Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w grze terenowej pt. „Zakodowane bezpieczeństwo”, wykorzystującej kody QR. Przy pomocy odpowiedniego programu nauczyciel przygotował kody, w których ukryte były pytania, dotyczące m.in. bezpiecznego korzystania z Internetu, praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych oraz prawidłowych zachowań wobec hejtu i mowy nienawiści.

Następnie uczniowie przy pomocy smartfonów z odpowiednią aplikacją odkodowywali pytania, a odpowiedzi zapisywali na przygotowanych kartach pracy. Prawidłowa odpowiedź na pierwsze pytanie była wskazówką do znalezienia następnego kodu, itd. Zabawa kończyła się odnalezieniem kodu z gratulacjami o dojściu do METY. Gra była przeprowadzona w klasie i na szkolnym placu zabaw.

Inicjatywa była częścią konkursu dla szkół „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze” organizowanego przez ŚCDN w Kielcach.