27 kwietnia 2024 r.  uczniowie  Podstawowej w Mieczynie pod opieką pań: Małgorzaty  Sornat i Ireny Kukli  wzięli udział w pierwszych Mistrzostwach Europy w Arytmetyce Mentalnej. Turniej, będący owocem współpracy polskich i japońskich ekspertów, odbył się w Europejskim Centrum Budo Dojo Stara Wieś, położonym na pograniczu województw łódzkiego i świętokrzyskiego.

Wydarzenie to wzbogacone było o liczne atrakcje i warsztaty, podczas których uczniowie mogli odkrywać różnorodność japońskiej kultury i tradycje kraju kwitnącej wiśni.
Arytmetyka mentalna to metoda nauki matematyki opierająca się na wykorzystaniu wyobraźni i wizualizacji do błyskawicznego i efektywnego przeprowadzania obliczeń w umyśle. Główną rolę odgrywa w niej soroban, tradycyjne japońskie liczydło, które stanowi narzędzie do szybkich obliczeń..

Poza emocjonującą rywalizacją na turnieju, czekały na nas liczne atrakcje. Warsztaty prowadzone przez artystów odsłaniające tajemnice kultury japońskiej, od malarstwa sumi-e po rękodzieła związane z sorobanem. Na arenie sportowej, oprócz widowiskowych zmagań, uczestnicy  mieli okazję przymierzyć kimono, założyć japońską biżuterię czy skosztować herbaty w herbaciarni. Od pokazów umiejętności matematycznych europejskich rachmistrzów po prezentacje wartości japońskich, wydarzenie skierowane było nie tylko do ludzi zainteresowanych matematyką czy Japonią, a do każdego, kto chciał spędzić dzień w niezapomniany sposób. Dla dzieci przygotowane był specjalne warsztaty origami, malowania oraz budowy lamp, aby również mogły aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu.
W atmosferze sportu i sztuki uczestnicy  mogli czerpać inspirację i rozwijać swoje pasje, jednocześnie pogłębiając wiedzę na temat japońskiego dziedzictwa kulturowego.

Opiekunowie