Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Właściwie to był Tydzień Bezpiecznego Internetu. Przez pięć dni (8.02.-12.02.2010 r.) uczniowie oglądali krótkie filmy przedstawiające typowe zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu.

I tak w poniedziałek uczniowie dowiedzieli się o cyberprzemocy, poznali jakie formy może przyjmować i gdzie można szukać pomocy.

We wtorek, tematem filmu były niebezpieczne kontakty. Czy spotkać się z osobą poznaną przez Internet? A jeśli tak, to jak przygotować się do tego spotkania i co to jest zasada ograniczonego zaufania?

W środę tematem filmu była umiejętność ochrony danych osobowych. Uczniowie mogli się przekonać, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z umieszczeniem w Sieci np. swojego zdjęcia portretowego.

Czwartkowy film był poświęcony nielegalnemu korzystaniu z pracy innych ludzi czyli kradzieży. Nie wszystko to co znajdziemy w Internecie można dowolnie ściągać i trzymać na dysku, stanowi to bowiem czyjąś własność i jest chronione przez prawo. A kradzież zawsze jest niewłaściwym zachowaniem oraz przestępstwem niezależnie, czy ma miejsce w świecie rzeczywistym, czy w Internecie.

W piątek tematem filmu były uzależnienia od Internetu. Różnorodność aktywności, których podejmowanie w Internecie jest atrakcyjne sprawia, że młodzi ludzie poświęcają mu coraz więcej czasu, a spędzanie w ten sposób wielu godzin dziennie zaburza ich rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny.

Na zakończenie Tygodnia Bezpiecznego Internetu organizator akcji zapoznał wszystkich z Netykietą – czyli zasadami dobrego wychowania w Internecie.

Podsumowaniem całej akcji był konkurs z nagrodami z wiedzy o internetowych zagrożeniach oraz o ich unikaniu, aby surfowanie po Internecie mogło być bezpieczne.

Agata Szymczyk