niezwykłym miejscu, podczas półtoragodzinnego pobytu, dzieci mogły przenieść się w bajkowy świat. W pięknej scenerii znanych bajek bawiły się, słuchały, oglądały, śpiewały piosenki. Słoneczna pogoda sprzyjała również zabawom na usytuowanych obok zjeżdżalniach. Dzieci zwiedziły też Bazylikę i Rynek. Z wycieczki przywiozły niezapomniane wrażenia, wiele miłych wspomnień i oczywiście figurki koziołka Matołka. Podobnego zdania są uczestniczący w wycieczce rodzice, którzy zgodnie twierdzą, że warto było zabrać tam dzieci.

 


 

Sukces Weroniki Woś

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Z Prymasem Tysiąclecia w trzecie tysiąclecie” którego celem było rozpowszechnianie wśród młodzieży wzoru wielkiego chrześcijanina, Polaka, nauczyciela Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pogłębianie wiedzy o jego życiu i działalności.

Uczniowie klas starszych mieli za zadanie wykonać medal poświęcony Prymasowi Tysiąclecia z okazji rocznic przypadających w bieżącym roku roku - 30 rocznicy Jego śmierci, 110 rocznicy urodzin oraz 65 rocznicy konsekracji biskupiej. Uczniowie młodszych klas projektowali znaczek okolicznościowy.

 

Weronika Woś, uczennica klasy IV, otrzymała wyróżnienie w tym konkursie w kategorii medal. W nagrodę Weronika otrzymała dyplom oraz zestaw upominków. Medale na konkurs wykonały również: Chruściel Kinga i Martyna Kmiecik z kl. IV , a znaczek pocztowy zrobił Igor Kukla. Uczestnikom konkursu składamy podziękowania za wkład pracy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

   

 


 

Szkolny konkurs wiedzy o Patronie szkoły

 

Aby lepiej poznać naukę i życie Stefana Wyszyńskiego, kolejny raz, panie M. Ciszek i M. Sornat zorganizowały 26 maja 2011 roku Szkolny konkurs wiedzy o Patronie szkoły - Prymasie Tysiąclecia. W konkursie brały udział 3 osobowe drużyny z klas IV-VI. Klasę IV reprezentowały: Kinga Chruściel, Weronika Wertka, Weronika Woś. Uczestnicy konkursu z klasy V to: Karol Kukla, Oliwia Tatar, Klaudia Łapot, z klasy VI to: Diana Gągorowska, Wiktoria Stolarska, Magdalena Kuśmierczyk.

 

Klasy przygotowując się do konkursu miały za zadanie wykonać plakat związany z osobą Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykonane prace oceniały dzieci z klas 0-III. Wyniki głosowania: I miejsce – klasa IV, II miejsce – klasa VI, III miejsce – klasa V. Zasadniczą częścią konkursu był turniej wiedzy o Patronie szkoły. Uczniowie mogli wykazać się znajomością życiorysu Prymasa, odpowiadając indywidualnie i grupowo na wylosowane pytania. Oto wyniki klasyfikacji generalnej:

I miejsce – klasa VI – 32 punkty

II miejsce – klasa V – 31 punktów

III miejsce – klasa IV – 26 punktów.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe zdjęcia z wizerunkiem Patrona oraz dyplomy. Zwycięzcy konkursu – klasa VI otrzymała również puchar przechodni ufundowany przez p. dyrektor – Małgorzatę Klimczyk - Karpińską, który został im uroczyście wręczony w Dniu Patrona – 27 maja, w obecności m.in. Jego Ekscelencji księdza biskupa Mariana Florczyka oraz Wójta Gminy Krasocin- p. Ireneusza Gliścińskiego.

 

Wanda Wilczyńska, Agata Szymczyk

 

 


 

Soli Deo - Samemu Bogu służył będziesz

 

Już po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły – Prymasa Tysiąclecia. Uroczystości rozpoczęły się 27 maja o godzinie 9:40, złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem znicza pod tablicą upamiętniającą Patrona. Następnie w uroczystym orszaku na czele z pocztem sztandarowym, społeczność szkolna udała się do pobliskiej kaplicy, gdzie odbyła się Msza święta celebrowana przez księdza Marka Szybę.

Przed Mszą świętą nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły przez poczet klasy VI w składzie:

Kamil Krzyżanowski – chorąży

 

Weronika Łapot – asysta

 

Wiktoria Stolarska – asysta,

nowemu pocztowi klasy V w składzie:

Karol Kukla – chorąży

 

Oliwia Tatar – asysta

 

Izabela Raczyńska-asysta.

Na Mszy świętej byli obecni: Wójt Gminy Krasocin- p. Ireneusz Gliściński, prezes OSP w Mieczynie – p. Mariusz Łapot, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Aneta Chruściel, oraz mieszkańcy parafii Stojewsko.

Po powrocie do szkoły odbyła się dalsza część obchodów Dnia Patrona, którą zaszczycił swoją obecnością Jego Ekscelencja ksiądz biskup Marian Florczyk.

Uczniowie klas III-VI przedstawili przygotowany przez p. Wandę Wilczyńską i p. Mieczysławę Ciszek program artystyczny, na który składały się pieśni religijne i patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Urszuli Frączek oraz scenki rodzajowe przybliżające postać Prymasa Tysiąclecia, które uzupełniała bogata w zdjęcia prezentacja multimedialna, przygotowana przez p. Agatę Frączek.

Miłym akcentem kończącym występy uczniów, był taniec w wykonaniu przedszkolaków, przygotowany przez p. Małgorzatę Sornat. Dekorację sali nawiązującą do 30 rocznicy śmierci Kardynała Wyszyńskiego wykonał zespół osób pod kierunkiem p. Ireny Kukli.

Po występach artystycznych, uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście mieli możliwość rozmowy z księdzem biskupem.

 

Wanda Wilczyńska, Agata Szymczyk

 

 


 

Nasi uczniowie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego

 

28 maja 2011 roku minęła 30 rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W związku z tą rocznicą na kampusie UKSW w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Zlot Szkół noszących Jego imię. Do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego należy 250 placówek, wśród których jest również nasza szkoła.

W ramach zlotu odbyły się m.in. warsztaty dla nauczycieli i uczniów, poświęcone problemowi dobra i zła, wspomnienia o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, pokazy filmów, jak również spotkania m.in. z europosłem Pawłem Kowalem. Duże wrażenie na uczestnikach zlotu zrobił filmowy wywiad z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, który był odtwórcą postaci Kardynała w widowisku teatralnym Prymas w Komańczy, opowiadającym o pobycie kard. Stefana Wyszyńskiego w miejscu odosobnienia w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy.

Poza tym uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają sale wykładowe uczelni wyższej, jak również zostali oficjalnie zaproszeni do studiowania na tejże uczelni.

Zlot przebiegał pod hasłem zaczerpniętym ze słów Kardynała: Bądźcie orłami szybującymi w przyszłość Ojczyzny.

Jak przypomniała wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego p. Iwona Czarcińska - można zapomnieć jakiejś daty, można nie pamiętać jakiegoś wydarzenia z życia Księdza Prymasa, ale jeśli ten patron przełoży się na życie tej młodzieży, to będzie wielkie zwycięstwo takiego patrona.

Miłą niespodzianką dla uczniów naszej szkoły była nagroda dla Weroniki Woś z kl. IV za projekt medalu poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Weronika przygotowała swoją pracę na XI Ogólnopolski konkurs „Z Prymasem Tysiąclecia w trzecie tysiąclecie”, zorganizowany przez Zespół Szkół w Głogowie Młp.

Na zakończenie zlotu odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył biskup archidiecezji warszawskiej, Piotr Jarecki wyświęcony na kapłana przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Agata Szymczyk

 

 


 

„Strażacy – dzieciom”. Pod takim hasłem przebiegał w tym roku Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie. Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej pod przewodnictwem Prezesa OSP w Mieczynie Mariusza Łapota zaprosili uczniów do strażnicy i przygotowali dla nich mnóstwo atrakcji.

Dzień Dziecka rozpoczął festiwal talentów, na którym dzieci prezentowały piosenki w językach angielskim i niemieckim.

O godzinie 10.00 uczniowie wraz z nauczycielami pod opieką policji przeszli ze szkoły na plac obok remizy.

Po powitaniu gości przez Prezesa Ochotniczej Straży i Panią Dyrektor Szkoły głos zabrał policjant Krzysztof Kościołek z Ruchu Drogowego Policji we Włoszczowie i wręczył odblaski dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz płyty o tematyce dotyczącej bezpiecznego poruszania się po drodze. Następnie Prezes Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krasocinie Pan Paweł Włodarski złożył dzieciom życzenia z okazji ich święta oraz przekazał szkole drobny upominek w postaci piłek i pucharu. W dalszej części spotkania uczniowie z uwagą wysłuchali historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczynie opowiedzianej przez byłego długoletniego naczelnika tej jednostki Pana Stanisława Robaka.

Z okazji Dnia Dziecka mieliśmy zaszczyt gościć również:

- radnego powiatu włoszczowskiego Pana Mirosława Łapota

- dzielnicowego Posterunku Policji w Krasocinie młodszego aspiranta Marcina Suchackiego

- dzielnicowego Posterunku Policji w Krasocinie sierżanta sztabowego Adama Ciesielskiego

- v-ce prezesa Gminnego Związku OSP w Krasocinie Michała Kaczmarka

- starszego sekcyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie Arkadiusza Cioska.

Po części oficjalnej uczniowie mieli możliwość dokładnego obejrzenia sprzętu strażackiego i policyjnego. Główną atrakcją była jednak dmuchana zjeżdżalnia i suchy basen, które zasponsorowali radni Mirosław Łapot i Rafał Chruściel.

Rodzice naszych uczniów włożyli ogromny wkład w przygotowanie poczęstunku, na który złożyły się kiełbaski z grilla pieczone przez pana Jana Raczyńskiego, herbata, soki owocowe zakupione przez Państwo Wydrych z Karolinowa, lody których sponsorem była właścicielka baru „Smakuś” w Krasocinie Violetta Chruściel.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Mieczynie pragną gorąco podziękować za przygotowanie wspaniałej imprezy nie tylko wymienionym wcześniej osobom, ale również Państwu: Barbarze i Robertowi Woś, Naczelnikowi OSP w Mieczynie Łukaszowi Sobczykowi, oraz Marzenie Łapot, Justynie Raczyńskiej, Annie Tatar, Agnieszce Podstawka.

Jeszcze raz wielkie podziękowania składamy Prezesowi OSP w Mieczynie Panu Mariuszowi Łapotowi.

Dziękujemy!

 

A. Frączek, A. Szymczyk, W. Wilczyńska

 

Galeria zdjęć.

 


 

Festiwal Talentów

 

W środę 1 czerwca 2011 r. w naszej szkole odbył się Festiwal Talentów-konkurs piosenek w językach obcych. Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali swoje zdolności wokalne wykonując piosenki w językach angielskim i niemieckim. Ocenie występów podlegały poprawność językowa śpiewanego tekstu jak również muzykalność, poziom wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.

Rywalizacja odbyła się na wysokim poziomie muzycznym zaś uczniowie stojący na scenie oczarowali szkolną publiczność swoją barwą głosu, kreując pełen emocji, magiczny i liryczny klimat.

W kategorii piosenka w języku angielskim nagrody i dyplomy otrzymali:

WERONIKA WOŚ-klasa IV /I miejsce

JUSTYNA FRĄCZEK- klasa VI/ II miejsce

WIKTORIA STOLARSKA -klasa VI /III miejsce

W kategorii piosenka w języku niemieckim zwyciężyli:

WIKTORIA STOLARSKA- klasa VI / I miejsce

JULIA SIWEK- klasa IV / II miejsce

JAKUB KRZYŻANOWSKI-klasa V/III miejsce

 

Organizatorzy: M.Gacia, S.Iwanek

 


 

 

Szkolny Tydzień Profilaktyki

 

W dniach 30.05.2011 r. – 03.06.2011 r. w naszej szkole prowadzone były działania w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki. Odbyły się takie akcje jak:

„Cała szkoła czyta przedszkolakom”- pracownik biblioteki gminnej, pani Anna Pawelec oraz uczniowie klas IV-VI: Weronika Woś, Weronika Wertka, Kinga Chruściel, Julia Siwek, Klaudia Łapot, Daniel Tkacz, Justyna Frączek, Edyta Ciszek, Wiktoria Stolarska czytali przedszkolakom wybrane fragmenty bajek oraz wiersze o tematyce profilaktyczne

 • „Dzień Talentów” – prezentacja utworów (piosenek, wierszy) w językach obcych;
 • „Strażacy – dzieciom” - działania przygotowane przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieczynie;
 • Konkurs „Sześciu Wspaniałych” - uczniowie z klas I-VI wyróżniający się wysoką kulturą osobistą;
 • Rozgrywki sportowe w mini piłkę siatkową o puchar przechodni dyrektora szkoły;
 • Ankieta do rodziców i uczniów na temat bezpiecznego Internetu.

Dnia 6 czerwca 2011 roku – w Ogólnopolski Dzień Szkoły bez Przemocy - odbyło się podsumowanie konkursu, rozgrywek sportowych i ankiet.

I tak w konkursie „Sześciu Wspaniałych” zwyciężyli:

Klasa I – Hubert Frączek

Klasa II – Patrycja Mróz

Klasa III – Kinga Czerwińska

Klasa IV – Kinga Chruściel

Klasa V- Oliwia Tatar

Klasa VI – Kamil Krzyżanowski.

Nagrodą dla uczniów były pluszowe maskotki oraz dyplomy.

W rozgrywkach sportowych w mini piłkę siatkową, I miejsce wywalczyła drużyna klasy VI, otrzymując puchar przechodni dyrektora szkoły. II miejsce zdobyła drużyna klasy V, a III- drużyna klasy IV. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Z analizy ankiet skierowanych do uczniów wynika, że spędzają oni przed komputerem tylko godzinę dziennie, wybierając rozrywkę (gry, muzykę), sprawdzając pocztę, jak również zdobywając potrzebne wiadomości. Większość uczniów słyszała o zagrożeniach jakie niesie ze sobą Internet i dlatego nie zawiera znajomości, nie ujawnia swoich dany osobowych (wyjątek stanowi zdjęcie – 67% badanych zamieściło je w Internecie). Dzieci świadome są również tego, że częste korzystanie z Internetu może wpłynąć na ograniczenie kontaktów międzyludzkich, dlatego nie przedłużają swojego zaplanowanego czasu surfowania po sieci.

Analiza ankiet skierowanych do rodziców napawa optymizmem. Wynika z niej, że rodzice interesują się sposobem spędzania przez dziecko czasu przed komputerem, są świadomi tego, że dzieci najczęściej wybierają rozrywkę, wiedzą, że Internet to również zagrożenia. Rodzice najbardziej obawiają się pornografii, uzależnienia od gier oraz zubożenia kontaktów międzyludzkich.

Tegoroczny Dzień Szkoły bez Przemocy obchodzony był pod hasłem „Rodzice są z nami”, dlatego integralną częścią obchodów był Dzień Otwarty dla Rodziców, dla których przygotowaliśmy występ artystyczny poświęcony Patronowi naszej szkoły – Prymasowi Tysiąclecia.

 

Organizatorzy

 


Podsumowanie Projektu Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia Drogą do Wiedzy

 

Nasza szkoła przez 3 lata uczestniczyła w projekcje edukacyjnym „Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia Drogą do Wiedzy” finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.Projekt został uznany za jedno z większych osiągnięć w dziedzinie nauk społecznych. Podstawą jego działań byłat teoria inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.

Na zajęciach projektowych uczniowie kl. I korzystając z ciekawych pomocy i zabawek edukacyjnych wspaniale się integrowali, rozwijali swoje zdolności i zainteresowania. Dzieci uczyły się współpracy i współdziałania w dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu.Działania projektowe wychowawczyni rozpoczęła od uroczystego spotkania z rodzicami i zapoznania ich z założeniami, zadaniami, formami nauki i zabawy. Rodzice wyrazili stuprocentową zgodę na udział dzieci w projekcje. Przez cały czas trwania zajęć wykazywali duże zaangażowanie, służyli pomocą i radą. Uczniowie kl. I brali udział w różnych konkursach. W wojewódzkim konkursie pt: „Bawimy się bezpiecznie przez cały rok” Hubert Frączek zdobył wyróżnienie. Uwieńczeniem ciekawych, budzących wielkie zainteresowanie zmagań edukacyjno-wychowawczych była końcowa prezentacja programu artystycznego w dniu 10.06.2011r. Przybyli na nią rodzice, członkowie rodzin, nauczyciele i starsi uczniowie. W ciekawej scenerii dzieci zaprezentowały bajkę „Szewczyk Dratewka”. Wcielając się w bajkowe postaci dzieci pokazały swe umiejętności z zakresu inteligencji językowej, muzycznej, przyrodniczej i tanecznej.

 

Lidia Siwek

 

 


 

Hubert Frączek laureatem konkursu fotograficznego

 

13 czerwca we Włoszczowie odbyło się podsumowanie I Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Osobliwości przyrodnicze powiatu włoszczowskiego”. Z naszej szkoły do konkursu zgłosiło się sześciu uczniów: Daniel Tkacz, Wiktoria Stolarska, Justyna Frączek, Edyta Ciszek, Wiktor Frączek i Hubert Frączek.

Prace oceniano w czterech kategoriach wiekowych: klasy I – III, IV – VI, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne. Na konkurs wpłynęło ponad 300 prac uczniów z całego powiatu. Najmłodszy z naszych uczniów, Hubert Frączek z klasy I, został laureatem. Zajął I miejsce w kategorii klas I-III, za fotografię jaszczurki. Hubert otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrody książkowe.

 

 


 

Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantem

 

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, 16 czerwca 2011 gościł w naszej szkole dzielnicowy Posterunku Policji w Krasocinie- sierżant sztabowy p. Adam Ciesielski. W czasie pogadanki z uczniami klas 0-VI poruszył temat bezpiecznej pomocy rodzicom w pracach polowych jak również odpowiedniego zachowania się podczas spotkania z bezpańskim psem.

Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda bezpieczna pozycja, którą należy przyjąć, aby pies nie wyrządził nam większych szkód. Dowiedziały się również, jakie kary grożą za niedostateczną opiekę nad swoimi czworonogami.

W dalszej części spotkania Pan policjant wręczył uczniom klasy IV ich pierwsze prawo jazdy czyli karty rowerowe. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą zachowania się jako pieszy, rowerzysta i pasażer, oglądając film pt. „Bezpieczna droga z radami Spongeboba”.

 

Nauczyciel wychowania komunikacyjnego

 

 


 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.