Dnia 28 maja 2025 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Patrona – Prymasa Tysiąclecia. 

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod tablicą pamiątkową w holu szkoły. Po czym głos zabrali pani Irena Kukla – dyrektor Szkoły Podstawowej w Mieczynie i pan Jacek Sienkiewicz – zastępca Wójta Gminy Krasocin. Przedstawili cel wydarzenia oraz zasługi Prymasa dla Ojczyzny. Następnie cała społeczność szkolna, na czele z pocztem sztandarowym, udała się do pobliskiej kaplicy na mszę świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza Adama Pajdy. Dalsze obchody miały miejsce w szkole. Pani Dyrektor Irena Kukla powitała zaproszonych gości: pana Jacka Sienkiewicza - zastępcę Wójta Gminy Krasocin, panią Irenę Kuśmierczyk - kierownika CUW, księdza Adama Pajdę – proboszcza Parafii Stojewsko, panią Beatę Wydrych - radną Gminy Krasocin, panią Anetę Chruściel – przewodniczącą Rady Rodziców oraz panie Sylwię Sobczyk i Anitę Frączek – przedstawicielki Rady Rodziców. W swoim przemówieniu wspomniała, że tym roku przypada 44 rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz, że minęło już 17 lat od dnia, kiedy nasza szkoła przyjęła imię Prymasa Tysiąclecia. Podkreśliła rolę sztandaru w życiu szkoły i wartość ułożonego przez Prymasa Dekalogu Miłości jako drogowskazu dla młodego pokolenia. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły uczniowie klas VI-VII zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pań: Agaty Szymczyk, Agaty Frączek, Urszuli Frączek. Starali się w nim przekazać, niewielką cząstkę spuścizny intelektualnej Prymasa. Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, poparte odpowiednimi wierszami i piosenkami, skłoniły wszystkich słuchaczy do refleksji nad sobą i światem. Przypomniały, jakie wartości powinny być w życiu każdego człowieka najważniejsze. Uczniowie postawili sobie za cel przekazanie credo Prymasa jak największej liczbie osób, dlatego przygotowali dla wszystkich cytaty Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które mógł wylosować każdy uczestnik uroczystości. Ponadto zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe podziękowania. Po występie uczniowie zostali nagrodzeni w pełni zasłużonymi brawami.

Tradycją w naszej szkole stał się Konkurs Wiedzy o Prymasie Tysiąclecia dla klas IV-VIII, a dla klas młodszych konkurs plastyczny pod tytułem „Laurka dla Patrona”. Wyniki obu konkursów przedstawiły się następująco:

  1. miejsce - Olga Korzep klasa VIII, 
  2. miejsce - Amelia Robak klasa V, 
  3. miejsce - Patryk Stępień klasa VI; 

wyróżnienia w konkursie plastycznym otrzymali: Leon Korzep klasa I, Maja Domagała klasa II, Maja Sornat, Mateusz Kowalczyk i Franciszek Dankowski-Dylewski klasa III.

Organizatorki Dnia Patrona składają serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i uczniom oraz pracownikom szkoły.

         📞 tel: +48 413917011                 📧 email: poczta@szkolamieczyn.pl                 👨‍👩‍👦‍👦 facebook                 💒 organ prowadzący szkołę: Gmina Krasocin