19.12.2012 r. odbył się w naszej szkole pokaz egzotycznych zwierząt. Uczniowie mieli okazję z bliska przyjrzeć się takim gadom, jak: kameleon jemeński, legwan zielony, waran stepowy, agama brodata, wąż zbożowy i pyton dywanowy.

Opiekunka zwierząt niezwykle barwnie opowiadała o różnych ciekawostkach z życia tych gadów. Uczniowie dowiedzieli się, że gady to zwierzęta zmiennocieplne, to znaczy, że temperatura ich ciała zależy od otoczenia. Potrzebują dużo ciepła, w terrariach, gdzie mieszkają, mają temperaturę ok. 32 stopni C. Skóra gadów jest sucha, pokryta łuskami lub tarczkami. Gady okresowo zrzucają naskórek, nazywa się to wylinka. Pokazywane węże należą do dusicieli, co oznacza, że nie mają niebezpiecznego jadu, swoje zdobycze duszą i zjadają.

Kameleon wcale tak szybko nie zmienia kolorów, proces ten trwa pewien czas, a swoje kolory dostosowuje do otoczenia - zieleni drzew lub brunatnych skał. Może mieć plamki na skórze, albo biały nalot, jakby przyprószony był śniegiem. Uczniowie poznali również tajemnice związane z poruszaniem się tych zwierząt, ich odżywianiem i rozmnażaniem. Żywe gady wzbudziły wśród dzieci wielkie emocje. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań na temat zwierząt, pooglądania ich z bliska, a co odważniejsi mogli delikatnie je pogłaskać oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

D. Frączek