Korzystając z pięknej jesiennej pogody członkowie klubu 4H ORLIKI  z rodzicami  udali się  9  października na wycieczkę do Kuźniaków i na Górę Perzową. To pasmo Gór Świętokrzyskich położone niedaleko  nas i dlatego w myśl powiedzenia „Cudze chwalicie swego nie znacie” postanowiliśmy  go poznać.

Oczywiście, tego dnia  byliśmy w szkole i odpowiednią porcję wiedzy zdobyliśmy chociaż trudno było wysiedzieć ławce,  bo  myśli biegły już  w nieznane.  Gdy pojawili się rodzice  w szkole wszyscy bardzo szybko  zebraliśmy się  i wyruszyliśmy w drogę.

Na miejscu byliśmy około godziny 13:00. Tam spotkaliśmy się z mieszkańcem, który   poprowadził  nas na szlak. Wędrując poznaliśmy legendę i historię tego miejsca. Góra Perzowa Wznosi się na 395 m n.p.m. między wsiami Kuźniaki i Hucisko, leżącymi u stóp Pasma Oblęgorskiego. Od roku 1995 szczyt Perzowej to rezerwat o powierzchni 33,08 ha. Oprócz odsłonięć skalnych chroniona jest ciekawa roślinność: m.in. śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów, konwalia majowa, kokorycz i wiele innych. Grzbiet porasta las jodłowo-bukowy z dodatkiem jaworu, grabu, dębu i sosny. W najwyższej części muru skalnego znajduje się grota, w której jak głosi miejscowa tradycja, już od czasów Kazimierza Wielkiego znajduje się kaplica Św. Rozalii. Co roku w październiku sprawowana jest w niej msza święta. Następnie zwiedziliśmy stare piecowisko w Kuźniakach. Po modernizacji w 1890 roku pracował jeszcze do roku 1897 r., kiedy to z powodu wyczerpania się złoża rudy został zamknięty. Pozostałości zakładu wielkopiecowego, które dziś można oglądać, wpisane zostały 28 kwietnia 1984 r. do rejestru zabytków.

Ostatnim punktem programu  tej wyprawy było pieczenie kiełbasek,  zabawy, pląsy i śpiewy piosenek   przy ognisku. Wszystko udało się znakomicie a dużo zawdzięczamy pięknej pogodzie. Na koniec  snuliśmy plany o następnej takiej wyprawie.