7 lutego 2012 roku w naszej szkole zainicjowano szereg działań z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), którego tegoroczne hasło brzmiało: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!".
Hasło miało zachęcić dzieci do pokazania swoim rodzicom i dziadkom możliwości jakimi dysponuje Internet. Dorośli zaś, mieli czuwać nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci.
Na apelu inaugurującym DBI, nauczyciel informatyki przedstawił propozycje działań, w które mogli włączyć się wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły łącznie z przedszkolakami. Obowiązkowym zadaniem było obejrzenie kreskówek pt. „Owce w sieci” (sheeplive.eu), a następnie dzieci młodsze (0-III) miały do wyboru jedno z trzech zadań:
- Pokolorowanie obrazków.
- Narysowanie własnego plakatu z owcami. Na plakacie powinno być krótkie hasło albo lekcja dla pozostałych owieczek czyli dzieci (może być rymowanka).
- Wymyślenie innych przygód „Owiec w sieci”- forma rysunkowa lub opisowa (można poprosić rodziców lub dziadków o spisanie swojej historii).
Uczniowie z klas IV-VI mogli wybierać spośród następujących zadań:
- Stworzenie znaków drogowych, które miałyby zastosowanie w Internecie.
- Ustalenie zasad, których należy przestrzegać podczas korzystania z komputera, Internetu oraz telefonu komórkowego.
- Wymyślenie innych przygód „Owiec w sieci” – forma opisowa.
Najszybciej ze swojego zadania wywiązały się przedszkolaki, których prace można było oglądać na wystawie przygotowanej przez p. Małgorzatę Sornat. Dzieci z klasy I, zapewne z pomocą rodziców, wykonały plakaty przypominające o rozważnym korzystaniu z Internetu. Uczniowie klasy III „pokolorowali” obrazki różnymi technikami. Powstał również scenariusz kolejnych przygód „Owiec w sieci” napisany przez Weronikę Wertkę z klasy V (zobacz tutaj).
Celem DBI jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Mam nadzieję, że cykl kreskówek „Owce w sieci” był dla najmłodszych internautów okazją do nauki, młodzieży pokazał ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle, a dla dorosłych – był rozrywką ale i przyczynkiem do refleksji.
Nauczyciel informatyki-Agata Szymczyk